דברי מזכ"ל התנועה הקיבוצית - איתן ברושי, בטקס לציון סיום הכנתה של האנדרטה לחללי הקיבוצים
נייד: 050-7677913, פקס: 03-6951195, dover@tkz.co.il
 

יום ד' 10.4.12 - טקס לציון סיום הכנתה של האנדרטה לחללי הקיבוצים

דברי מזכ"ל התנועה הקיבוצית - איתן ברושי

איתן ברושי והאלוף גרשון הכהן

משפחות שכולות, אלוף גרשון הכהן, ראש המועצה האזורית חנן ארז, מנכ"לית יד לבנים רחל לניאדו ונציג הקרן הקיימת יחיאל כהן - חברי צוות הקמת האנדרטה - מכובדי כולם!

 

התכנסנו כאן היום - בין יום הזיכרון לשואה ולגבורה, ליום הזיכרון לחללי צה"ל ויום העצמאות שבעקבותיו - ימים שנהוג לכנותם ימים שבין שואה לתקומה - לציין את השלמת אתר הזיכרון ולהצדיע לחללי התנועות הקיבוציות, אשר נפלו במערכות ישראל .

 

אנו מחבקים בלב חם את משפחות הנופלים, ומודים למי שעשו במלאכת הצבתה והשלמתה של האנדרטה עליה חקוקים בסלע שלושת אלפים וארבעה שמות - נתון מדהים, מרגש ומכאיב.

 

ממקום הצבת האנדרטה נשקף כל מרחב ההתיישבות בעמק יזרעאל והוא לנו כסמל הבא להזכיר לעם בישראל, כי כאן הכל התחיל, מכאן הכל צמח וצומח, כשאת בשורת החיים לעמק הזה ולמדינה כולה הביאה ההתיישבות החלוצית.

 

התנועה הקיבוצית ציינה לפני שנה את יום הולדתה המאה. תנועה זו הייתה מראשית הדרך תנועת מיעוט, אך לא מיעוט נבחר, כי אם מיעוט שבחר ובוחר בבניית חברה שיתופית של חולמים, לוחמים ובונים - ובכך ללא כל ספק, היינו והננו גם היום חלק חשוב ומיוחד מאותו "מגש הכסף" שעליו, כדבר המשורר, ניתנה לעמנו מדינת ישראל.

 

ואכן, כל השנים, גם במצבי קושי ומשבר, לא ויתרנו על עשייה התנדבותית בכל המישורים - החל בשנת השירות אליה מתנדבים מדי שנה מאות רבות של בנינו ובנותינו בהתיישבות ובתנועות הנוער, עבור אל השירות בצה"ל עם אחוזי גיוס המתקרבים ל100% כמעט בכל מחזור, רובם המכריע לשרות משמעותי, וכלה במשימתיות אזרחית, בה משתתפים חברות וחברים רבים מתוכנו והיא מבטאים בכך אמונת אמת באחריות חברתית, בערבות הדדית ובצורך לכונן במדינת ישראל חברה צודקת.

 

אנו פוגשים היום אנשים בתפקידים שונים וגם בעמדות מפתח, המפגינים בורות ועוינות כלפי התנועה הקיבוצית, אינם מכירים את סיפור הגנת תל חי, לא שמעו על הקרבות הקשים הגוש עציון, וסיפורם של צנחני הישוב במלחמת העולם השנייה כמו גם סיפורי המערכה על דגניה בעמק הירדן, על נגבה וישובי הנגב האחרים במלחמת העצמאות - אינם מוכרים להם.

 

אך, למרבה הצער והפליאה - גם היותם של ישובים נוספים, הנושאים גם היום בעול בטחונה של מדינת ישראל בגבול הלבנון, ברמת הגולן ובעוטף עזה, אינו מעורר בהם במידה הראויה את תחושת החובה לתת את הסיוע ההכרחי להמשך קיומם כישובים היכולים להיות בית בטוח למי שבחרו להתיישב במקומות אלה למרות כל הסיכונים.

 

היום, כשאנו עומדים נדהמים וכואבים מול שמותיהם של אלפי חללינו, אנחנו אומרים בקול ברור: לא ייתכן כי תנועה, שתרמה להקמת מדינת ישראל והמשך התפתחותה וידעה להוות פתרון לשאלות קשות וחשובות, תוצג לפתע כבעיה, ובמקום לאפשר לה לצמוח ולהמשיך לתרום בתחומי החברה, הכלכלה והפיתוח האזורי בייחוד באזורי הספר והפריפריה, תוטלנה עליה מגבלות בכל תחום אפשרי וללא כל צידוק סביר.

 

אני קורא מכאן לגורמי הממשל למיניהם: חובה לזכור, כי את מורשתם של אלה, שמסרו את נפשם על קיומה של מדינתנו נוכל לקיים בהמשך הבניה של ההתיישבות ברוח החזון שהנחה את מייסדיה וממשיכיהם ובשיתוף מסייע של ממשלת ישראל.

 

מדינת ישראל עם ההתיישבות היא מדינה יותר טובה, יותר בטוחה ויותר צודקת.


 

סרטוני קיבוצים
סיפורי קיבוצים
עיתונות קיבוצית
חדש באתר הקיבוצים
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים