העמוד הציוני
נייד: 050-7677913, פקס: 03-6951195, dover@tkz.co.il
 

העמוד הציוני

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 16.5.2012

 

מזכירות התנועה התכבדה באירוח חתן פרס ישראל - עזריה אלון

 

עזריה אלון (בית השיטה), חתן פרס ישראל על מפעל חיים, ורעייתו רות, התארחו בישיבת מזכירות התנועה בשבוע שעבר. ולוולה הזכיר כמה פרקים בחיי עזריה, עלייתו לארץ כילד בגיל 7, ילדות ונעורים בכפר יחזקאל, הצטרפותו לתנועת "מחנות העולים", חברות רבת שנים בקיבוץ בית השיטה, חברות באקדמיה לשמירת זכויות בעלי החיים וצמחיית ארץ ישראל, לימודים בפקולטה לארכיטקטורה, יסוד החברה להגנת הטבע, הוראה והפצה של רעיון שמירת הטבע (והגנה על פרחי הבר) באמצעות הדרכה ישירה של טיולים ומסעות וגם באמצעות השידורים הקבועים ב"קול ישראל" של פינת הטבע (בימי שבת בבוקר) שנמשכים כבר למעלה מיובל שנים וזיכו אותו בפרס רשות השידור וגם בזכות להיות הישראלי הראשון שקיבל את התואר יקיר האו"ם.

 

הוסיפו דברי ברכה והערכה תמר וולפין בצטטה קטע מתוך "מעוף הברבורים" של סמי מיכאל, המתייחס ישירות לעזריה אלון, אבי אהרונסון, שהיה חבר ומאוחר יותר גם מרכז תנועת "המחנות העולים", חגי רזניק, חבר רביבים ומנהל הפנימיה במדרשת שדה בוקר, מאיה שפיר, שבמקצועה היא אדריכלית נוף אבו וילן העומד בראש התאחדות חקלאי ישראל ועמיקם אסם.

 

בדברי תשובתו תיאר עזריה אלון את דרכו וגם את פעילותו רבת התחומים , הזכיר את שותפו אמוץ זהבי בהקמת החברה להגנת הטבע, הפועלת כל השנים כארגון דמוקרטי ללא הירארכיה, המקיים שיח מתמיד בנושאים החשובים להגנת הטבע בארץ ישראל.

 

עזריה אלון מצא לנכון להדגיש בדבריו, כי מנקודת השקפתו, כאוהב ארצנו, ישראל היא "ארץ אחת" אך כזאת שככל הנראה, יהיה צורך לחלקה לשתי מדינות גם אם עדיין לא נמצאה הדרך הנכונה והמוסכמת לעשות זאת.

 

לסיום דבריו הדגיש עזריה אלון, כי הגנת הטבע בארצנו נשענת על ארבעה עמודים: המדעי, הכלכלי, האסתטי, והאתי. על אלה מצא לנכון להוסיף עמוד נוסף, ייחודי, והוא העמוד הציוני.

 

 

סרטוני קיבוצים
סיפורי קיבוצים
עיתונות קיבוצית
חדש באתר הקיבוצים
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים