על בנים, בניה ומה שביניהם
נייד: 050-7677913, פקס: 03-6951195, dover@tkz.co.il
 

על בנים, בניה ומה שביניהם

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 29.5.2012

איציק שפרן, מנהל המטה לצמיחה דמוגרפית

"צמיחה דמוגרפית", מושג שהשתרש בשיח הקיבוצי בשנים האחרונות, היא תהליך אסטרטגי משמעותי, רב תחומי, ממושך ויקר והכרחי לקהילה קיבוצית חפצת חיים, המבקשת להבטיח את המשכיותה.

 

רוב גדול של קיבוצים נמצאים בעיצומו של התהליך, שקליטת המצטרפים לקיבוץ ולקהילה היא רק שלב אחד בו.

 

כמטה שמלווה קיבוצים בשלבי תהליך הצמיחה, אנחנו ממליצים לקיבוצים לבחור תחילה את מובילי התהליך האסטרטגי של צמיחה דמוגרפית, תוך הסתמכות על ניצול היתרונות היחסיים של כל גורם בתהליך - כלכלי וקהילתי, ומבלי לערבב בין תחומי ההתמחות ומועדי שילובם.

 

חברות שתחום התמחותן הוא בניה ותשתיות, מציעות לקיבוצים "הרים וגבעות" לרבות איתור משפחות צעירות, קליטתן ב'קו הכחול', וצמיחה דמוגרפית כ"תהליך כולל" ואסטרטגי. בהקשר לכך, אני נזכר באמירה ישנה אך רלוונטית, "הטבח אל ינגן והנגן אל יטגן", ולענייננו - ניהול פרויקט בניה ותשתיות בקיבוץ היא התמחות אחת, שימושית, בייחוד אם אותה חברה ששכר הקיבוץ יודעת "להביא" גם הצעת מימון אטרקטיבית למשתכנים.

 

אולם פרויקט בניה, מורכב ומוצלח ככל שיהיה, מסתיים בשלב האכלוס, או לכל המאוחר בתום שנת הבדק ואילו תהליך הקליטה עוסק באנשים, עם כל המורכבות הנלוות. בדרך כלל מדובר במשפחות צעירות עם ילדים, המצטרפות כשותפות לקהילה הקולטת, בתהליך הנמשך מספר שנים ומחייב את הקיבוץ בגיוס כוחות ומשאבים מתחומי התמחות שונים - אבחון ומיון המועמדים, בינוי קהילתי ועוד, וזאת במטרה לסייע בשילוב הנקלטים בקהילה הוותיקה, במרקם החברתי, בחיי התרבות ובחינוך.

 

כמי שמלווה בשנים האחרונות צוותים שעוסקים בהיבטי הצמיחה הדמוגרפית, אני יכול להעיד שגם במועצות האזוריות, וגם במטה התנועה ובגופים מקצועיים אחרים, נצבר בעשור האחרון ידע רב וניסיון עשיר בליווי פרטני של קיבוצים. טוב יעשו מובילי התהליכים לקליטה וצמיחה דמוגרפית בקיבוצים אם יקיימו תהליכי למידה והתייעצות עם אותם בעלי הניסיון, לצורך בחירה מושכלת במסלול המתאים לקיבוצם. אנחנו כאן בשבילכם, עם הניסיון שצברנו, עם נקודות מבט והארות שיסייעו לקיבוץ היחיד בהתמודדות עם האתגר של שילוב מוצלח של קהילות - ותיקים עם חברים חדשים, למען המשכיות הקיבוץ בשנים הבאות.

 

סרטוני קיבוצים
סיפורי קיבוצים
עיתונות קיבוצית
חדש באתר הקיבוצים
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים