יוצאים מהגדר
נייד: 050-7677913, פקס: 03-6951195, dover@tkz.co.il
 

יוצאים מהגדר

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 6.3.2013

 

מה המשותף ל"אי הילדים" בקיבוץ פלמ"ח צובה, נער, פליט מאפריקה במטע התמרים בבקעת הירדן ורחוב יונה מספר שתיים בעיר שדרות? יש מי שיאמר שכולם שמות ספרים לנוער מאת דבורה עומר, אבל התשובה הנכונה היא - ביטויים שונים למעורבות חברי קיבוצים בחברה הישראלית.

 

מי שמע עליהם? כל המשתתפים שהגיעו ליום העיון ביום חמישי בקבוצת יבנה, שהוקדש לתוכניות למעורבות חברתית המתבצעות על ידי קיבוצים שונים בתוך הקיבוצים ומחוץ להם. יום העיון התקיים כיוזמה משותפת של המטה השיתופי, מחלקת חברה בקיבוץ הדתי ומעגל הקבוצות העירוניות. ברך את הבאים - רכז החינוך של קבוצת יבנה, יאיר לסלוי, שפירט את העשייה של חברי יבנה בשיתוף עם מעון הילדים "בית אפל" ובתוכניות שונות של עזרה לנזקקים.

 

להשיג יותר

 

בפריסה רחבה ומגוונת הציגו בזה אחר זה חברי קיבוצים וקבוצות עירוניות את הרעיון והביצוע של תוכניותיהם. עופר רימון מנטפים - חצרים, הציג תפיסה כוללת של אחריות לתחומי מנהיגות ומשק המים - יזמים צעירים, עבודות חקר, בניית גינות במוסדות חינוך. וב"כובעו" השני על גרעיני "צבר" מחו"ל שמתארחים בקיבוצים. צביקה בלומשטיין ויאיר נוי מקיבוץ עלומים הדגישו מימד התנדבותי שיתופי בתחומי רווחה וחינוך בשדרות. הוצגה קהילת קמה בבאר שבע - מרכז קיימות שכונתי של שיתופי פעולה בין תושבי השכונה תחת הכותרת - "להשיג יותר בפחות צריכה". קיבוץ פלמ"ח צובה הציג מודל פעילותם של 15 מתנדבי שנת שירות שעובדים חצי שבוע ומתנדבים בתחומי פארק אתגרי מונגש ובית קפה לבעלי צרכים מיוחדים, וחניכת ילדים במועדוניות. מיכל פרידלר מנערן ריגשה את הקהל בסיפור המכינה לבני נוער מבקשי מקלט מאפריקה, בקיבוץ פלך בונים ענפי משק המבוססים על מעורבות חברתית וקואופרטיבית, הילית בן צבי סיפרה על תוכנית תל"ם לשילוב יוצאי אתיופיה ב-14 קיבוצים, וחתם את הצגת התוכניות יואל מרשק, שהציג פעילות האגף והצביע על כיווני שיפור מעורבות התנועה בחברה הישראלית.

סרטוני קיבוצים
סיפורי קיבוצים
עיתונות קיבוצית
חדש באתר הקיבוצים
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים