מול שמיים זרועי כוכבים / רחל ברנהיים

מול שמיים זרועי כוכבים
מאת רחל ברנהיים, יקום
איור מאת יעקב גוטרמן, העוגן

מראשית ההתיישבות כאן ידענו מצוקות דיור. החברים, בעלי תושייה כרגיל, מצאו פתרונות גם לכך. בנו מסגרת לארבעה קירות וציפו אותם בבד אוהלים, שקי יוטה, ובכל חומר שהיה בהישג יד. שפר חלקם של אלה שקיבלו חדר בליפט, כינוי לארגז גדול, שבו הגיע ריהוט מגרמניה. הוסיפו לו גג, חצו כל ארגז, והרי לכם שתי דירות לתפארת.


איור מאת יעקב גוטרמן

מצוקת הדיור גברה עם גל העלייה הגדול. בלית ברירה הוחלט להחרים זמנית מיבנה גדול, שבנייתו טרם הושלמה, והוא יועד למכבסה ולשתי מקלחות ציבוריות. בעל כורחם, ובאין אפשרות לסדר את החברים תחת קורת גג אחד כי הקורות אמנם היו אך הגג טרם הושלם הוחלט על סידור לינה משותפת שם, עד שיימצא פיתרון.

 

וכך הסתדרו החברים, כיד הדמיון הטובה עליהם והאפשרויות בשטח, שעמדו לרשותם. כל הקודם זכה, אם רווק או משפחה. בחסכנות ובתבונה נוצל כל ס"מ מרוצף, ששיטחו הספיק למיזרן. אוכלסו והפכו לחדרים כל חדרי המקלחות (הטושים), חדרי הכיורים, ההלבשה וכל שטח המכבסה, שציפה למכונות. המיבנה הגדול על כל יחידותיו עמד לרשות הרווקות, הרווקים והמשפחות, שיכלו להגשים שם את מצוות הלינה המשותפת. בפרטיות-מה זכתה חברה, שגילתה חדרון קטנטן, שבקושי הכיל את המזרן, אבל היה רק שלה. אחרי הרחבה ושיפוצים הוא משמש כיום מחסן לחומרי ניקוי של המכבסה.

 

שכובים פרקדן בלילות, מול השמיים זרועי הכוכבים, שניצנצו לעברם מבעד לגג החסר חלמו כולם ואיש איש לעצמו את חלום עתידם.

 

חברים שזיכרונם מופלג, לעיתים נישא על כנפי הדמיון או הרכילות, יודעים לספר על חוויות בהן שותפו בעל כורחם, בחסות חשכת הלילה ובזכות הלינה המשותפת.

 


שווים               

קיבוץ ואקטואליה


סיפורים אחרונים

עדכון אחרון: