חיים בהווה מוטרדים מהעתיד
נייד: 050-7677913, פקס: 03-6951195, dover@tkz.co.il
 

חיים בהווה מוטרדים מהעתיד

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 29.5.2012

 

אילנה היוז, יו"ר אהדה

"אהדה": בדיקת מנגנוני הערבות ההדדית להבטחת עתידם של אנשים עם מוגבלות בקיבוץ

 

60 ממלאי תפקידים מקיבוצים שונים השתתפו ביום העיון שהתקיים ביזמת שלומי אילן ממרכז ההדרכה בתנועה הקיבוצית ודנה גורן ממחלקת הפרט ובשיתוף ארגון "אהדה" בנושא ערבות הדדית בקיבוץ ומימושה ביחס לאנשים עם מוגבלות.

 

ראשון דיבר מזכיר התנועה הקיבוצית, זאב (ולוולה) שור, שהדגיש בדבריו את חשיבותו של נושא הערבות ההדדית בקיבוצים, "המייחד את החברה הקיבוצית מקבוצות וסוגי התיישבות אחרת במדינת ישראל". הוא הזכיר את מחויבות התנועה לנושא, והצהיר שהתנועה תמשיך לתמוך בהתקדמות בתחום וברך על קיומו של ארגון "אהדה" שפועל רבות עבור בעלי צרכים מיוחדים בקיבוצים.

 

אילנה היוז (עברון), יו"ר אהדה הציגה כיצד התפיסה הערכית והחוקית של מנגנוני ערבות הדדית בקיבוצים באה לידי ביטוי בהסכמי אהדה, בין הקיבוץ למשפחה של צעיר או מבוגר עם צרכים מיוחדים, ובתהליכי השינוי בקיבוצים, וכיצד הרצון להסדיר את התחום מתוך מחויבות לקיום הערבות ההדדית ותמיכה בחלשים יותר בחברה הקיבוצים, משתלב עם תפיסה רציונאלית של עמידה במחויבות בתקנות הקיבוץ המתחדש ומהצד השני בהתאם למקורות הכספיים שיבטיחו את העתיד.

 

דנה גורן (עין החורש), ממחלקת הפרט הציגה את עבודתה, שעיקרה טיפול בבעיות ומחלוקות שבין חברי קיבוץ אל מול הנהלת קיבוצם. גורן הציגה, תוך שמירה על דיסקרטיות המתחייבת מעבודתה, כמה דוגמאות ודילמות במקרים שהונחו לפתחה בשנים האחרונות, בניסיון למצוא פתרון לאנשים עם צרכים מיוחדים שפנו וביקשו את עזרתה.

 

עו"ד מרב פאלק (שדה אליהו) שמלווה את "אהדה" בתהליכים מול רשם האגודות השיתופיות, במטרה לעגן הפרשות כספים לקרנות שמטרתן הבטחת העתיד עבור אנשים עם צרכים מיוחדים בהתאם לתקנות מחייבות, תיארה את התהליך שנעשה עד כה, ואת הדילמות הנובעות מהנושא. היא הדגישה ש"הצורך הוא להבטיח תנאים סבירים הנדרשים להבטחת עתידם של בעלי מוגבלויות מחד, תוך שמירה על רמת סבירות ויכולת ליישום העזרה מהבחינה הכלכלית על ידי הקיבוצים מאידך".

 

אילנה היוז מסכמת: "את היום סיימנו בתחושה שבקיבוצים רבים יש נכונות אמיתית לעגן את עקרונות הערבות ההדדית ולהסדירם. ב"אהדה" ישמחו לסייע לכל קיבוץ שנתקל בבעיות או בצורך בתמיכה בתהליכים בנושא חשוב זה".

 

אהדה - גם ברשת

 

ארגון אהדה השיק אתר אינטרנט חדש, והוא יעלה ברשת בעוד כשבוע. כתובת האתר תפורסם עם הזמן. המטרה היא לשמור על קשר קרוב יותר עם המשפחות החברות בארגון, להעביר מידע עדכני בזמן אמת.

אילנה עבורך בטלפון 052-2361045 ובכתובת ilansarigh@gmail.com

 

סרטוני קיבוצים
סיפורי קיבוצים
עיתונות קיבוצית
חדש באתר הקיבוצים
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים