הוקם מטה משותף לכל תנועות ההתיישבות: יאבק בגזירות תקציב המדינה וחוק ההסדרים
נייד: 050-7677913, פקס: 03-6951195, dover@tkz.co.il
 
הוקם מטה מאבק משותף של כלל המרחב הכפרי בישראל

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 10.3.2013

 

איתן ברושי, מזכיר התנועה הקיבוצית

שילוב ידיים של תנועות ההתיישבות וכלל המרחב הכפרי: הוקם מטה מאבק משותף של כלל המרחב הכפרי בישראל: יאבק במשותף בגזירות לא-מידתיות שעתידות לנחות על ההתיישבות והחקלאות, בתקציב המדינה וחוק ההסדרים 2013-2014

 

בכנס היערכות השתתפו ראשי התנועות הקיבוציות והמושביות, ארגוני החקלאים וחברי כנסת מהליכוד, יש עתיד, העבודה, הבית היהודי, מרצ וקדימה.

 

תנועות ההתיישבות במרחב הכפרי - הקיבוציות והמושביות, וכן כל ארגוני החקלאים הקימו מטה משותף, במסגרתו יאבקו בגזירות לא-מידתיות שעתידות לנחות על ההתיישבות והחקלאות בתקציב המדינה וחוק ההסדרים 2013-2014.

 

במפגש ראשון (יום חמישי) שהתקיים בבית התנועה הקיבוצית השתתפו נציגי כל המרחב הכפרי בישראל - התנועות הקיבוציות, תנועות המושבים, מרכז המועצות האזוריות והתאחדות האיכרים וכן, ראשי התארגנויות החקלאים - התאחדות חקלאי ישראל בה מיוצגים כל ארגוני המגדלים, הארגונים הכלכליים הקיבוציים, ואיגוד התעשייה הקיבוצית.

 

במפגש, שהוגדר כהיערכות לתקציב המדינה וחוק ההסדרים 2013-2014 הוצג מגוון רחב של סכנות ואיומים על כלל המרחב הכפרי בישראל.

 

למפגש הוזמנו ובאו נציגי סיעות הכנסת, ח"כ ראובן ריבלין (הליכוד-ביתנו), ח"כ יצחק הרצוג וח"כ עומר ברלב (העבודה), ח"כ רונן הופמן (יש עתיד), ח"כ זבולון כלפא (הבית היהודי) ח"כ אילן גילאון (מרצ), ח"כ ישראל חסון (קדימה) וכן יועץ ראש הממשלה להתיישבות, גבי קדוש. חברי הכנסת ביטאו את מחויבותם והערכתם למפעל ההתיישבות, והתחייבו לסייע לביטול גזירות לא-מידתיות על ההתיישבות. עוד הדגישו את המשקל הגדול של ההתיישבות לביטחונה ולחוסנה של מדינת ישראל.

 

יוזם המפגש, מזכ"ל התנועה הקיבוצית, איתן ברושי, אמר כי המאבק ינוהל במשותף ובתיאום בין כלל מרכיבי המרחב הכפרי. כל המשק ייפגע מהקיצוץ המתחייב בתקציב המדינה, אך המאבק שלנו יהיה למנוע הטלת גזירות לא-מידתיות על ההתיישבות, שרובה מרוחקת בפריפריה. ביחד אנחנו מייצגים כ-1000 ישובים בכל רחבי הארץ, 9% מאוכלוסיית ישראל, 10% מהתעשייה, ו-100% מהתוצרת החקלאית הטריה. את העוצמה הזו נרתום למאבק.

 

ראשי תנועות ההתיישבות, וארגוני החקלאים והתעשייה פרשו בפני חברי הכנסת תמונת מצב המשקפת את הסכנות והאיומים הצפויים להתיישבות ולכלל המרחב הכפרי, אם ימומשו התכניות, ביניהן הטלת מע"מ על פירות וירקות - מה שיביא פגיעה בחקלאים אך גם את העלאת יוקר המחיה ממנו ייפגעו בעיקר השכבות החלשות.

 

איומים נוספים שהוצגו בין היתר הם ביטול הפטור מהגבלים עסקיים בחקלאות, צמצום חוק עידוד השקעות הון בתעשייה, ביטול פרויקט שדרוג תשתיות ביישוב הוותיק, הטלת ארנונה גבוהה על מבני תעשייה בשטח הקיבוץ בפריפריה כאילו הם ממוקמים במרכזי הערים, העלאת מחיר מי קולחין, שינוי מנגנון המיסוי בקיבוץ המתחדש, ואי מתן היתרי בניה בקיבוצים, ועוד.

 

בסיום המפגש סוכם על הקמת מטה מקצועי, אותו ירכז מנהל האגף הכלכלי בתנועה הקיבוצית, עו"ד אהוד פלד. המטה נערך ליום שאחרי הקמת הממשלה ופרסום הצעת תקציב המדינה וחוק ההסדרים, איתור הגזירות על המרחב הכפרי, הכנת חומר מקצועי, ופעולה מתואמת עם חברי הכנסת, למיגור גזירות לא-מידתיות על ההתיישבות.

 

קישור לידיעה בדה-מרקר - 9/3/2013

קישור לידיעה במעריב - 11.3.2013

תמלול לכתבה מהתוכנית 'צבע הכסף - יומן כלכלה' ברשת ב אשר שודרה בתאריך 10/03/2013 בשעה 16:41.

 

 

 

סרטוני קיבוצים
סיפורי קיבוצים
עיתונות קיבוצית
חדש באתר הקיבוצים
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים