גאווה בשרון
נייד: 050-7677913, פקס: 03-6951195, dover@tkz.co.il
 

גאווה בשרון

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 23.9.2012

 

הצוות במשמר השרון

ביקור מטה התנועה בקיבוץ משמר השרון נפתח בתצפית על שטחי המטעים והפרדסים ממאגר מים של הקיבוץ, ההמשך במתחם "מגרש הכדורגל" בו נבנות כ-20 דירות חדשות לבנים שנקלטו בשנתיים האחרונות בקיבוץ.

 

את המפגש במועדון ניהל עמרי כנען, מלווה קיבוצי גרנות מטעם התנועה. השתתפו ממלאי תפקידים במשק ובקהילה, ואלה פרשו, בגאווה, תמונת מצב של שינוי דמוגראפי במשמר, לאחר הצטרפותם של עשרות זוגות צעירים - בני קיבוץ ובני זוגם לחברות מלאה. את "הקליטה היא לא מגישה כלכלית אלא מתוך תחושת שותפות", הדגישו פרנסי הקיבוץ, בציינם שמחצית מהנהלת הקיבוץ הם חברים חדשים, ושמרבית ההחלטות בקלפי זוכות לתמיכה בהסכמה רחבה של מעל 90% מהחברים.

 

קליטת משפחות צעירות משפיעה ישירות על מערכת החינוך. בכדי להמחיש את המהפך סיפרו על גני הגיל הרך, בהם היה בעבר רוב לילדים "מבחוץ", אך כיום הרוב חזר להיות של ילדי חברים ומועמדים (77) לעומת 44 ילדים מבחוץ. קליטת המשפחות וריבוי הילדים הביאה עמה גם שגשוג, כך להגדרת הנהלת הקהילה, בפעילות התרבותית בחגים, וביניהם. ומה מצב הותיקים? 52 חברים בגילאי פרישה, יש ביטוח סיעודי קבוצתי לכלל החברים וכן ביטוח בריאות משלים ואבדן כושר עבודה. הפנסיה הצבורה גבוהה יחסית. בקיבוץ מרכז תעסוקה לקשישים, וצוות רווחה המסיע בעזרה לקשישים ובעלי צרכים מיוחדים.

 

רוברטו קופרמן, מנכ"ל הארגון האזורי גרנות אמר כי הוא מאד נהנה לבקר בקיבוץ משמר השרון, לפני שבע שנים המצב היה אחר - חובות גדולים ואין מצטרפים. בשנה הבאה הקיבוץ חוגג 80 ואת סיום תשלום החובות. איתי מרגלית, ממובילי הקיבוץ הוסיף כי הקיבוץ קוצר היום פירות של פעילות נדל"נית מוצלחת, חקלאות טובה, וקהילה ה"חיה" ממקורותיה. הבעיה המרכזית, ציין, היא עם מינהל מקרקעי ישראל בנושא הסדרת שימושים חורגים והסדרת מגרשים לבניה. רינת גלילי, מנהלת אגף החברה שיבחה את "הרוח הפנימית וגאוות היחידה" הנושבים בדברי הנהלת הקיבוץ.

 

ולוולה סיכם, דיבר על השיפור בנתונים הכלכליים ותהליך הצמיחה הדמוגראפית. הוא פירט בנושא היחסים עם מנהל מקרקעי ישראל, מולו מאבקת התנועה כנגד שורה של הגבלות ואיסורים היוצרים אפליה של הקיבוצים אל מול פיתוח במגזר העירוני. בנושא של שימושים חורגים, הזכיר שור, קבע שר השיכון, אטיאס, שלא תהיה התניה בין שימושים חורגים לבניה בקיבוץ והזכרנו לו את עמדתו כדי שינחה את המינהל לסגת ממדיניות הגבלת היתרי הבניה. הכוונה להוציא את המינהל משטח מחנה הקיבוץ ולנהל תהליכי בניה ופיתוח על פי חוקי תכנון ובנייה.

 

סרטוני קיבוצים
סיפורי קיבוצים
עיתונות קיבוצית
חדש באתר הקיבוצים
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים