יער הנצחת הנופלים מהקיבוצים נערך לקבלת המבקרים
נייד: 050-7677913, פקס: 03-6951195, dover@tkz.co.il
 

יער הנצחת הנופלים מהקיבוצים נערך לקבלת המבקרים

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 5.12.2012

 

עמיקם אסם באתר ההנצחה. צילום: דוד עינב

יער הקיבוצים לזכר הנופלים מהקיבוצים במערכות ישראל ובהגנה על היישובים עובר שיפוץ. איציק שפרן (עין השופט), שאחראי מטעם מטה התנועה על קידום אתר ההנצחה, שנמצא בין עין השופט למשמר העמק, מספר שבאתר עובר בימים אלה שורה של השלמות לרבות תיקוני שמות, הצבת מפה פנורמית לתצפית, שדרוג החזית, שיפור השילוט ודרכי הגישה. באביב הקרוב יתקיים בשיתוף מ.א. מגידו והקק"ל טקס חנוכת האתר המחודש ואירוע הוקרה ליזמים ולמקימים.

 

בראשית השבוע קיבל איציק מכתב מיהודה אורן, חבר משואות יצחק, שביקר במקום, ובעקבות זאת כתב לאיציק: "כפי שאמרתי לך בשיחתנו הטלפונית, אני מבקש לפתוח בהבעת הערכה עמוקה, על פועלך ופועלם של החברים הנוספים שעסקו בייזום ובהקמת אתר "יד לנופלים" שביער הקיבוצים. השבוע הגעתי לשם בפעם הראשונה עם הניה אשתי, והרושם שהמקום השאיר עלינו הוא כביר. מיקומו, המסר שהוא מעביר כבר מרחוק, לבאים אליו, שביל הכניסה המכין אותך, והעיצוב המכובד כל כך, משאירים במבקר חותם בל יימחה.

 

כאשר עומד אדם במרומי הגבעה, פניו אל הירוק החי, על השביל המוביל מעלה, כלומר (לפי הפירוש שלי) לעתיד, בעוד הוא חש מאחוריו את החוזק, הגיבוי, והכח שנתנו הנופלים ששמותיהם חרוטים באבן הטבעית של ההר, אינו יכול שלא להתחזק.

 

אינו יכול שלא להירתם למשימת הנתינה והעבודה למען עתיד חי וירוק בארצנו. בודאי מי שיבוא וימצא בין השמות את יקיריו, יעלה צער בליבו, דמעות יציפו את עיניו, וגעגועים יחנקו בגרונו. בה בעת, המיקום, העיצוב והשילוב של הזכרון עם החזון - יעורר בו את הבטחון בדרך, יחזק בו את התקווה כי אפשר, וכי נכונו לנו כאן חיי יצירה, חיי חופש ודרור תוך שריית השכינה בכל אלה. (כמאמר שירו של מוריס רוזנפלד - פה בארץ חמדת אבות)".

 

סרטוני קיבוצים
סיפורי קיבוצים
עיתונות קיבוצית
חדש באתר הקיבוצים
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים