תנועה ואש
נייד: 050-7677913, פקס: 03-6951195, dover@tkz.co.il
 

תנועה ואש

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 29.8.2012

 

יואב מרגלית

התנועה מציעה: נוהל התגוננות לפני ובעת שריפה בסמוך או בקיבוץ

 

לאור ריבוי מקרי שריפות מסוכנות בסמוך ליישובים, גם כמעשה חבלה על רקע לאומני, מפרסמת מחלקת הביטחון התנועתית שורת נהלים עדכני כהנחיות לקיבוצים, על מנת שאלה יקיימו היערכות מוקדמת לאירוע של שריפה בסמוך לקיבוץ או בשטחו.

 

במכתב שנשלח למזכירויות מציע יואב מרגלית (נצר סרני), מנהל המחלקה כמה רבדים להתגוננות. רובד ראשון הוא מודעות וערנות לאיום של היתכנות שריפה. "כל כבאי יודע לצטט את האמרה המפורסמת 'שריפה ניתן לכבות בכוס מים אם רק מגלים אותה בזמן' כותב מרגלית, ו"לכן חשובה כל כך חשובה ערנות ותגובה מהירה בכדי להשתלט על מקור האש ולמזער נזקים".

 

מטף לטף

 

הרובד השני מורכב מאמצעים והכשרה בסיסית לכל חבר ובית מגורים. "רצוי שבכל דירה ימצא מטף כיבוי, ולו הקטן ביותר" מסביר יואב, "זהו הכלי היעיל ביותר לכבות את האש בתחילתה". עוד הוא מוסיף, "חשוב לסמן ולדעת היכן נמצא מפסק זרם החשמל הראשי בבניין, על מנת להורידו ולסגור את הזרם כמה שיותר מהר. עוד יש לדאוג, לכך שבכל דירה יהיה חלון או דלת המוגדרים כפתח נוסף ליציאת חרום" מודגש בדף ההסבר.

 

רובד נוסף - רמת היערכות הקיבוץ, "למתן מענה מהיר ומקצועי", מוצע לסמן ברזי כיבוי ולבצע בדיקת תקינות, לארגן מלאי ציוד כיבוי בסיסי כמו מטפים, זרנוקים ומחבטי כיבוי זמינים להפעלה על ידי "צוות כיבוי מקומי". עזרים נוספים וחשובים לעת חירום הם תיק עזרה ראשונה, ומפתחות לשערים ומחסומים, על מנת לאפשר לכוחות כיבוי תנועה חופשית ומהירה בשטח הקיבוץ.

 

כסיכום לדברים, מציין יואב מרגלית, לשעבר בכיר בפיקוד העורף, "צריך להכיר באש כאיום, ולצערי גם ככלי נשק המשומש לעיתים בידי גורם עוין. חשוב שהקיבוץ יערך בכוחות עצמו לתת את המענה הראשוני, עד להגעת כוחות כיבוי, והחשוב מכל, לטפח ולחזק את מודעות הציבור לעצם הסכנה ולתת בידיו את הכלים הבסיסיים להשתלט על האש ולכבות שריפות".

 

לעזרה ביישום ניתן להתקשר ליואב לטלפון 050-5550300.

 

סרטוני קיבוצים
סיפורי קיבוצים
עיתונות קיבוצית
חדש באתר הקיבוצים
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים