ביקור הצוות התנועתי ברמת יוחנן ובשער העמקים
נייד: 050-7677913, פקס: 03-6951195, dover@tkz.co.il
 
ביקור הצוות התנועתי ברמת יוחנן ובשער העמקים

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 13.11.2012

 

ולוולה בביקור במפעל התבלינים ברמת יוחנן

הקיבוצים רמת יוחנן ושער העמקים אירחו ביקור את צוות מטה התנועה - מזכ"ל, מנכ"ל ומנהלי אגפים - לביקור בו הוצג כל קיבוץ, על מרכיביו הקהילתיים והכלכליים. בעוד שער העמקים מתנהל כקיבוץ מתחדש, רמת יוחנן הוא שיתופי, עם אוכלוסייה של 900 נפשות כיום. ראשיתו ב-1931 עת עלו על הקרקע צעירים בני הארץ ועולים מארצות הברית. בהמשך, 1940, חווה הקיבוץ פילוג ו"חילופי אוכלוסין" עם בית אלפא. כיום רמת יוחנן גדול, שיתופי, מהקיבוצים העמידים ביותר מהבחינה הכלכלית והחברתית, עם מערכות חינוך ורווחה ענפה, ומנגנוני ערבות הדדית מיטיבים עם החברים. המפרנס העיקרי הוא מפעל פלרם, ולצדו גידולי שדה, רפת, חוות פטם, מטעים, ומפעל "תיבולים", הריחני, בו נהגות ונארזות תערובות תיבול וחליטות אקזוטיות מהארץ ומהעולם.

 

שער לעמק

 

שער העמקים נוסד בשנת 1935. המייסדים היו אנשי השומר הצעיר מרומניה ויוגוסלביה. הרומנים התכנסו בחוות ההכשרה מסדה אשר בבסרביה. בספטמבר 1929 עלו ראשוני החברים והתמקמו בחדרה. מספר חודשים אחר כך עלתה קבוצת עלייה שנייה. החלוצים עסקו בחקלאות ביישובי האזור, והתמודדו עם קדחת חזקה. כאשר הועלתה ההצעה לעבור למגדיאל, קיבלו זאת החברים ללא הרהור נוסף. במקביל נוסד קיבוץ עלייה א' ביוגוסלביה. בחודש מאי 1932 קיבוץ ה' מרומניה, שישב בנס ציונה, התאחד עם קיבוץ מגדיאל. היו עזיבות, היו משברים, והפתרון נמצא בחודש מאי 1933 באיחוד של קיבוץ מגדיאל עם הגרעין היוגוסלבי שבמשמר העמק. בינואר 1935 נקבע סופית שמקום ההתיישבות של הקיבוץ המשותף יהיה "בחרתיה", שמשמעותו - שער העמק. בחודש יוני עלה הקיבוץ להתיישבות בחרתיה.

 

עיקר פרנסתו של קיבוץ שער העמקים הוא ממפעל דודי השמש "כרומגן", שאמנם כבר לא נמצא בבעלות הקיבוץ אך מניב רווחים נאים, ומענפי חקלאות כגון רפת, טחנת קמח, מטעים, גידולי שדה ומדגה. אוכלוסיית הקיבוץ רב-דורית מונה כ-600 נפשות, בתוכה 370 חברים. הקיבוץ חסון כלכלית, ללא חובות, והפנסיה לגמלאים במגמת צמיחה. בשיחה רבת משתתפים עם ממלאי תפקידים וחברים בקיבוץ הוצג מבנה הקהילה, עם פירוט על מערכות חינוך, רווחה, בריאות ותרבות ומסלול הקליטה שצובר תאוצה בשנים האחרונות.

 

ארגנו את הביקור ליאת פאר ועוזי שמש, מלווי קיבוצי גוש זבולון וגליל מערבי.

 

סרטוני קיבוצים
סיפורי קיבוצים
עיתונות קיבוצית
חדש באתר הקיבוצים
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים