נכנסים לתלם
נייד: 050-7677913, פקס: 03-6951195, dover@tkz.co.il
 

נכנסים בתלם

אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית - 23.1.2012

 

בנות תל"מ בטבע

ביקוש גדול לתכנית ת.ל.מ בקיבוץ בקרב צעירים יוצאי אתיופיה

 

אל מול גילויי גזענות כלפיי יוצאי אתיופיה בישראל, ממשיכה התנועה הקיבוצית להפעיל את תכנית ת.ל.מ (תעסוקה לימודים מגורים) ב-15 קיבוצים. לתכנית שותפים המשרד לקליטה העלייה וקרנות. התכנית מאפשרת מדי שנה ל-70 צעירים יוצאי אתיופיה מגורים בקיבוץ, תעסוקה ולימוד מקצוע מעשי בדרך לשילוב טוב יותר בחברה.

 

בימים אלה נערכים ראיונות למועמדים להשתתף בתכנית בשנה הבאה. ניבה אשכנזי (מעגן מיכאל) אומרת שהביקוש לתכנית בקרב צעירי העדה גדול. "המוניטין שצברה התכנית מביא אלינו מאות פונים, אך תקציב מוגבל מאפשר את השתתפותם רק של 70, הנהנים ממסלול ייחודי של מגורים בקיבוץ, עבודה באחד מענפיו (רפת, בית ילדים, תעשייה) ולימוד מקצוע שימושי או השלמת תעודת בגרות ולימודים גבוהים. מטרה מרכזית היא לאפשר לצעירים שוויון הזדמנויות והשתלבות קלה יותר בחברה אחרי השחרור מהצבא.

 

15 קיבוצים שותפים לפרויקט. כל קיבוץ משקיעי משאבים רבים - מקצה מלווים אישיים לצעירים, דירה צנועה, ציוד בסיסי, מקום עבודה ושכר, ולא פחות חשוב - שקט נפשי וסביבה כפרית הנדרשים להצלחה בלימודים והתקדמות. בשלוש עשרה שנות תכנית ת.ל.מ עברו בה 1200 צעירים יוצאי אתיופיה. בשנים האחרונות מתרחשת תופעה שחלק מהמשתתפים בוחרים להישאר בקיבוץ, בין אם במטרה להיקלט בו כחברים, ובין אם להמשיך לעבוד במקום העבודה בו החלו כחניכי התכנית.

 

2012: חיזוק התכנית

 

דווקא אל מול גילויי הגזענות המחרידים כלפיי אתיופים בישראל החליטה התנועה הקיבוצית לחזק ב-2012 את תכנית ת.ל.מ בתקציב, בקשר של עובדי תכנית ת.ל.מ מטעם מטה התנועה הקיבוצית עם הקיבוצים, וברתימת קרנות נוספות למשאבים שיאפשרו את הרחבת מספר המשתתפים מדי שנה בפרויקט.

 

סרטוני קיבוצים
סיפורי קיבוצים
עיתונות קיבוצית
חדש באתר הקיבוצים
מטה התנועה
מסמכים אחרונים
ארועים קרובים