לראשונה: קרן קמ'ע תיתן ערבות להלוואה שמבקש חבר קיבוץ לטובת בנייה או שיפוץ דירה
נייד: 050-7677913, פקס: 03-6951195, dover@tkz.co.il
 

לראשונה: קרן קמ"ע תיתן ערבות להלוואה שמבקש חבר קיבוץ לטובת בנייה או שיפוץ דירה 

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 6.11.2012

 

זאב (ולוולה) שור, מזכיר התנועה

מזכ"ל התנועה הקיבוצית, זאב (ולוולה) שור: "זוהי בשורה לאלפי חברי קיבוצים. יאפשר להם לקבל הלוואות בתנאים נוחים לבניה או שיפוץ דירת המגורים"

  

בשורה לחברי הקיבוצים: רשות התאגידים אישרה לקרן קמ"ע של התנועה הקיבוצית לתת ערבויות להסדרי מימון לבניה חדשה ושיפוץ דירות של חברי קיבוץ. כך מסר מזכיר התנועה, זאב (ולוולה) שור, בישיבת מזכירות התנועה שהתקיימה בראשית השבוע.

 

"אישור רשות התאגידים הוא בשורה חשובה לקיבוצים, למשפחות ויחידים המבקשים לבנות או לשפץ דירה בקיבוץ. עם ערבות בנקאית של קמ"ע - קרן הערבויות התנועתית - יהיה כעת קל יותר למצטרפים לקבל הלוואה מהבנק ולבנות. הצמיחה הדמוגרפית מוחשית, והכלי שיצרנו יסייע להגשמתה", אמר שור.

 

אהוד פלד, יו"ר אגף כלכלה

פתרון לבנים

 

אישור הרשות הגיע בתום טיפול בנושא של אגף הכלכלה. מסביר עו"ד אודי פלד, מנהל האגף ויו"ר קמ"ע: לטובת בניית בית או דירה נדרשים מרבית הזוגות - וצעירים במיוחד - להלוואה לצורך מימון התשתיות, הבניה או השיפוצים. בדרך כלל נעשה מימון זה בדרך של לקיחת הלוואת משכנתה, דהיינו, בדרך של משכון זכויות הלווה הרשומות בפנקסי המקרקעין, כבטוחה לטובת הבנק המלווה. למרבית חברי הקיבוצים אין זכות רשומה במקרקעין (על המגרש והבית) המאפשרת להם לקבל הלוואת משכנתה, והם פונים לבנק לקבלת הלוואה מסחרית רגילה לאותה מטרה. מאחר ואין לאותם לווים זכות רשומה במקרקעין, נאלץ הבנק להסתפק בבטוחות מסוג ירוד יותר, והדבר משפיע על סכום ההלוואה, תקופת ההלוואה, והריבית" אומר פלד.

 

"הלוואה בתנאים ירודים", מפרט אודי, "פוגעת בעיקר בבני הקיבוץ, ששני הוריהם גם הם חברי הקיבוץ, ופחות בנקלטים 'מבחוץ' שבחלק מהמקרים מגיעים עם ממון או שבאמתחתם נכס מקרקעין בבעלותם (משפרי דיור) או יכולת למשכן דירת הורים שמחוץ לקיבוץ".

 

בטוחה חילופית ברמה גבוהה, המקובלת על הבנקים, שהייתה יכולה לשמש כערבות מטעם קמ"ע לא הוכרה עד היום מכיוון שבמסמכי הייסוד של הקרן, שנוסדה בשנת 1989 עדיין לא עמדה על הפרק סוגיית הבניה הפרטית בקיבוץ. נקבע אז, שהקרן רשאית לערוב רק לקיבוץ או לכל תאגיד שבבעלותו הישירה או העקיפה.

 

מגייסים את הבנקים

 

על מנת לשנות מצב זה לקחו על עצמם מזכיר התנועה, ולוולה, והנהלת קמ"ע, לפעול להרחבת שימושי קמ"ע. לפני למעלה משנה קיבלה קמ"ע החלטה לשנות את מסמכי הייסוד שלה על מנת לאפשר לה לערוב באופן ישיר לחבר הנוטל הלוואה לצורך בנייה או שיפוצים. בקשה לביצוע השינויים הדרושים הוגשה לרשות התאגידים באמצעות עו"ד כרמית דורון. "חלפו שבועות, חלפו חודשים, חלפה שנה, והנה ממש לפני שבוע נחת האישור המיוחל על שולחננו" מבשר אודי.

 

על מנת ליישם את האישור ולהיערך לפניות, נערכת קמ"ע מהבחינה לוגיסטית והמשפטית, ומנהליה - פלד והמנכ"ל, דגן לוין, מקיימים שורת פגישות עם הבנקים המובילים, בכדי לגרום לכך שהחל מראשון בינואר 2013 תוכל הקרן לשרת כול חבר, בן קיבוץ או נקלט חדש שאושרו על ידי הקיבוץ כזכאים לבנות או לשפץ בו את ביתו, וזאת בדרך של מתן ערבות ישירה בגין הלוואה הנלקחת מהבנק לאותה מטרה.

 

נוהל מפורט לגבי אופן ותנאי מימוש ערבות קמ"ע בהקשר זה יפורסמו לקיבוצים בשבועות הקרובים. בינתיים ניתן ליצור קשר עם אגף הכלכלה במייל economy@tkz.co.il ובטלפון 03-6925333

 

סרטוני קיבוצים
סיפורי קיבוצים
עיתונות קיבוצית
חדש באתר הקיבוצים
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים