רוח דרומית
נייד: 050-7677913, פקס: 03-6951195, dover@tkz.co.il
 

רוח דרומית

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 22.3.2012

 

החלוץ למרחב

60 חניכי "החלוץ למרחב" ממקסיקו וארגנטינה הגיעו לקיבוצים

 

בהמשך לדיווח על המתרחש בתנועות הנוער 'העולמיות', השבוע - זרקור על "החלוץ למרחב", תנועת נוער קטנה, לא פוליטית בהגדרה, אשר מאז הקמתה לפני 62 שנים שמה בחזית ערכיה החינוכיים את הציונות והעלייה לישראל. התנועה פועלת בעיקר במדינות דרום אמריקה, ובוגריה הקימו את הקיבוצים נאות מדרכי, בחן, מגל ואלומות.

 

והיום? מספר המזכ"ל, אברהם קלדרון (אלומות): "לאחרונה נפרדנו מקבוצה של 37 חניכים שבאו אלינו ממקסיקו וארגנטינה, שעברו בארץ פרק "שנת הכשרה" בקיבוץ בית השיטה. השהות בעמק כקבוצה נתנה להם חווית 'בראשית' של התיישבות, וציונות סוציאליסטית, עליה רק קראו עד לפני שנה.

 

עיקר הפעילות התנועה מתרחשת בדרום אמריקה. בארגנטינה השתתפו כ-400 חניכים יהודים מ-18 פרובינציות במחנה חוויתי. החיבור לתנועת הנוער מחבר ביניהם, מהווה מקור יחיד לחינוך יהודי ציוני. במקסיקו נחנך מוקד פעילות במקסיקו-סיטי.

 

השבוע הגיעו לישראל עוד 26 חניכים ארגנטינאים שיצטרפו לקבוצה המקסיקנית שנמצאת כבר בארץ. ביחד ישהו בקומונה במרכז קליטה ברעננה, וממנה יעברו לפרק 'קיבוצי' במעוז חיים.

 

בשלוש השנים האחרונות ביחד עם תכנית שנקראת "החוויה הישראלית" ו"מסע" פיתחנו תוכניות לעלייה והיכרות עם ישראל משתתפים בהן מדי שנה 100 חניכים בין הגילים 18 ל-30. בעזרת התכניות הללו אנחנו מצליחים להביא את הצעירים לישראל, ולחזק את זהותם היהודית.

 

סרטוני קיבוצים
סיפורי קיבוצים
עיתונות קיבוצית
חדש באתר הקיבוצים
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים