‏למזער ההפתעה
נייד: 050-7677913, פקס: 03-6951195, dover@tkz.co.il
 

למזער ההפתעה

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 24.10.2012

 

יואב מרגלית

התנועה הכינה תכנית היערכות - ברמת הקיבוץ והמשפחה - למצבי חירום כמו נפילת טילים, שריפה ורעידת אדמה

 

השבוע תורגל ברחבי הארץ "נקודת מפנה 6" - תרגיל החוסן הלאומי. במקביל מפרסם מטה התנועה הקיבוצית תכנית להכנת הקיבוצים לתרחישים המוגדרים "שעת חרום". עבודת מטה שנעשתה בחודשים האחרונים כוללת המלצות בשלוש רמות - יישובית, אישית - משפחתית, וקידום מודעות ציבורית.

 

את התכנית רקח, בשילוב עם גורמי מקצוע חיצוניים, יואב מרגלית (נצר סרני), מנהל מחלקת הביטחון התנועתית, לשעבר בכיר בפיקוד העורף. העקרונות המנחים בבסיס התכנית הם התמודדות היישוב במתן מענה - מקצועי ברמה המיידית, מבלי להיות תלוי בכוחות חיצוניים. עקרון נוסף וחדש הוא לא לפנות יישובים, למעט צורך מקומי של ישובים בודדים או של אנשים עם צרכים מיוחדים. ושלישי - התנועה תפעל בתאום וכפיפות למועצות האזוריות.

 

מענה מיידי

 

מצבי חירום היו בעבר ולא מהנמנע שיהיו גם בעתיד. חשוב למזער הפתעה. הכנת הישוב לשעת חרום פשוטה יחסית, אך תוצאות ההכנה מראש גדולות, גורס יואב. ברמה "היישובית" הוא ממליץ על כמה כלים, ביניהם איוש צוות חירום ישובי (צח"י). "ברוב הקיבוצים זה כבר קיים, אולם יש קיבוצים שהצוות לא מאויש וחבל, כי זה פוגע במוכנות לתגובה. אנחנו בקשר עם כמה ארגונים שמסייעים בהקמת צוות צח"י ונשמח לסייע בחיבור" מבהיר יואב. כלי נוסף הוא החזקת תיק החייאה ואיש מקצוע - רופא, חובש, אחות - לתפעולו. לתחום החשוב של מוכנות לכיבוי שריפות ופינוי מהריסות מוצע לארגן צוות כיבוי וחילוץ עם אמצעים להשתלטות מהירה על דלקות ופינוי לכודים מהריסות. "אין כאן כוונה להחליף מערך כיבוי אש מקצועי" מבהיר יואב, "אולם הניסיון המצטבר מראה שמהירות התגובה בכיבוי ופינוי מצילה חיים".

 

מטף לטף

 

בפרק של היערכות אישית ומשפחתית מוצע לבחור - בהעדר חדר ביטחון או ממ"ד בדירה - חלל פנימי ללא חלון ולייעדו כ"מרחב מוגן". עוד מומלץ להכיר מבעוד מועד מיקומם של מפסק החשמל הראשי בדירה וברז הגז המרכזי, וזאת על מנת שבעת פגיעה בבית או בסביבתו הקרובה יסגרו המפסקים הראשיים שעלולים להוות סיכון לדיירים.

 

למקרה שתידרש שהות של כמה ימים במרחב מוגן חשוב לאגור ציוד בסיסי כמו תיק עזרה ראשונה עם תחבושות, חומר חיטוי, כדורים להורדת חום וכאבים, ותרופות קבועות.

 

המלצה נוספת לכל יחידה משפחתית היא להצטייד מבעוד מועד במטף לכיבוי אש לתפעול בשעת הצורך. בנושא זה מציין יואב, שינוי גדול לטובת הצרכן "המטפים המשווקים היום הם ידידותיים למשתמש, קלי משקל ובעלות נמוכה מבעבר מה שמאפשר שהמטף יהיה מוצר בסיסי בכל יחידת דיור". עוד בהמלצות לשהות ממושכת הכנת מים ומזון באריזות סגורות, מזון לתינוקות וציוד לטיפול, ואמצעים להעברת הזמן, וכמובן טלפון נייד ומטען, מחשב נייד ואמצעי תקשורת".

 

הפרק השלישי במוכנות מתייחס לצד של מודעות ציבורית, המוגדרת "מרכיב חשוב ביכולת ההתגוננות האזרחית, במצבי חירום ובתגובה להתרחשויות קיצון". מוכנות מושגת בעזרת יצירת אוירה ציבורית מתאימה, פרסום מהלך מוכנות הקיבוץ לשעת חירום וצעדים להשגת מוכנות, הכרת השהות במרחב המוגן, ורכישת הציוד הנדרש.

 

המסמך ישלח בראשית השבוע לקיבוצים.

 

קשר אל יואב - להסברה והדרכה פרטנית 03-6925245 / 050-5550300

 

סרטוני קיבוצים
סיפורי קיבוצים
עיתונות קיבוצית
חדש באתר הקיבוצים
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים