עלה על המגרש
נייד: 050-7677913, פקס: 03-6951195, dover@tkz.co.il
 

עלה על המגרש

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 21.2.2013

 

איתן ברושי, מזכ"ל התנועה הקיבוצית

ברושי נכנס לתפקיד: פגישות עם מנהלי אגפים ומחלקות בתנועה, עם ראשי תנועות ההתיישבות, ביקור בקיבוצים, ניהול היערכות ההתיישבות לצמצום הגזירות בתקציב המדינה, ומהלך הסדרת המחלוקות מול המינהל

 

איתן ברושי, מזכ"ל התנועה הקיבוצית, החל באופן רשמי בתפקידו. איתן קיים חפיפה עם ולוולה, שסקר את פעילות התנועה ועדכן במהלכים מול גורמי המדינה. לאחר מכן ביצעו השניים העברת זכויות חתימה וחברות בגופים ותאגידים תנועתיים. בהמשך, באופן עצמאי, קיים ברושי אסיפת עובדים, מפגשי היכרות עם מנהלי אגפים ומחלקות התנועה, ועם מנהלי תאגידים שבבעלות או בניהול תנועתי. בהמשך נפגש איתן עם מזכ"ל תנועת המושבים, מאיר צור, ועם ראשי תנועות התיישבות נוספות, וזאת במסגרת תחילת היערכות להקמת גוף משותף לתנועות ההתיישבות במרחב הכפרי, שיאבק למען האינטרסים המשותפים להתיישבות כולה.

 

פגישה נוספת קיים ברושי עם ח"כ זבולון כלפא, ממפלגת הבית היהודי וקיבוץ שומריה, שיהיה חבר הקיבוץ היחיד בכנסת ה-19. בפגישה נדונה תחילת היערכות לתקציב 2013. בהמשך קיים שיחות טלפון עם חברי כנסת נוספים.

 

נערכים לתקציב המדינה

 

ביום ראשון ניהל ברושי ישיבה ראשונה בראשותו של צוות כלכלה וקרקעות בין-קיבוצי, אליו מוזמנים תדיר ראשי תנועת המושבים, הארגונים הכלכליים האזוריים, ברית פיקוח, איגוד התעשייה הקיבוצית, יועצים משפטיים, הקיבוץ הדתי, ואגף הכלכלה בתנועה. הפעם הוזמן גם ישראל נדיבי, מנכ"ל מרכז המועצות האזוריות. על סדר היום הונחו שני נושאים לטיפול דחוף. הראשון, מעקב אחרי הכנת תקציב המדינה וחוק ההסדרים, שצפוי להיות מוצג על ידי האוצר מיד לאחר הקמת הממשלה החדשה. "אנחנו צריכים לאתר כבר עכשיו סעיפי גזירות כלכליות שיש בהן פוטנציאל לפגיעה לא מידתית בהתיישבות ובחקלאות, ולסכלן מבעוד מועד" הסביר ברושי, שהנחה את אודי פלד, מנהל אגף הכלכלה, לרכז עבודת מטה בנושא שיכלול את מרכז המועצות האזוריות, איגוד התעשייה הקיבוצית, התאחדות חקלאי ישראל, הארגונים הכלכליים ותנועת ההתיישבות.

 

תחום שני שנדון היה נושא המקרקעין. סוכם על צוות שיכלול את בארי הולצמן, יונתן בשיא, ועורכי הדין מיכי דרורי ורון רוגין, ואלה יכינו מתווה לעבודת צוות המקרקעין, כולל לוחות זמנים וסדרי עדיפויות במטרה לקדם ולהסדיר מול המינהל והממשלה מחלוקות בנושאי שיוך הדירות בקיבוצים, חוזי חכירה לדורות, והיתרי בניה לקיבוצים. ברושי עדכן את חברי הצוות כי לאחר היבחרו קיים שיחת טלפון עם מנכ"ל המינהל, בנצי ליברמן, עימו יש לו קשר ארוך שנים, ולשניים נקבעה פגישה ביום חמישי הבא.

 

שני הקיבוצים הראשונים בהם ביקר ברושי השבוע, עם צוות מצומצם, היו גברעם ובחן, וזאת במסגרת החלטתו לשים ראשית דגש על ביקורים בקיבוצים בהם קיימת בעיה או קושי מסוים שהתנועה יכולה להתערב ולסייע בפתרון.

 

"עשו צדק היסטורי"

 

נושא נוסף בו עסק ברושי היה הסוגיה הבוערת של שוויון בנטל הגיוס לצה"ל ולשרות הלאומי. במכתב ששיגר לראשי המפלגות הציוניות, הפציר בהם "עימדו ללא פשרות על נושא השוויון בנטל הגיוס - זהו אינטרס לאומי, עשו צדק היסטורי בחברה הישראלית". במכתבו ציין "תוצאות הבחירות הראו באופן מובהק - רוב גדול בציבור הישראלי הציוני תומך בשינוי המציאות הנוכחית בה ישנם ציבורים שאינם לוקחים חלק בנטל הגיוס לצה"ל או בשרות הלאומי. כעת נוצרה שעת כושר מיוחדת, והזדמנות לשינוי המציאות הזו, זהו אינטרס לאומי, ועשיית צדק היסטורי בחברה הישראלית".

 

בהמשך מציין ברושי את נתוני הגיוס לצה"ל של בני ובנות הקיבוצים: 97% מתגייסים מדי שנה לצה"ל, וביחד עם חבריהם להתיישבות מהווים את חוד החנית של צה"ל. שרות בצה"ל כתרומה לביטחון המדינה, כמו גם הנכונות להקרבה אישית, מהווים עבור בני ובנות הקיבוצים וחבריהם בכלל ההתיישבות הכפרית, מקור גאווה וערך מכונן מאז הקמתה של המדינה. בבתי הקברות בקיבוצים, לאורך הגבולות, ולאורכה לרוחבה של ישראל קבורים יותר מ-3,000 חללים מאז ראשית ההתיישבות לפני הקמת המדינה, ובמערכות ישראל, והם המעידים על תרומתה האדירה של ההתיישבות לביטחון. זה הזמן לכניסתם של ציבורים נוספים תחת האלונקה של נשיאה בנטל הביטחוני. זהו רגע היסטורי. נצלו אותו למען מדינת ישראל", סיים מזכ"ל התנועה הקיבוצית את מכתבו.

 

סרטוני קיבוצים
סיפורי קיבוצים
עיתונות קיבוצית
חדש באתר הקיבוצים
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים