פותחים שנה
נייד: 050-7677913, פקס: 03-6951195, dover@tkz.co.il
 

פותחים שנה

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 28.8.2012

 

נירה ואלה

22,000 ילדים במערכות הגיל הרך בקיבוצים

 

יותר מ-22,000 ילדים - מספר שיא - מבית התינוקות ועד הגן הבוגר (גילאי 4-6) החלו בראשית השבוע שנת חינוך ב-265 מערכות הגיל הרך בקיבוצים, מוסרים ממחלקת החינוך הקיבוצית. במערכת הגיל הרך עובדות 265 מנהלות, כ-1,200 גננות, ו-250 עובדות נוספות בתפקיד "מחנכות תינוקות", לאחר הכשרה לתפקיד המיוחד, בו מושם הדגש על עבודה עם התינוקות ועם הוריהם.

 

נירה ואלה, ממחלקת החינוך במטה התנועה הקיבוצית מציינת שפתיחת שנת הלימודים באה לאחר תקופת "מעברים" בה "הצעירים" מבית התינוקות עוברים לפעוטון, ילדי הפעוטון עולים לגנון וכך הלאה עד הגן הבוגר (גן חובה וטרום חובה) המכיל כבר שני שנתונים יחד. ואלה מוסיפה עוד שהחלת חוק חינוך חינם מגיל 3 הכניסה את המערכת הקיבוצית להיערכות מיוחדת, ובראשית החודש חולקה לעובדות בגנים חוברת הסברה כ"תו תקן", המיועד לחיזוק הקשר עם הורי הילדים. בחוברת הסבר על חוק חינוך חינם, פירוט העבודה בגן, מדדי תפוקות, יעדים ומטרות חינוכיות. "המטרה שלנו היא לשמור לטווח הארוך על ייחודיות המערכות אצלנו, ולפתח את איכותן המקצועית מדי שנה", מסבירה נירה שמנצלת את ההזדמנות לאחל לכל הילדים והוריהם שנה טובה.

 

קורס למנהלי חינוך בלתי פורמאלי

 

בחודש אוקטובר ייפתח בסמינר הקיבוצים קורס דו-שנתי ל"ניהול מערכות חינוך בלתי פורמאלי" בבית הספר ללימודים מתקדמים בסמינר בשיתוף עם מחלקת החינוך הקיבוצית. רכזת הקורס היא ד"ר רונית פלוטניק. הקורס מקנה למסיימים תעודה.

 

נטע טבנקין, ממחלקת החינוך מסבירה: הקורס ייחודי בהקניית כלים וידע לניהול מערכות חינוך קהילתיות בגישה הפסיכו-פדגוגית בתפיסה מערכתית אקולוגית. הקורס מיועד לאנשי חינוך עם תואר אקדמי בחינוך או בתחום מדעי החברה, המכהנים בתפקיד ניהול חינוך או מתעתדים לקבלו".

 

בשנה א' תלמד ד"ר רונית פלוטניק "פסיכולוגיה התפתחותית עדכנית של הילד ושל ההורה", נטע טבנקין תרחיב על "הגישה המערכתית ויישומה לניהול מערכות חינוכיות", ואורה כץ תרצה על "בניית תפיסה עצמית בתפקיד, ריכוז וניהול, רכישת טכניקות וכלים".

 

בשנה ב' תרצה ד"ר פלוטניק על "הקול ההורי" ומערכת החינוך - שיעור וסדנה, אורה כץ על "בניית צוותי עבודה והנחייתם בתפקיד", ונטע תרחיב בנושא "סופרוויז'ן על עבודה בתפקיד".

 

קהל היעד הם מנהלי מערכות חינוכיות ופנימיות, רכזי חינוך חברתי, רכזי מערכות חינוך בקיבוצים, ביישובים קהילתיים, במועצות האזוריות, במועצות מקומיות, עיריות, מתנ"סים וצהרונים בביה"ס.

 

מסבירה טבנקין: "ניהול מערכת חינוך בלתי פורמאלי הוא מקצוע שיש להיערך אליו עם ידע מוגדר הכולל למידה של פסיכולוגיה התפתחותית עדכנית, בנית תוכניות עבודה חינוכיות המותאמות לילדים ונוער, תפיסה ניהולית של התפקיד בתוך הקהילה על כל מגוון תושביה,רכישת שפת מערכת ,הבנת הלכות המקום ותרבותו, הבנה בניהול כלכלי וכדומה. כלים אלה ועוד נרכשים בקורס זה.

 

פרטי הרשמה ובירורים 03-6925331.

 

לפרטים נוספים - לחצו כאן

 

 

 

סרטוני קיבוצים
סיפורי קיבוצים
עיתונות קיבוצית
חדש באתר הקיבוצים
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים