זוכרים ובונים ביד מרדכי
נייד: 050-7677913, פקס: 03-6951195, dover@tkz.co.il
 

זוכרים ובונים ביד מרדכי

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 16.4.2012

 

הצוות התנועתי ביד מרדכי

הביקור בקיבוץ יד מרדכי החל בפרק ההרואי, בשני מיצגים, במוזיאון לזכר המורדים בגטו וורשה, ומשם לאנדרטה לזכר הלוחמים על הגנת היישוב בקרבות מלחמת העצמאות. משם עבר הצוות התנועתי, בראשות המזכיר ולוולה, ועמו מנהלי אגפים והמלווה באזור, אתי פלקסר, ליד מרדכי כיום, קיבוץ גדול, גאה, שנדמה היה כאילו מבקש לצד הכרת וכיבוד המיתוס והסמלים, אך לא פחות את המציאות של ממשיכי הדרך ב-2012.

 

אופיר לבנה, מזכיר, סיפר: בשנת 2008 עברנו ל"רשת ביטחון", אחרי 5 שנים במודל המשולב. בשנת 2010 החלו פרויקט חפירה ובניית ממ"דים בכל הקיבוץ כדי למגן את הבתים מפני נפילות קסאם ופצצות מרגמה, בהזדמנות הזאת עשו פרצלציה וקיבלו מימון לשיקום מדרכות, במסגרת פרויקט שדרוג התשתיות בישובים ותיקים, שיזם ולוולה, מזכיר התנועה, ומממנת המדינה.

 

יד מרדכי מקדם שיוך דירות ונכסים, מתלבטים אם בדרך של שיוך "חוזי" או "קנייני". מחיר הקרקע באזור - אפס, מפתה ללכת לרשום בתי החברים בטאבו במינהל, מסבירים שם.

 

במקביל, מקדמים פרויקט של קליטה ובניית 26 בתים בקו הכחול. בנושא זה ביקשו להודות לולוולה, שנחלץ לסייע לבקשתם בעזרה לפתור פלונטר וחסמי אישורים במינהל מקרקעי ישראל.

 

אתי פלקסר, מלווה קיבוצים מטעם התנועה סקרה ניתוח חמש-שנתי של הקיבוץ, לפיו ההכנסות מתפלגות בין חקלאות, תעשייה, ועובדי חוץ. עוד ציינה גידול ברווח התפעולי (אחרי הוצאות קיום), עלייה בהוצאות מחיה לחבר, בהון העצמי, ולסיכום ציינה שהמנהיגות ביד מרדכי מובילה ומנהלת את הקיבוץ לקליטה וצמיחה, ליציבות כלכלית ופיננסית, תוך שמירה על ערבות הדדית וכבוד. בדיון נדונו נושאים כלכליים וקהילתיים נוספים שהעלו ממלאי התפקידים בקיבוץ.

 

סרטוני קיבוצים
סיפורי קיבוצים
עיתונות קיבוצית
חדש באתר הקיבוצים
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים