לזכרו של בוקסי
נייד: 050-7677913, פקס: 03-6951195, dover@tkz.co.il
 

לזכרו של בוקסי

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 23.4.2012

 

בוקסי (מאיר בוקסוויילר) מקיבוץ בארי נפטר. בוקסי היה "תלמיד חכם", עם אסמכתא - תואר דוקטור. היה ביבליוגרף. מקצוע שכמעט נשכח, המחשב דחק אותו לקרן זווית. הוא עסק בעיקר בביבליוגרפיה של הקיבוץ - "מבפנים", “הדים", "ניב הקבוצה" והשבועונים.

 

הכרתי אותו, לראשונה, כשלמדתי בקורס הדו שנתי באפעל, בוקסי לימד אותנו איך מחפשים חומר (רצוי לזכור כי את ה"גוגל" ויתר חבריו, עוד לא המציאו, אפילו המחשב עוד לא היה קיים). בין המרצים המקובלים עלינו היה פרופ' יעבץ, לימים חתן פרס ישראל, שבאחד השיעורים ארח אותנו בביתו והסביר לנו כי את העבודה המחקרית שלו, הוא מבצע בדרך שלמד מבוקסי, תוך שימוש בכרטיסים מנוקבים ומסרגה, משהו ידני מעין טרום מחשב. כלי שמאפשר לו לרכז את החומר למצב של כלי עבודה.

 

הפעם הבאה הייתה כשעבדתי במזכירות חטיבת בני הקיבוץ המאוחד. מידי חודש-חודשיים היינו מוציאים דף למדריך, לצורך זה היינו מתכנסים, מחלקת ההדרכה של מזכירות החטיבה, ונוסעים לבוקסי לבארי, שם הוא היה מקבל אותנו בסבר פנים יפות, מעלים בפניו את הנושאים שאנחנו מבקשים לעסוק בהם בדף הקרוב והוא היה מספק לנו את המובאות ומראי המקומות שעשויים לסייע לנו ולמדריכים בקיבוצים. עזרתו הייתה חשובה לנו מאד ובעיקר הייתה חברית.

 

כשהגעתי לעבודה ביד טבנקין, פגשתי בבוקסי פעם נוספת. הוא היה שייך לחבורת המייסדים של המוסד הזה, הקים בו את המכון הביבליוגראפי, כשבמקביל המשיך לעבוד במכון שבנה במבנה שקיבל לצורך זה מקיבוצו, בארי.

 

היה חלק מהנהלת יד טבנקין, ואף עסק בגיוס כספים בעזרת קשרים שהיו לו בגופים בין לאומיים.

 

מצאתי בו, פעם נוספת, שותף וחבר אמיתי, ללא כל צורך בהתנשאות, אף כי היו לו מספיק סיבות לכך.

 

אזכור אותו כך.

 

הלל לויתן (יגור)

 

סרטוני קיבוצים
סיפורי קיבוצים
עיתונות קיבוצית
חדש באתר הקיבוצים
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים