שביל של הקאות / ניבי מרקם, ז"ל

שביל של הקאות

ניבי מרקם, ז"ל - עין שמר

איור מאת יעקב גוטרמן, העוגן

 

ללא שיחי הפפסיפלורה שעטפו את צריף המחסן ודאי שלא היה עומד לו שלד הקירות, גג הפח וקורות העץ המכורסמות ומזמן היה קורס ומתמוטט אל סופו.

איור מאת יעקב גוטרמן

אלא שקנוקנות השעונית וסבך שריגים שאחזו בו הותירו בצריף את אותה נשמה שחסרה בגופו הרעוע. לא שאחסנו בו באותו מחסן מיני אחסון נדירים או שימושיים במיוחד, אך נראה שכוח ההתמדה ביקש לשמרו.

 

בצד מערב הייתה דלת עץ צרה ונמוכה שגם אדם קטן קומה לאחר שהדף אותה בכוח היה נאלץ לכפוף על מנת להשתחל פנימה. תחילה הסירו את המפתח הרבוע שהיה תלוי על מסמר כפוף אנקול ליד המזוזה, היו דוחפים את המפתח אל נקבו כשהכתובת TITAN מופנית כלפי מעלה אל נקב המנעול ורק אז חצי סיבוב איפשר בנקישה לפתחו. בפנים, נהדפה הדלת בכוח מכיוון שהייתה לחוצה מכל העברים. ונזקקה לדחיפות מספר כדי להיפתח.

 

לא יכולתַ לראות לבד מאפלולית כשאישוני העיניים צריכים להתרגל אליה, אך ריח שתן חולדות וחומרי הדברה כימיים הלם בנכנס, קולות טפיפת המכרסמים נשמעה כשעטת פרסות. מזמן נואשו ממאבק ביונקים אלו ודומה אפילו זעמנים שחורים לא הרהיבו עוז לחדור אל תוכו של מעוז זה.

 

על מדפים רעועים שבכרסם שמוטות עשרות צנצנות בגדלים שונים ובתוכן פירות חנוטים בפורמלין, או איזה כימיקל אחד המתאים לחניטה. תוויות דבוקות לצינצנות ציינו את תוכנן אלא שצנצנות ותוויות אלה צופו כבעין "גלזורה" של הפרשות מכרסמים, עד כי לא ניתן לקרוא ולנחש מה צפון באותן צנצנות ומה כתוביות ההסברה הדבוקות אל הדופן.

 

בתוך מקרר גלידה ישן ששימש כארון הרמטי שאפילו חולדות בית בגודל אקסטרה לארג' לא יכלו לחדור אל תוכו נמצא פרימוס מותקן בפח מיוחד בעל ידית נשיאה, כמות גדולה של רפיה ודונג להרכבת עצים וכן טנא בתוכו ציוד הרכבה: סכינים, אבני משחזת, מזמרות וכל הנחוץ לעבודה זאת. בצד ערימת שקים מלאים דשן, חומרי ריסוס, די. די. טי, ארסנט עופרת, ניקוטין ועוד חומרים אשר מזמן ספגו רטיבות ולחות והפכו לערימה חסרת תועלת ומאובנת מלחות וחוסר שימוש. המחסן הזה לא היה אלא נקודת ציון לכניסה אל מטע א' שבו צמח בוסתן עצי פרי ובוסתן עצי פרי זה במטע א' עד כמה שהיה קסום גם הוא אינו הסיבה לציון מקום זה. שלושה עצי תות מפוארי גזע ונוף מרוחקים אך במעט מהבוסתן ומחסן השעונית שהשתרעו על שטח רחב ובסמוך צפונה להם עברה דרך עפר תחומה בשדרת קזוארינות מחטניות, בצמוד לגזע העץ הראשון בשדרה מוסתר מעט נמצא ברז מים נמוך לשתיה. מימיו קרירים כל כך עד כי הכהו את החזקות שבשיניים אפילו בימי שרב וחום.

 

בשעות הבוקר המוקדמות כשאנשים וילדים ישנים עדיין עטו אל נוף העצים ציפורים, אלה ניקרו במתק התותים הבשלים והיו מצייצות בשמחה. בולבולים הפליאו בשירתם המסתלסלת וניקרו גם הם כשיכורים מבוסמים בשפע הפרי. גם דרורים ניקרו תוך ניתורים. זרזירים, סיבכים שחורי כיפה ועלוויות, ירקונים ואדומי חזה, פרושים, שפע של ציפורי שיר נדירות יותר ופחות, לפעמים דומה היה שהציפורים היטו את מועד נדידתן ובלבד לזכות ממתק התות. זבובים רבים וחרקים אחרים שגם נפשם חשקה בטוב זה ריפדו את נשר התותים הרב-גווני תחת הנוף כבעין שטיחים מעופפים שבכל פעם שהטריד אותם צועד יחף או טרדה אחרת, התרוממו במסך ונחתו שנית במלוא כובדם על שטיח השלל המתקתק.

 

עם בוקר הגיעו הילדים, טיפסו אלה על הגזעים ומצאו מסתור בין העפאים. ללא קושי נאחזו וישבו כמו קופים קטנים והיו בוחרים לעצמם איזה תות כדאי לקטוף מהעץ, זה שצבעו שחור סגול, וטעמו חמוץ מתוק, מהלבן המתוק או מהאדמדם החמצמץ.

 

בתחילה בא ילד אחד ואחריו עוד אחד ומבלי שהבחינו בכך שלושת העצים, המטפלות או ההורים - מלאו העצים ברחש שמחה וצהלה של זאטוטים שמבלי משים החלו מתחרים ביניהם בליקוט וזלילה עד מלאה כרסם. כשנטה היום להעריב וכולם מעיהם רוחשות, רועשות, ירדו, נושרים כמו עלים מהצמרות, גלשו על הגזעים שפעם היו מחוספסים ועתה חלקלקים מרוב טיפוס וחיכוך. בברז הקטן שתחת הקזוארינה אפשר היה לשטוף אלא שדביקה צבעונית של תות לא ממהרת לרדת מלבנים ומעור פנים וידיים.

 

עתה עליהם לבחור בין שני שבילים שהובילו אל אזור בתי הילדים. אחד, שביל ישר לאורך דרך העפר הראשית והשני שביל עקלתון שהקיף מדרום לאורך פרדס ד' שדרות שוברי רוח של ברושים. שביל העקלתון שהקיף את המחסן עבר לאורך הגדר, נבחר על ידי ילדים שכרסם מלאה תותים תוססים ובבולמוס האכילה לא הרגישו שגדשו את הסאה, אלא רק שעה שעמדו ליד ברז המים והרוו צימאונם והוסיפו נוזלים אל התערובת, שמיצי קיבה גרמו לה להתהפך, וכבר ידעו בעלי הקיבה שדרכם תעבור בדרך העקלתון בשביל שכונה בפי כל "שביל ההקאות". לא מעטים הותירו מיצים ונוזלים מעובדים שפוכים ליד הברז עצמו אך רוב העקבות הובילו בשביל שסומן בכתמים כשמדי פעם נראות כשלוליות צבעוניות שנמנעים לדרוך בדביקותן והן מסמנות את תוואי השביל והוא מוסיף ומתעקל אל עבר בתי הילדים. שם כשהגיעו וטרחו להסתיר את הכתמים בלבנים ולהתמודד עם כל גורמי החוק והחינוך שאין בכוחם להבין "בית ממתקים של עמי ותמי" מהו?

 

כל עונת התות הבשל, השביל היה מסומן בסימני דרך של הקאות, עד שתמה העונה והעלים שנשרו בסתיו כיסו את השביל, וחובבי עסיס התות תרו להם ומצאו פירות אחרים בעלי עסיס.

 

כשהוחלט להרוס את מחסן הבוסתן התפוס בשיחי השעונית, הוחלט גם לעקור את עצי התות ולפנות מקום לבניית לול תרנגולות במקומם. רק שדרת הקזוארינות עדיין עומדת במקומה וברז המים הנמוך לרגלי עץ הקזוארינה הראשון, ששורשיו חנקו את צינור המתכת ואין יודע לאן נובעים מימיו.

 

סיפורים אחרונים

עדכון אחרון: