דייגים בנהר הקישון / שמאי גלנדר

דייגים בנהר הקישון

שמאי גלנדר - מזרע

איור מאת יעקב גוטרמן

 

גם זה סיפור על הימים שלא היה מה לאכול. אבל לא הייתה אפילו מבשלת אחת שתדע לבשל.

איור מאת יעקב גוטרמן

כולם גרו אז באוהלים. ובמחסן של המטבח לא היה שום דבר. היה שק קמח, ואולי היה גם שק של שעועית וזהו, בערך. הבחורים והבחורות יצאו לעבוד אז בשדות של כפר ברוך. הוותיקים הפולנים קראו לזה: השדות של וורקאני. ועבדו קשה מאוד כי לא הייתה פרנסה. מהבוקר ועד הערב עבדו.

 

אבל הייתה בחורה אחת, הנצ'קה קראו לה, והיא הייתה קצת רכה וענוגה, ואמרו שהייתה גם נאה. והחבר'ה הקשוחים התרככו קצת לכבודה, והחליטו שזה לא כל כך בשבילה לצאת כבר בימים הראשונים לעבודה הקשה בשדות. וחוץ מזה, הם גם חשבו שלעבוד בשדות זה כבוד גדול מאוד, ולא כל איש חדש שמגיע ראוי לכבוד הגדול הזה. לכן החליטו להשאיר את העלמה הנצ'קה במאהל, שתבשל להם ארוחה.

 

-          אבל אני לא למדתי לבשל, אמרה.

-           לבשל לא לומדים, אמר אחד הבחורים הכי אחראים. מבשלים וזהו. גם אימא שלי לא למדה לבשל.

 

אבל כשהבחורה החלה להזליג דמעות, ניגש אליה אחד מהבחורים המקסימים, שהיה גם ליצן לא קטן, כי אפילו בימים ההם זה הלך טוב ביחד, להיות בחור מקסים ולהיות ליצן, והוא שם לה יד על הכתף ואמר לה בקול מרגיע:

-           אין צורך לדעת. באמת. הדבר הכי קל להכנה הוא דגים מטוגנים. צריך רק קצת שמן, וכמובן דגים, ושום דבר לא יכול להתקלקל.

-           אבל צריך דגים, אמרה הבחורה. מאיפה אני אקח דגים?

-           זה פשוט מאוד, אמר האביר. את יוצאת לך לפנות ערב, כשהחום כבר פג, והולכת בשדות, מרחק של עשר דקות, אולי רבע שעה. והנה את מגיעה לנהר הקישון, הזורם ממש כאן, ולפנות ערב שבים הדייגים עם הספינות שלהם, והן עמוסות שלל דגים. את עוצרת סירה, והם בוודאי יתנו לך ברצון. ומבחורה נאה כמוך, אפילו לא ייקחו כסף. קחי אתך שק ומלאי אותו בדגים, ובערב נעשה סעודה. אמר והלך.

 

לפנות ערב יצאה הנצ'קה והלכה לחפש את נהר הקישון. ואני חושב שצריך לספר לכם, שאף פעם לא היה שם נהר ולא נחל, ואפילו ביוב לא זרם שם, בשדות שבין מזרע וכפר ברוך.

 

ויש אומרים, שעם רדת החשיכה, כשחזרו הבחורים ומצאו אותה שוכבת ובוכה, בא בחור החמד לנחם אותה, והם המשיכו להתנחם ביחד ימים רבים מאוד מאוד, עד אין סוף.

 

שימו לב, © כל הזכויות לאיורים שמורות ליעקב גוטרמן

סיפורים אחרונים

עדכון אחרון: