מסעות אמנון בארץ הקיבוצים
נייד: 050-7677913, פקס: 03-6951195, dover@tkz.co.il
 
מסעות אמנון בארץ הקיבוצים

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 30.7.2012

אמנון ורנר

אתר "סיפורי קיבוצים" הגיע ל-800 סיפורים מ-200 קיבוצים, ובהם  עלילות שומר הלילה בקיבוץ הצפוני, המתנדבת שהסעירה את הבננצ'יקים, זיכרונות מהגורן והסליק הסודי. שווה ביקור

 

בשקט ובצנעה חצה אתר "סיפורי קיבוץ"  http://www.kibbutz.org.il/sipurim/ את קו ה-800 סיפורים מהווי הקיבוצים אז והיום.

 

מאגר הסיפורים שנאספו מקיף סיפוריהם של כ-300 כותבים, מקרוב ל-200 קיבוצים. רבים כתבו סיפור או שניים, למעלה מעשרה כתבו יותר מעשרה סיפורים, שניים מגיעים ל-50 סיפורים. השיאן הוא אבישי גרוסמן מקיבוץ עין שמר. מקיבוץ עין השופט נכללים ברשימה לא פחות מ-15 חברים וחברות שכתבו או דאגו לשלוח לאתר סיפור מקיבוצם. לעומת זאת, כ-80 קיבוצים כלל לא על המפה. את הפרטים מסר מי שיזם את הקמת האתר לפני שש שנים, אמנון ורנר (כרמיה), חובב סיפורים וקיבוץ, שמתפעל את האתר לאורך השנים, בשיתוף פעולה הדוק עם מנהלת פורטל הקיבוצים, אירית בר נתן.

 

המטרה של אמנון ורנר היא להצליח להגיע לכמה שיותר סיפורים. אלה נמצאים, לדבריו, "בארכיונים, במגירות עלומות, אולם רובם נותר עדיין במוחם הקודח של רבבות חברי הקיבוץ - אלו החיים איתנו בקיבוצים, אלו שעזבו, אך עדיין זוכרים". "לצערי", הוא אומר בכאב, "חלק כבר הלכו לעולמם ונקברו עם גיבוריהם".

 

איור: יעקב גוטרמן, קיבוץ העוגן

מה נשמע ברפת

פילוח נושאי הסיפורים וזהות המספרים מראה כמה מגמות - יותר סיפורים נכתבו על ידי כותבים מאשר כותבות, יותר סיפורי מקום, בחלקם היסטוריים ובחלקם חווייתיים, מאשר סיפורים קצרים בעלי מבנים ספרותיים. בחלוקה לפי נושאים בולטים אלה האישיים, בנוסח המקובל של "הפרט בחברה", ונושאים הקשורים ל"שינוי" באורחות החיים, וכמובן, חלק גדול הם סיפורים בהם מקום מרכזי לסמלים הייצוגיים - חדר האוכל, הלינה המשותפת, המקלחת הציבורית, סידור העבודה, ענייני הביטחון. בהקשר לכך מציין ורנר, יש יותר סיפורים על הרפת ופחות על הלול, יותר הגיגים וזיכרונות על המתנדבות מאשר על המתנדבים מחו"ל וביותר סיפורים הגיבור הוא מזכיר הקיבוץ ולא מרכז המשק. 

איור: יעקב גוטרמן, קיבוץ העוגן

סיפור ואיור

חלק מרכזי באתר הם האיורים. לכל סיפור איור, צבעוני מקורי, פרי מכחולו האוהב של יעקב גוטרמן מקיבוץ העוגן. "אוסף כזה של 800 איורים קיבוציים יוצר אוצר חזותי מרהיב", כהגדרתו של ורנר, "ביטוי להוויה הקיבוצית הייחודית שרבים כבר שכחוה ורבים יותר בכלל לא מכירים אותה".

תופעה נוספת עליה מצביע אמנון היא השתלבותם באתר כמספרים של "עוזבי קיבוץ", הכותבים בדרך כלל בערגה, על הימים היפים שחוו בקיבוץ וזאת בניגוד לכמה חברי קיבוץ שחיים בכאב את השינויים וכותבים בהתאם.

איור: יעקב גוטרמן, קיבוץ העוגן

היה כבר סיפור שנפסל?

אנחנו משתדלים, ככל המותר, לא לתקן ולא לשנות ולהשאיר את הסיפורים כפי שנכתבו במקור. שגיאות כתיב - כן משתדלים לתקן, אלא אם כן יש בהן "מסר סמוי". סיפורים קצרים או ארוכים מדי אנו משתדלים לפתוח במשא ומתן עם הכותב. יש וקורים גם פנצ'רים, לפעמים מגיע סיפור שלא קורה בו דבר ואז מוותרים עליו. הגיע גם סיפור שכולו "חיסול חשבונות" עם הקיבוץ ולכן ויתרנו עליו, או סיפור ישן-נושן שחזר תחת שם אחר. אנחנו עובדים בהתנדבות וקשה להתמודד עם החומר הרב והמגוון. 

מה היעד, לאן ממשיכים?

800 סיפורים הם התחלה יפה. הציפייה שלי היא שיותר חברים ויותר מוסדות יירתמו לעניין. אנחנו צריכים עזרה, למשל בתרגום סיפורים גם לשפות זרות. מדי פעם מגיעות בקשות, ואני מוצא עצמי חסר אונים מכיוון שלא תמיד אני מצליח למצוא מי שירתם למלאכת התרגום  בהתנדבות.

לסיום, מבקש ורנר מהקוראים ואוהבי ספרות נוספים להצטרף לפרויקט ולתת יד בהעלאת הסיפורים ושמירת החוויות והעלילות מהווי הקיבוץ לאורך הדורות. יחד נספר לעצמנו ולדורות הבאים את סיפורו המופלא, המיוחד והיחיד של הקיבוץ".

 

לגלרית האיורים  של יעקב גוטרמן: http://www.kibbutz.org.il/scanpic/scanpic1.htm

 

 

 

סיפורי קיבוצים
סרטוני קיבוצים
עיתונות קיבוצית
חדש באתר הקיבוצים
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים