אדון מ. / יעקב שופר

 

אדון מ.

יעקב שופר - עין השופט

איור מאת יעקב גוטרמן

 

אדון מ. ישב בכס המנכ"ל והביט אל הנוף מבעד לחלון הגדול שבמשרדו. מאז שרכש את המפעל הקיבוצי הוא הצליח לקדמו לשווקים חדשים, פיתח מוצרים חדשים, והביא לתוצאות עסקיות משמעותיות ביותר.

איור מאת יעקב גוטרמן

לאחר שהסתיים תהליך הרכישה שנמשך חודשים רבים, הוא קיים את כל הבטחותיו לחברי הקבוץ. הוא מעסיק את חברי הקבוץ, משלם להם משכורות הוגנות, ומעניק לחברים בונוס שנתי על ההצלחה המשותפת.

 

גישתו החברתית שהייתה טבעית ביסודה, הצליחה להפוך את המפעל למוקד לעלייה לגופים עסקיים רבים שרצו ללמוד על התהליך שעבר המפעל הקיבוצי שדשדש על מקומו שנים רבות.

 

אדון מ. הנהיג נהלים חדשים במפעל. הוא פתח את דלתו בפני כל העובדים, ביקש לראות כל אחד מהם לפחות פעמיים בשנה. בפגישה זו ביקש לדעת מה הם הרעיונות החדשים שמעלה העובד לשם קידום כל נושא שהמפעל מתמודד אתו.

 

מגוון הרעיונות בשנה היה רב, וכל שנה ההצעה הטובה ביותר זכתה למימון בסיסי לשם הוכחת היתכנות. התפתחה תחרות חיובית בין העובדים במפעל, קבוצות שונות החלו לשתף פעולה, על מנת להביא לקדום והוכחת ההצלחה של הפרויקט שלהם. רוח חדשה החלה לנשב בין כותלי המפעל. אדון מ. לא הנהיג שום נוהל חדש ומקורי - הוא רק הקפיד לקיים אותו הלכה למעשה.

* * *

שקוע בכיסאו ומתבונן הרחק אל האופק מבעד לחלון הגדול במשרדו נזכר בימים אחרים.

 

לאחר שהשתחרר מהצבא נקלט במפעל הקיבוצי כפועל שכיר. בהיותו איש עם יכולות והשכלה מבית ספר מקצועי, השתלב במערך הייצור כמנהל משמרת. כל בוקר היה מקפיד להגיע לפני שהמשמרת מתחילה, עבר על תוכניות הייצור, בדק את תקינותן של המכונות, ובנה לעצמו את תוכנית הפעילות היומית.

 

לאחר שעבד עשרים שנים במפעל הקיבוצי התחלפה ההנהלה. ההנהלה החדשה החלה לבדוק את מצבו של המפעל, ובנתה תוכנית התייעלות, שבין מרכיביה היה צמצום בכוח האדם.

 

המנהלים החדשים החליטו לצמצם את המשרות היקרות במפעל, במקומם להביא אנשים צעירים ומוכשרים שיחליפו את הוותיקים במשרות יקרות פחות. הם הראו לחברי הקבוץ בגרפים משכנעים שהתרומה המיידית לבעלים תהיה גבוהה מאד, והחיסכון יוכל לתרום לרווחיות המפעל.

 

הוא זומן לחדרו של מנהל כוח האדם, ונאמר לו שבמסגרת צעדי הייעול שהמפעל חייב לנקוט, משרתו לא חיונית יותר, הנהלת המפעל מצטערת להודיע לו ששירותיו לא נדרשים יותר.

 

חשך עליו עולמו. הוא חשב על משפחתו, על התחייבויותיו הרבות שיהיה לו קשה למלאן, על היחס הבלתי הוגן שגילתה כלפיו ההנהלה החדשה. הוא נשא תפילה לאלוהים וביקש עזרה. השמים הקודרים לא ענו לו, והוא יצא אבל וחפוי ראש מהמפעל שבו השקיע עשרים שנים מחייו.

 

כשהגיע הביתה מצא בתיבת הדואר שלו הודעה לקונית ממפעל הפיס: "שמחים להודיעך שכרטיסך הקבוע זכה בחמישים מיליון ₪ בהגרלה האחרונה, והינך מתבקש להגיע למשרדי מפעל הפיס בתל אביב בהקדם האפשרי".

 

אדון מ. חייך לעצמו, וחשב כיצד הגלגל מסתובב לו.

 

שימו לב, © כל הזכויות לאיורים שמורות ליעקב גוטרמן

סיפורים אחרונים

עדכון אחרון: