ביום שאחרי
נייד: 050-7677913, פקס: 03-6951195, dover@tkz.co.il
 

ביום שאחרי 

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 27.11.2012

 

בקיבוצי העוטף מייחלים לשקט, ואומדים את הנזקים

 

בקיבוצי עוטף עזה חוזרים אט-אט לשגרה השלווה, אליה נשאו עיניים ופיללו בשבועות האחרונים. "חזרה לשגרה" היא קלישאה כה חבוטה, כה משומשת, אולם בשלב הזה, אמרו לנו פרנסי הקיבוצים, זו הבקשה, הצנועה, והציפייה בימים שאחרי מבצע "עמוד ענן", במהלכו נפלו על היישובים עשרות רקטות בירי מדויק וקטלני מאשר בשנים קודמות.

 

צוות של מטה התנועה, בראשות ולוולה, ובארגון של מלווי קיבוצי הדרום - יענקל'ה שצרנסקי ואיציק עוז, ביקר ביום שני בעין השלושה, ניר יצחק, נחל עוז ומפגש עם ראשי מועצות אשכול ושער הנגב - חיים ילין ואלון שוסטר.

 

במפגשים עם מנהלי קהילה באה לידי ביטוי אנחת הרווחה אחרי שבועות קשים של מתח וחרדה, לצד חששות כבדים מהצפוי בהמשך, בסבב האלימות הבא, שרבים סבורים כי עתיד להתרחש מתישהו. המסר הברור שעלה בשיחות בקיבוצים ובמועצות הוא שחודש-חודשיים של שקט יכולים לרפא חלק מהטראומה שחוו החברים וילדיהם, ואזור עוטף עזה יכול לחזור כבר בקיץ הבא לצמיחה שאפיינה אותו בשנתיים האחרונות. אך אם השקט לא יישמר ותחזור האלימות לאזור אנחנו בבעיה גדולה", אומרים בעוטף.

 

בינתיים חזרו בסוף השבוע הביתה כל התושבים שהתפנו במהלך ימי המבצע הצבאי אל מה שהוגדר יציאה ל"הפגה", הרחק בעורף. בד בבד החלו בקיבוצים לאמוד את הנזקים לרכוש, לחקלאות, ולתעשייה, בדרך להגשת הדוחות לתביעות פיצויים ממס רכוש. עוד עוסקים בחזרה לתפקוד מלא של מערכות רווחה וחינוך, החקלאים חזרו לשדות לעבודה בתפוקה מלאה, כך גם התעשייה וענפי היזמות.

 

בפגישה הובעה הערכה גדולה לתפקוד המועצות האזוריות והנהגות הקיבוצים, והוחלט על צוות משותף לתנועה ולמועצות לטיפול נקודתי בכמה קיבוצים בהם יש צורך בתמיכה צמודה יותר של שיקום וחיזוק כלכלי וקהילתי.

 

סרטוני קיבוצים
סיפורי קיבוצים
עיתונות קיבוצית
חדש באתר הקיבוצים
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים