חתולים וכלבים - מלחמה / יהודה לוין

 

חתולים וכלבים - מלחמה

יהודה לוין - כרמיה

איור מאת יעקב גוטרמן

 

מבוא

 

יש אומרים שראשיתו של הקוסמוס הוא במעשה חד פעמי, ויהיה זה פיצוץ אדיר או מעשה אלוהי. אחרים סבורים שהיקום נברא לפני שהזמן הותקן ושיתקיים גם כאשר אחרון השעונים יפסיק לתקתק. קטונתי מלהכריע בסוגיה סבוכה זו. ברם אני יודע שהעימות עליו אספר יימשך עד לאחרית הימים.

איור מאת יעקב גוטרמן
מדובר על שתי חבורות שהתארגנו בקיבוץ.

באחת התאגדו החתולים. אלה קבעו את המטה שלהם במיכל האשפה הגדול שהציבה המועצה האזורית בדשא הגדול. הם קבעו תקנון דמוקרטי ובחרו את גרפילד, שלא מזמן ברח מרצועת הקומיקס שלו, ואת ציפופה למנהיגיהם.

בקבוצה האחרת התחברו כלבי הקיבוץ וקבעו את המטה שלהם באחד מהלולים הנטושים שבמזרח הקיבוץ. גם הם קבעו סדרי מינהל ובחרו בביאטריצה ובפלוטו, שלא מזמן היגר מקיבוץ מגידו לכרמיה, לראשיהם.

 

הרבע הראשון

 

גרפילד וציפופה גילו שחברת הקיבוץ מורלה האמינה בכך שהם היו נשמות טהורות, נשמות שהיו גלגולם של אנשים טובים שדאגו להאכיל חתולים ותמורת מעשה חסד זה זכו לחיי נצח בדמותם של בעלי תשע הנשמות. במוחם הבריק הרעיון לנצל זאת לטובתם והחלו ליילל בבכי מרורים ליד ביתה. נסיונם הוכתר בהצלחה ומורלה הופיעה כשבידיה צלחת מלאה במזון שאת ניחוחו הריחו מרחוק. אבל הישגם היה זמני שכן מיד הופיעו ביאטריצה ופלוטו, הכלבים של החבר מורלו, התייצבו במקום, הבריחו את בעלי הנשמות בנביחותיהם, זללו חלק מן המזון ופיזרו את השאר על הדשא.

 

הרבע השני

 

לו נמצאתי במקומם של החתולים הייתי מתייאש שכן, מלבד אובדן השלל הייתה גם סכנה לזכות בנשיכה הגונה. אבל לא כך חשבו גרפילד וציפופה. באותו הערב הם נועדו עם שתי חתולות שזכו בחוכמה מעשית. אלה הציעו לבוא ביחד, לחזור על הצגת הבכי ולחלק תפקידים, כך ששניים מהם יסיחו את דעתם של המכונים ידידי האדם, ושני האחרים ישימו יד על חלק מן הסעודה.

וכך זה היה. השונרות החלו ליילל, מורלה הוציאה את מיטב מאכליה, ומייד הופיעו הכלבים. השונרות החלו לצרוח והכלבים רדפו אחריהם עד שצאצאי הנמרים טיפסו על עץ הפיקוס הגדול שליד חדר האוכל. בינתייים נהנו החתולות מן הארוחה המזינה. למחרת התחלפו בתפקידים: החתולים בכו והחתולות הסיחו את דעתם של בעלי השיניים החדות.

 

הפסקה לאחר המחצית הראשונה

 

בעקבות התקרית היה החבר מורלו עצוב ומדוכא. איך יכול להיות שכמה חתולים בכיינים גברו על כלביו? ואילו הכלבים שתקו, אולי מרוב בושה, כי נכשלו במאבקם לזכות בארוחה ונשארו רעבים ככלבים. במקורותינו (שמות, יא, ז) מסופר על כלבים שהפסיקו לנבוח לנוכח נס שעשה ה' כדי להבחין בין עם ישראל לבין המצרים. אבל, שבעלי תשע נשמות יצליחו להשתיק עדה של כלבים מעוצבנים ולהרחיק אותם מקערית המזון היה פלא שאפילו לא כתבו עליו בתורה!

שני החברים נפגשו בחדר האוכל ומורלה שאלה את מורלו: "מדוע הכלבים שלו מתנפלים ואוכלים את האוכל שהיא מכינה".

מורלו השיב "האשמה היא בשינויים שארעו בקיבוץ, מאז הפרטת המזון לא שומרים יותר עצמות לכלבים שלי ולכן הם נאלצים להילחם כדי לשרוד. מה את רוצה שיהיו רעבים?"

מורלה לא ויתרה, "מה אתה מקשקש, מה אתה מדבר על שינויים! התמורות האמיתיות הן בגלל האקולוגיה. הרי עכשיו מפרידים את האשפה האורגנית ומניחים אותה בפח אטום. מעתה יישמשו המיכלים הענקיים שעל הדשא כקורת גג בלבד, ולא יהיה להם שם מה לאכול. לכן אני מגישה להם מזון!"

טענות וטענות שכנגד אבל להסכמה הם לא הגיעו.

 

הרבע השלישי: תגובת הכלבים

 

נראה שהכלבים הכירו את הפסוק המדבר על "סייג לחוכמה שתיקה" והחלו לתכנן חרש את הקרב הבא. הם נפגשו במטה שלהם ולאחר תכנון מדוייק יצאו לגייס את הכוחות הדרושים. באחד הימים המתינו עד שמורלה תגיש את הארוחה ואז כתריסר מהם הסתערו ופיזרו את החתולים לכל עבר. קוראים לזה "יתרון לגודל". יש אומרים שבקרב הזה קיבלו תגבורת מן הכלבים הפראים המשוטטים מחוץ לגדר.

 

הרבע הרביעי: תגובת החתולים

 

הפעם הייתה זו מורלה ששקעה במצב רוח עגמומי ואילו מורלו שמח באופן גלוי.

אבל לא כנופיית החתולים הזו תוותר. מייד קבעו שיחת חברים במיכל האשפה הגדול. במקום זה הם הרגישו בטוחים שכן כלבים לא העזו לרדת אליו. הם החליטו על מלחמה מתוכננת, על צבא קטן וחכם. לביצוע המשימה זימנו עשר זוגות ועשרה רווקים שישמשו פתיון. הם קבעו את שעת הש' באחד הימים של תקופת הייחום.

הרווקים פתחו ביללות כקבצנים הבאים לקבל נדבה ממורלה. כרגיל היא יצאה החוצה עם צלחות מלאות כל טוב ומייד הופיעו הכלבים. או אז החלו עשר הזוגות ליילל סרנדות בקולי קולות עד שהתחרשו אוזניהם של כלבים וברחו כפי שהם עושים כששומעים את כריזת "צבע אדום".

 

סיום המשחק?

וכך נמשך הדבר. מדור לדור מתחדשת המלחמה. בקרב אחד מנצחים הכלבים בתמיכת מורלו. בקרב אחר ידם של החתולים על העליונה בעזרת אספקת המזון שמספקת בת בריתם החברה מורלה.

מי יודע אם יהיה לזה סוף ואיזה סוף זה יהיה?

 

שימו לב, © כל הזכויות לאיורים שמורות ליעקב גוטרמן

סיפורים אחרונים

עדכון אחרון: