משרד החקלאות הודיע: קיבוץ פלך הוצא מרשימת הקיבוצית המוגדרים "בתת-אכלוס"
נייד: 050-7677913, פקס: 03-6951195, dover@tkz.co.il
 

משרד החקלאות הודיע: קיבוץ פלך הוצא מרשימת הקיבוצית המוגדרים "בתת-אכלוס"

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 31.1.2013

 

שרת החקלאות ופיתוח הכפר, אורית נוקד, הודיעה השבוע על הוצאת קיבוץ פלך שבגליל מרשימת הקיבוצים המוגדרים "בתת-אכלוס".

 

בכך אישרה נוקד את המלצת הרשות לתכנון ופיתוח הכפר במשרדה, להסיר את פלך מרשימת היישובים דלי האוכלוסין, מאחר שבקיבוץ יותר מארבעים בתי-אב של חברים ומועמדים, שהוא הגבול התחתון מבחינת המדינה.

 

הקיבוץ נוסד ב-1982 כהיאחזות, אחרי מספר שנים "אוזרח" אולם רק בשנים האחרונות, צמח דמוגרפית.

 

במטה התנועה הקיבוצית הביעו קורת רוח מההודעה, ואומרים כי כעת נאמד מספר הקיבוצים בהם מספר החברים נמוך מהמינימום הוא עשרה, רובם במקומות מרוחקים בערבה ובגליל.

 

בקיבוץ פלך יכולים לנשום לרווחה. הודעת משרד החקלאות הוא הוכחה למאמץ שהשקיעו חברי הקיבוץ לצרף אליהם חברים חדשים.

 

מזכיר הקיבוץ, גיל מושקוביץ: "עד שנת 2007 היו בפלך עשרה חברים בלבד. מאז ביצע הקיבוץ שני מהלכי קליטה משמעותיים - הראשון בחודש יוני 2007, אז הצטרפו 25 חברים חדשים והניהול עבר לידנו, תוך הסדר שמירת זכויותיהם של החברים הוותיקים.

 

"המהלך השני התרחש בשלוש השנים האחרונות, גם בעזרת מטה התנועה הקיבוצית, ובסיומו הצטרפו שש משפחות, ושלושה גרעינים בוגרים נוספים של השומר-הצעיר. כיום כבר עומד מספר החברים על 57, ועימם 30 ילדים, ובכוונתנו להמשיך את התנופה", מצהיר מושקוביץ.

 

אמצעי הייצור של פלך כוללים לול פטם, רפת משותפת עם קיבוץ אילון ומטע קיווי של כ-50 דונם. כמעט כל אנשי הקיבוץ עובדים מחוץ לקיבוץ, רובם אנשי חינוך (פורמלי ובלתי-פורמלי) וטיפול. "לצד קליטה משמעותית", מציין מושקוביץ, "אנחנו מקיימים פעילות תרבותית וחברתית ענפה, כל ממלאי התפקידים בקהילה ובכלכלה הם חברי פלך - ולאחרונה גם פתחנו מרכז לפיתוח ניהול קואופרציה, ומחלקת הדרכת מבוגרים המציעה סדנאות לאנשי חינוך וסדנאות לקבוצות הורים, המעניקות כלים לשיקום הסמכות ההורית ולהתמודדות עם בעיות חרדה של ילדים".

 

סרטוני קיבוצים
סיפורי קיבוצים
עיתונות קיבוצית
חדש באתר הקיבוצים
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים