עומדים על המשמר
נייד: 050-7677913, פקס: 03-6951195, dover@tkz.co.il
 

עומדים על המשמר

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 17.7.2012

 

הצוות התנועתי במשמר העמק

90 שנים למשמר העמק. מבוסס, תוסס, ש-90% מבניו חוזרים הביתה לקיבוץ

 

משמר העמק קיבוץ יפה. מבחינים כבר בכניסה, וביתר שאת בתוככי הקיבוץ. דשאים, מסלעות, פינות חמד. חלק מהקוראים ודאי אומרים לעצמם "נו בטח, קיבוץ עשיר יכול להרשות לעצמו השקעה גדולה בנוי". וזה נכון, יותר קל לטפח כאשר בידיך המשאבים לכך. אולם במשמר העמק ניכר, וזה קיבל אישוש בשיחותיי עם חברים, טיפוח הנוי הוא חלק מתפיסת עולם רחבה, שביטוייה בטיפוח מכלול מרכיבי מארג החיים של חברי הקיבוץ.

 

ביקור מטה התנועה - מזכיר, מנכ"ל ומנהלי אגפים, בניצוחם של מלווי הקיבוץ - ליאת פאר ועוזי שמש, החל במוסד החינוכי שומריה, המשיך בשבילי הקיבוץ המטופח לשטח הבניה הגדול לחברים (30 יחידות הושלמו, 50 יחידות נוספות מתוכננות לשנתיים הקרובות), משם לרפת הרובוטית הייחודית, ולמועדון למפגש עם ממלאי תפקידים.

 

במועדון פתחה את הדיון יעל מס, מזכירת הקיבוץ בירכה על הביקור וסיפרה על קיבוצה, שנוסד ב-1922 מתנהל כקיבוץ שיתופי, ללא הפרדה בין המשק לקהילה, עם מסגרת של "שולחן חברתי" המורכב מנציגי 20 הוועדות החברתיות של הקיבוץ. 90% מהבנים חוזרים לקיבוץ, וחלקם מוצאים עצמם במהרה בתפקידי ניהול. הקיבוץ נוסד בשנת 1922 וחוגג השנה 90 להיווסדו, אוכלוסייתו גדולה ומונה כ-1,000 נפשות, כ-530 חברים וכ-270 ילדים (עד גיל 18).

 

"חזון הקיבוץ" הוא קיום חברה סולידארית, איכותית ומצליחה המתבססת באורחות חייה על יסודות השיתוף והשוויון. זאת, תוך דאגה לשיפור איכות חיי הפרט והמשפחה ומתוך אמונה שרווחה זו תתמוך ותחזק את הרעיון השיתופי – קיבוצי. היישום הוא בערכי הליבה - ערבות הדדית, שוויון ערך האדם, שוויון ערך העבודה, בעלות משותפת על הנכסים, טיפוח ערך היחיד, תרבות עברית, ודמוקרטיה משתפת.

 

גיל לין הוסיף על תהליך חברתי שעובר הקיבוץ - "קיבוצוותא" 90 פלוס, במטרה לגבש הסכמות חברתיות, וזאת בצד המשך קליטת בנים והשקעה במסלולי השכלה גבוהה, ומעורבות בחברה הישראלית בתרומה כספית לפרויקטים של תמיכה באוכלוסיות מוחלשות.

 

עילם צור - מרכז משק, ציין כי ביקור התנועה מהווה לתחושתו "סגירת מעגל" לאחר סיום פרשת קיבוצי ההטלות. נושא הקיבוץ ככלל אינו מובן מאליו ויש להיאבק עליו ולתנועה חשיבות רבה במאבק זה. פרנסת הקיבוץ נשענת בעיקרה על מפעל מצליח תמה - שותפות עם קיבוץ גלעד (לו 25%) בו מיוצרים בכמה מוקדים מוצרים לאריזת תוצרת חקלאית, לקיבוץ חקלאות ענפה, בית תוכנה - "אידאה" בשותפות 50% עם קרן קציר, ועובדי החוץ. צור דיווח גם על קרן מילואים להבטחת הפנסיה והביטוח הסיעודי עם פנסיית מטרה בגובה 6000 ₪.

 

בשיחה נדונה גם עלותו הגבוהה של אחזקת המוסד. בהתייחסו לסיכוי קבלת תמיכה מהמדינה לשם כך, אמר אבי אהרונסון, מנהל מחלקת החינוך כי הסיכוי לכך קטן אך הוא יבדוק את הנושא.

 

ולוולה סיכם את הדיון בדיווח על מאבק צוות הקרקעות, המשותף לתנועות ההתיישבות, בכוונה להשפיע על ועדת רוטקופף לקבל את עמדתנו בסוגיית זכויותינו בשטח המחנה, שם עמדתנו היא המשך שמירת האגודה על מעמדה כחוכר ראשי ומהלך שיוך פנימי של החבר מול האגודה השיתופית ולא מול המינהל. עוד דיווח ולוולה על מאבק למניעת פגיעה ביצרני החלב בהמלצות דו"ח ועדת קדמי לבדיקת שוק המזון. עוד דיווח על טיפול מול משרדי ממשלה בנושא זכאות למשכנתא, הרחבת תכנית שדרוג תשתיות בקיבוצים לאור החלטת הממשלה בישיבתה בדגניה - 15 קיבוצים יקבלו השנה מענק של בין 2-4 מיליון שקל.

 

סרטוני קיבוצים
סיפורי קיבוצים
עיתונות קיבוצית
חדש באתר הקיבוצים
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים