מחפשים את המגנט
נייד: 050-7677913, פקס: 03-6951195, dover@tkz.co.il
 

מחפשים את המגנט

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 2.4.2013

 

ברושי והצוות במשגב עם

התנועה יוזמת תכנית טיפול נקודתי לקיבוצי גבול לבנון

 

"התנועה הקיבוצית תפעל לביצוע תכנית סיוע נקודתית בקיבוצים הנמצאים לאורך הגבול עם לבנון. לתכנית נרתום את ארגון משקי גליל עליון, המועצה האזורית, וגורמים בממשלת ישראל" סיכם מזכ"ל התנועה הקיבוצית, איתן ברושי, ביקור רחב של מנהלי אגפים ומחלקות התנועה הקיבוצית בקיבוצים מנרה ומשגב-עם.

 

בביקור שארגנה מלוות קיבוצי גליל עליון, ריי רותם, עלה הצורך הדחוף של שני הקיבוצים בפיתוח כלכלי וצמיחה דמוגרפית - צירוף חברים חדשים. "המטרה שלנו היא למצוא את ה"מגנט" שימשוך חברים חדשים, על אף הקשיים והאתגרים, כגון מיקום גיאוגרפי, טופוגרפיה, מיעוט יחסי של מקורות הכנסה ותעסוקה, וריחוק.

 

כוח המשיכה

 

הביקור במנרה החל בסיור בכביש ההיקפי של הקיבוץ, תוך התייחסות לעניין בתי החברים בבניינים של חמש קומות, השטח שהתפנה לקליטה בעקבות הוצאת הלולים מ'שטח המחנה', הימצאות הקיבוץ על מדרון תלול, עובדה המקשה בנייה בו, ומייקרת אותה מאוד, בריכת השחייה "המפורסמת" שנסגרה, והאזור המיועד לפיתוח תיירות.

 

"התנאים הקשים לא השתנו מאז שעלינו למנרה לפני 70 שנה, פרט לכך שאז לא הייתה גדר גבול וטיילנו חופשי בלבנון. במשך שנים חיינו תחת הפגזות והילדים ישנו במקלטים. הקיבוץ היום בתהליך לא טוב. חשוב לא לחכות ולקלוט את מי שרוצה להיקלט עכשיו". כך תיארה רחל רבין-יעקב, ממייסדי מנרה, את תחושותיה אז והיום בשיחה שהתקיימה במועדון. במפגש נפרשה התמונה לפיה בקיבוץ רק 75 חברים, מרביתם גמלאים, לקיבוץ מטעים, לול, תיירות, גידולי שדה, ומפעל לייצור מערכות חשמל לתעשייה הביטחונית. הנושא המרכזי שנדון בשיחה היה גיבוש חבילת קליטה אטרקטיבית לצמיחה הדמוגרפית, שתכלול מימון לפיתוח המגרשים או לחילופין בניה תקציבית, וכן שיקום תשתיות פיזיות, שיקום ענפים, שיקום מערכת החינוך, וחיזוק הדימוי העצמי והביטחון ביכולת הקיבוץ להתרומם מחדש.

 

וולודיה לייקין, מנהל הקהילה ציין כי בסוף חודש מאי יהיה הקיבוץ מוכן עם הסכמי קליטה של בנים ומצטרפים נוספים. אורית דיניסמן, סגנית ראש המועצה אמרה שבתפיסה שלהם "הקיבוץ הוא במרכז, הוא זה שצריך לקבל את ההחלטות ולהוביל, ואנחנו כמועצה נסייע".

 

איתן ברושי, המזכ"ל, אמר "לא באנו להטיף מוסר לאף אחד. באנו מתוך אחריות, שותפות ומחויבות. גדלתי והתחנכתי על קיבוץ מנרה כסמל - להתיישבות חלוצית בתנאים קשים ביותר. בנתונים הדמוגרפים הקיימים קשה להמשיך ולהישאר קיבוץ לאורך זמן. נדרש כאן פתרון אחר וייחודי - שייבנה יחד עם משקי גליל עליון, המועצה האזורית, וממשלת ישראל. נמצא את ה"מגנט" שימשוך לאזור חברים חדשים, עם כל הקשיים הידועים. את התכנית נבקש להשלים עד סוף 2013, יחד עם הגורמים האזוריים והממשלתיים. מדובר בשליחות לאומית עם צורך במתן פתרונות אישיים טובים.

 

הטבות בניה

 

ממנרה לשכנו, משגב-עם. הביקור במשגב החל בתצפית לכיוון לבנון ובהסבר של בצלאל - חבר הקיבוץ, על האזור. המשך הסיור היה בפרויקט שיפוץ הדירות לקליטה. גם משגב קיבוץ קטן - 69 חברים, וכמו מנרה, גם במשגב כמהים לצמיחה דמוגרפית של חברים חדשים. הקיבוץ מתנהל כקיבוץ "מתחדש" מאז שנת 1997. מערכת החינוך טובה אך קטנה, כ-60 ילדים, מחציתם ילדי חברים. בקיבוץ פועל צוות גדול בנושא הקליטה, המתוכננת למעמד של עצמאות כלכלית בשלב הראשון. בהקשר לכך ציין איתן ברושי, כי התנועה איננה תומכת בקליטה לעצמאות כלכלית ובריבוי סטאטוסים בקיבוץ, גם מתוך החשש שהתב"ע תהיה מאוכלסת מדי בתושבים ולא יישארו מגרשים לקליטת הבנים ואחרים לחברות מלאה. בשיחה פתוחה ורחבה עם ממלאי תפקידים בקיבוץ נמסר דיווח על מהלכי קליטה, סיוע של החטיבה להתיישבות בהסתדרות הציונית, מצב הענפים, הפנסיה, חינוך, ודרכי משיכת מצטרפים לקיבוץ.

 

מזכ"ל התנועה אמר כי משגב-עם נמצא במקום הכי קשה - קיבוץ גדר. האתגר הוא למשוך צעירים לבנות ביתם במשגב-עם, לא רק לשפץ בתים אלא גם להוסיף בתים, ובתנאים לא מיטביים. קהילה קטנה וחלשה לא יכולה להיות אטרקטיבית. חשוב ליצור "אשכולות" של קיבוצים עם שירותים משותפים, לייצר תכנית טיפול נקודתי והטבות בנייה למצטרפים. הצטרפות משמעותית תייצר גם שינוי בדימוי, ויהפוך את יישובי האזור למקום אחר ואטרקטיבי. "בשיחתי הקרובה עם שר החקלאות הנכנס אעלה את הצורך בתכנית הסיוע הנקודתית" אמר.

סרטוני קיבוצים
סיפורי קיבוצים
עיתונות קיבוצית
חדש באתר הקיבוצים
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים