מה עושה קיבוץ שמוצא עצמו בסערה תקשורתית? צרור עצות
נייד: 050-7677913, פקס: 03-6951195, dover@tkz.co.il
 

מה עושה קיבוץ שמוצא עצמו בסערה תקשורתית? צרור עצות

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 6.3.2012

 

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית
מה לעזאזל הם רוצים ממני? שואל את עצמו לא פעם ממלא תפקיד או חבר קיבוץ, הנדרש בפתאומיות להתמודד מול עיתונאי המבקש התייחסות, תגובה או סתם להביא סיפור נחמד מהקיבוץ. הקיבוץ וחבריו חשופים היום יותר מבעבר. רובנו לא מיומנים בהתנהלות מול התקשורת, לה קצב צרכים משלה. תגובה טבעית היא רתיעה, לעיתים "הורדת ראש עד יעבור זעם", בייחוד אם מדובר באירוע שלילי.

 

התנהלות נכונה עם ומול התקשורת, בין אם זו המקומית או הארצית, תסייע לצלוח את ה"חוויה", כך שתשרת טוב יותר את הקיבוץ ותדמיתו.

 

שיתוף פעולה כאסטרטגיה

 

בשנים האחרונות נדרשתי לא אחת לסייע לקיבוץ בהתנהלות מול התקשורת, בייחוד אם מדובר באירוע שלילי שמייצר תגובות רבות ונדרש "ניהול משבר תקשורתי". האסטרטגיה הנכונה והמומלצת היא לשתף פעולה עם התקשורת. תמיד. זו הצעתי, על 'קצה המזלג', למתווה ניהול הקשר של הקיבוץ עם התקשורת.

 

עיתונאי הוא לא "אויב", ובדרך כלל לא מגיע "עוין" מראש. הוא נשלח למשימה של סיקור והבאת מידע. שיתוף פעולה אחראי של הקיבוץ עם התקשורת, כאסטרטגיה וטקטיקה, היא הזדמנות להצגת עמדה, גרסה, להעביר מסרים לציבור. התעלמות עלולה לגרור סיקור עוין, וחיפוש מידע מגורם לא רשמי בקיבוץ.

 

לאחר שהגיעה בקשה מהתקשורת, "נשמו עמוק". בקשו מהכתב פרטים בסיסיים (שם מלא, מספר טלפון סלולארי וכתובת מייל, וזהות גוף התקשורת). זה השלב להכניס אותי לתמונה ולהיוועץ. עמדו על הזכות לפרק זמן ללמוד את הפרטים בנושא המדובר, בטרם מסירת התייחסות רשמית.

 

דיסקרטי ואחראי

 

על מנת לשלוט במסר היוצא מהקיבוץ, קיימו התייעצות פנימית, למדו את פרטי המקרה, הכינו עמדה רשמית ודף מסרים - לא קצר מדי, לא ארוך. הציגו 'גרסה' אחת, מסודרת ושקופה.

 

יידעו את החברים דרך אמצעי תקשורת-פנים (אינטרנט, הודעת טקסט, לוח מודעות). ספרו להם על התעניינות התקשורת. המשיכו לעדכן את הציבור מדי יום, בזמן קבוע.

 

בד בבד, קיבעו "פרונט-מן". החליטו מי יהיה החבר שיציג את עמדת הקיבוץ מול התקשורת. יידעו את החברים בזהות הדמות הייצוגית. הקפידו על כך שהדמות שנבחרה לייצג את הקיבוץ בתקשורת תהיה מקובלת, אמינה ומהימנה.

 

עבר ה"גל הגדול". פורסם מה שפורסם. המשיכו, אם תידרשו, בשיתוף פעולה דיסקרטי ואחראי עם התקשורת.

 

לסיום, מזמין להיעזר בי.

 

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית 050-7677913

 

סרטוני קיבוצים
סיפורי קיבוצים
עיתונות קיבוצית
חדש באתר הקיבוצים
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים