על תבונה ורגישות
נייד: 050-7677913, פקס: 03-6951195, dover@tkz.co.il
 

על תבונה ורגישות

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 24.3.2013

 

דנה גורן

"במקרים רבים, אני התחנה האחרונה לפני פנייה לבית המשפט", אומרת דנה גורן, המטפלת מטעם התנועה במחלוקות שבין חבר לקיבוצו

 

"שנת 2012 מאופיינת בתחום עבודתי ביותר פניות מקיבוצים הנמצאים בשלב של מעבר מהמודל השיתופי לזה המתחדש, וכמו כן, בכאלה שההסדרים בהם עדיין פחות ברורים", מציינת דנה גורן, בתשובה לשאלתי מה השתנה בשנה שעברה, בתחום עבודתה.

 

גורן, חברת קיבוץ עין החורש, היא הכתובת התנועתית, בה, או יותר נכון להגיד גם בה, נעזרים חברי קיבוץ בניסיון לפצח מחלוקות וסכסוכים שבין "הפרט" (חבר הקיבוץ) לקיבוצו, במטרה להגיע לעמק השווה. את משימתה היא מגדירה כ"מציאת נתיב ושביל של הסכמות בדרך הרגישה של גישור על פני מחלוקות, מעין תחנה לפעמים אחרונה לפני פניית אחד הצדדים לבית המשפט, מפלט לא רצוי עבור הצדדים".

 

מי אחראי

 

סיכום הפניות שהופנו אליה בשנת 2012 נאמד בכ-180. חלקן נפתרות מהר יחסית, כמה שיחות טלפון, אוזן קשבת, ביקור בקיבוץ בו נתגלעה המחלוקת. וישנן פניות בהן הטיפול נמשך יותר זמן, והוא כולל פגישות עם החבר, ועם מנהל הקהילה או ממלא תפקיד אחר בקיבוץ. בטיפול היא מסתייעת במידת הצורך בעורכי הדין מהמחלקה המשפטית, במלווי הקיבוצים, או בגורמים אחרים במטה התנועה, תלוי בנושא הסכסוך.

 

פילוח הנושאים המגיעים לפתחה הם ראי למורכבות חיי הקיבוץ. יש בהם מחלוקות על שיוך דירות וצרכי איזונים, פנסיה, זכויות יציאה וחזרה משנת החופש, זכויות חיילים, נכים וחברים עם צרכים נוספים, סכסוכי שכנים, זכויות הורים שכולים בקיבוץ, ומקרים של חובות כספיים - של חבר לקיבוץ, או של בן חוזר לקיבוץ. מחלוקות חדשות יחסית הן בשאלות של יזמות פרטית שפתח חבר, אך נקלע לחובות כספיים. "כאן עולות גם שאלות עקרוניות וגם מעשיות, כיוון שיש חוב וצריך לסלקו", מסבירה דנה. "השאלה העקרונית היא מי אחראי לחוב, מה מחויבות הקיבוץ לחוב, ובכלל - האם הקיבוץ צריך לסייע להיחלץ מהתסבוכת. זה מורכב, מצריך בחינה רגישה והמטרה שלי היא לייצר הבנות בין החבר לקיבוצו, והסכמה על אחריות משותפת לטיפול בחוב".

 

בגין הורים

 

מוקד מחלוקת נוסף הוא מעמדם של בני קיבוץ שעזבו את הקיבוץ, אך מחליטים לחזור בגיל 45-50, מסיבה כלכלית או קושי אחר, אך הם לא חברי הקיבוץ, ולא זכאים לתמיכת רשת הביטחון. "הצורך הוא במציאת פתרון מעשי, אך גם מוסרי - ערכי, בשאלת מחויבות הקיבוץ ל"בניו", ועוד קודם לכן האם בכלל צריכה להיות לקיבוץ מחויבות כלפי מי שעזב, וחזר בעת צרה", מסבירה דנה. "המטוטלת נעה מצד הוריו של הבן שהם חברי הקיבוץ ("בגין הורים"), לחזרתו של הבן לקיבוץ רק בעת צרה. האתגר שלי הוא לייצר הבנות ופשרה".

 

נושאים נוספים בטיפולה הן מחלוקות בשאלת צרכים מיוחדים, ענייני מיצוי זכויות מהמדינה ומקרנות, זכויות בשנת חופש, חישוב שנות ותק במעבר מקיבוץ לקיבוץ ועוד.

 

על שאלתי אם היא זוכה לשיתוף פעולה מצדן של הנהלות הקיבוצים, מדגישה דנה שהפניה מגיעה אמנם מצד חבר פלוני, אך בדיקת הדברים נעשית תמיד מול הנהלת הקהילה. במרבית הקיבוצים אני זוכה לשיתוף פעולה חיובי, וחשה שמעריכים את הכלי התנועתי של ניסיון לסיים סכסוך ומחלוקת בדרך של הבנות בדרך המלך.

 

סרטוני קיבוצים
סיפורי קיבוצים
עיתונות קיבוצית
חדש באתר הקיבוצים
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים