התנועה מסרה עמדתה בנושא גיוס בחורי ישיבות לצה'ל
נייד: 050-7677913, פקס: 03-6951195, dover@tkz.co.il
 

התנועה מסרה עמדתה בנושא גיוס בחורי ישיבות לצה"ל

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 5.6.2012

 

יואל מרשק

ועדה ציבורית שהקים ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לגיבוש חלופה ל"חוק טל" שמעה בשבוע שעבר את עמדת התנועה הקיבוצית. בראשות הוועדה - קש"ב - לקידום השוויון בשירות והשוויון בנטל, עומד ח"כ יוחנן פלסנר (קדימה), ובשבועות הבאים עד למסירת המלצותיה לממשלה, בסוף חודש יולי, יעברו לפניה אישים, ארגונים וקבוצות בחברה השוטחים בפניה את התייחסותם לסוגיה המורכבת של שירות חרדים וערבים בצה"ל ובשרות הלאומי.

 

יואל מרשק, מנהל אגף המשימות במטה התנועה פרש בפני הוועדה את העקרונות הבאים: הבסיס לכל פתרון צריך להיות חובת שירות צבאי או אזרחי לכל בגיל 18, לבד ממכסות קטנות של מצטיינים בתחומים שונים. צה"ל יקבל זכות בחירה להחליט מי יתגייס ומי יעשה שירות לאומי או אזרחי באורך זהה אך "חובת השירות" תחול על כולם. כפי שקבע בג"צ, יש להפסיק את המצב בו יש לחלק מהמגזרים חופש בחירה, ואת המצב בו הרשות המבצעת יכולה לפטור אותם משירות. בסעיף נוסף שפירט הבהיר מרשק, "אין להירתע מאיומים של מגזרים בצורות שונות של "מרי אזרחי", "ישראל היא מדינת חוק ואינה צריכה לקבל החלטות תחת איומים", נימק. הפתרון צריך שיתבסס מצד אחד על תמריצים, ומהצד השני על סנקציות כלפי מי שאינו עומד בחובת השרות.

 

לחברי הוועדה הסביר מרשק, "אני חש בנוח לדבר בפניהם מכיוון שאני מגיע ממגזר מוביל בגיוס לצה"ל, ובתרומה לחברה במסגרת שנת השרות לפני הגיוס לצה"ל. תוספת חיילים ממגזרים שלא לוקחים חלק כיום במאמץ תאפשר פריצת דרך בהיקף משימת שנת השירות והגדלת מכסות לבעלת תרומה עצומה לשכבות המוחלשות במדינה.

 

האם השפיע מרשק ? "לאור שאלות חברי הועדה ניתן היה להבין כי הדברים נקלטו היטב" הוא אומר. האם יגישו המלצות ברוח העקרונות שפירטתי, נדע בחודש הבא".

 

סרטוני קיבוצים
סיפורי קיבוצים
עיתונות קיבוצית
חדש באתר הקיבוצים
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים