כשאורחים רמי מעלה ביקרו בקיבוץ / נחום שור (ז'ל)

|

כשאורחים רמי מעלה ביקרו בקיבוץ

נחום שור [ז"ל] - כפר מנחם.

איור מאת יעקב גוטרמן

 

לאחר מלחמת ששת הימים, משניתקו ברית המועצות וגרורותיה את היחסים הדיפלומטיים עם ישראל, רומניה לא נענתה לחרם הסובייטי על ישראל, ונציגיה התמידו לבקר אותנו ולהזין את עיניהם בפלאי הכפר הקיבוצי הישראלי, המודרני והמתוחכם מאד, לטעמם.

איור מאת יעקב גוטרמן

הם היו מביאים למארחיהם, קרי לנו, ארגז יינות רומניים - שליבוביץ', בתמורה למאור הפנים, ארוחת הצהרים שהם קיבלו בחדר האוכל שלנו והאירוח והשיחה על כוס קפה במועדון לחבר לאחר הארוחה. אני נזכר שפעם משך אותי הצידה, אחד מהנציגים הרומניים וביקש ממני הסבר: "תגיד לי, בבקשה, מה מניע את האנשים לקום בבוקר ולצאת לעבודה, אם ממילא כולם מקבלים את אותה התמורה?" השבתי לו בחצי חיוך: "אתה הרי בא מארץ קומוניסטית, כך שאתה מכיר בוודאי את העיקרון: "מכל אחד לפי יכולתו ולכל אחד לפי צרכיו" והוא ענה לי במבוכה: "טוב, זה הרי חזון לאחרית הימים. אצלנו ברומניה, אפילו אי אפשר לחלום על העיקרון הזה". זה המרב שדיפלומט מאומן מרומניה, יכול היה להרשות לעצמו להגיד.

 

בימינו אלה כבר פסק מזמן זרם המבקרים בקיבוץ. נכון שאין אנו מהווים יותר אטרקציה וגם לא נותרנו קיבוץ - קיבוץ. אבל בימי הבראשית של הקיבוץ - רוב מנהיגי היישוב ביקרו אצלנו ותמונות ביקורם מתנוססות לראווה ובגאווה בארכיון הקיבוץ. בין המבקרים אצלנו ניתן לראות את תמונותיהם של דוד בן גוריון, ארתור רופין, מנחם אוסישקין (שעל שמו נקרא קיבוצנו), אברהם הרצפלד, לוי אשכול וכמובן גם מאיר יערי.

 

החל משנות החמישים, משהוקמו בקיבוצנו לולי פק - לולי הייצור של בשר אפרוחים בדרך תעשייתית, החל זרם גדול של מבקרים לא רק מהארץ, אלא גם מארצות אפריקה ואסיה, אשר נשלחו אלינו ע"י משרד החוץ, במגמה להדגים בפניהם שיטות ייצור וגידול מודרניות של אפרוחים. המדריך היה תמיד חברנו יהודה בן חורין, שהתמקצע בענף הלול והאנגלית השוטפת שבפיו, עוד מימיו כנער בברוקלין, הפכה אותו למסביר ומדריך מדופלם, שגם הוסיף תמיד נופך של ציונות להסבריו.

 

החל משנות השישים החלו להגיע אלינו גם מבקרים משגרירויות שונות בישראל, במיוחד ממזרח אירופה...

 

בשנות השמונים, לאחר חתימת הסכם השלום בין שתי מדינותינו, ארחנו מדי פעם, נציגים מהשגרירות המצרית. גם הם היו המומים ממראה עיניהם כששיוו לנגד עיניהם את הכפרים שלהם במצרים...

 

באותם הימים, הביא חברנו דוד קרון, שהיה מראשי המודיעין הישראלי ולימים גם סגן ראש המוסד, את הגנרלים המצריים שנפלו בשבי בשתי המלחמות הללו ונחקרו על ידי דוד קרון.

 

הם היו ממש המומים. אחד הגנרלים המצריים אמר לו: "עכשיו אני מבין מדוע הפסדנו את המלחמה. עם כפרים מודרניים ומשוכללים כמו שיש אצלכם - מול כפרים ללא חשמל ומים זורמים בבתים אצלנו, כשחלק ניכר מהכפריים שלנו הם אנאלפביתים, איך יכולנו לנצח אתכם?"

 

הביקורים החשובים ביותר וגם החשאיים ביותר היו ביקוריו, של מולה מוסטפה בראזני, המנהיג הכורדי הנערץ, אצלנו בכפר מנחם, בביתו הצנוע והקטן של דוד קרון. דוד קרון קיים עמו קשרים אישיים הדוקים, בשם מדינת ישראל. הביקורים נשמרו בסוד כמוס, אך כנראה שאין סודות במדינת ישראל ועיתונאים החלו "לרחרח" סביב דירתו של דוד קרון, עד שהוא נאלץ לאיים עליהם שיפעל כנגדם כמשיגי גבול. מובן שעל ביקורים אלה לא ניתן למצוא תמונות או אזכורים כלשהם בארכיון הקיבוץ והם שמורים בוודאי בארכיונים של המודיעין שלנו.

סיפורים אחרונים

עדכון אחרון: