אל הנגבה
נייד: 050-7677913, פקס: 03-6951195, dover@tkz.co.il
 

אל הנגבה

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 7.2.2012

 

בסיור בנגבה

אל קיבוץ נגבה הגענו לאחר ביקור בגבעת "תום ותומר" הסמוכה, אתר הנצחה מרגש, אחר, לזכרם של תומר קידר, בן נגבה, ותום כיתאין מנוה שלום, שנפלו באסון המסוקים.

 

משם לשכונת ההרחבה, ולחדר זיכרון לימי ראשית הקיבוץ ולקובה וילן, ממייסדי נגבה וממפקדי קרב ההגנה על המקום ב-1948.

 

נחתנו מהמסע בזמן לדיון עם חברי הנהלת הקהילה על נגבה של היום, נגבה של אחרי המשבר. יונתן ברוק, מזכיר, פרש אסטרטגיה - "היעד של הקיבוץ הוא ליצור קהילה רב דורית ופלורליסטית בה מובטח הקיום בכבוד של כל חברי הקיבוץ הוותיק, תוך בניית תהליך של צירוף והעברת אחריות על הקיבוץ לבניו שחיים בו, ואלו מהמתיישבים שבוחרים להצטרף אליו". אוכלוסיית הקיבוץ מורכבת משלוש קבוצות - חברים ותיקים רובם מעל גיל 65, קבוצת 112 חברים בעצמאות כלכלית שהתקבלו בשנים האחרונות, ותושבי שכונת ההרחבה. אבו וילן - יו"ר כלכלי, סקר: הקיבוץ חי היום מחקלאות והשכרת מבנים, בונים שיתוף פעולה עם השכונה. נגבה היו מהקיבוצים התורמים בקיבוץ הארצי, שלא זכו לשום מחיקה ופריסה, אצלנו אף פעם לא באו בטענות או שאלו "מה מגיע לנו". לקיבוץ רפת, גידולי שדה, ירקות וגידולי מספוא, מטעים, זיתים ושקדים. הפנסיה לגמלאים האמירה מעל תקנת הרשם, השאיפה היא להגיע ל-3500 ₪ בתוך זמן קצר. התרבות "קפצה דרגה" ומבוססת על תרבות פנימית.

 

ולוולה ביקש להודות לאנשי נגבה בגזרה התנועתית - אבו במזכירות ובהתאחדות החקלאים, גרשון וילן בהוצאת הספרים, ואבנר ברזילי בניהול ניר שיתופי. הוא דיווח למשתתפים על נושאים שמקדמת התנועה בתחומי שיכון וקרקע, השגת תקציב לשיקום תשתיות פיזיות, ושמירת אמצעי היצור מהמדינה.

 

סרטוני קיבוצים
סיפורי קיבוצים
עיתונות קיבוצית
חדש באתר הקיבוצים
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים