מלב תל-אביב אל לב הציבור
נייד: 050-7677913, פקס: 03-6951195, dover@tkz.co.il
 

מלב תל-אביב אל לב הציבור

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 27.3.2012

 

מזכירות התנועה אירחה את נתן שחם, חתן פרס ישראל

 

מזכירות התנועה הקיבוצית התכבדה בראשית השבוע במפגש עם נתן שחם, חבר קיבוץ בית אלפא, חתן פרס ישראל בתחום הספרות והשירה העברית. נתן, שעשה את הדרך מלב תל אביב אל הקיבוץ, חבר בית אלפא מאז 1945, בתוכן שלוש קדנציות כמזכיר, היה 14 שנים מנהל "ספרית פועלים", באמתחתו 55 ספרים מפרי עטו, ועוד שלושה נוספים ב'קנה'.

 

מזכיר התנועה, ולוולה, בירך את שחם בחום, ואחריו המשיכו מרבית חברי המזכירות שהרעיפו על שחם חיבה והערכה עמוקה, על אישיותו, צניעותו, כישרונו הספרותי, חוש ההומור שלו, והכבוד שהביא לתנועה הקיבוצית. חלק מהמשתתפים סיפרו שפרסום הזכייה הפתיעה מאותם, מכיוון שסברו ששחם הראוי כבר זכה בפרס לפני שנים.

 

נתן שחם, צנוע ועניו, תיבל דבריו בהומור האופייני לו. הוא ניפק כמה 'פנינים', ביניהן הסברו למסתורין סביב עמדותיו בנושאים שעל סדר היום. "לכו לדמות הכי פחות סימפטית בעלילה - במשפטים היוצאים מפיה תמצאו את עמדותיי" גילה. את הסיבה להימנעות, הסביר בסירוב "לשחד" את קוראיו לתמוך בעמדות באמצעות דמויות סימפטיות. בהתייחסו לחשיבות פרס ישראל הזכיר את אברהם שלונסקי, שקרא לחלוקת הפרסים "פרסטיטוציה", אך כשקיבל את הפרס היוקרתי לא התלונן. על הקיבוץ אמר "הוא לא 'פשט את הרגל', החברה מסביב היא זאת שקורסת - קודם הקומוניזם התפרק, וכעת גם הקפיטליזם מתפרק לנגד עינינו. זהו תהליך מסוכן, בלי הקפיטליזם העולם לא ישרוד".

 

הפרס עליו הוא הכי מתגאה הוא זה שקיבל מארגון נשים איטלקי, על הספר "רביעיית רוזנדורף", המבוסס על קיבוצו.

 

שחם, איש הפלמ"ח, סיפר אנקדוטה ממלחמת העצמאות, כאשר בעת כיבוש משטרת עירק-סואידן דרך בשגגה על מוקש נעל. קצין החבלה שבדק את המוקש אמר לו בהתרגשות שרק בזכותו משקלו הקל - אז 55 ק"ג בלבד, לא הופעל מנגנון הפעלת המוקש שכוון להפעלה ממשקל של 60 ק"ג ומעלה...

 

לסיכום אמר בצניעות אופיינית, "השתדלתי לכתוב ספרים שהקורא "לא רץ" בקריאתם, אלא נעצר מעת לעת בכדי לחשוב. מקווה שהצלחתי."

 

סרטוני קיבוצים
סיפורי קיבוצים
עיתונות קיבוצית
חדש באתר הקיבוצים
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים