אני תומך בשלום של דבורין / משה אביר

אני תומך בשלום של דבורין

מאת משה אביר, עין השופט

איור מאת יעקב גוטרמן, העוגן 

 

למען הגילוי הנאות אספר שכבר בעבר ניסיתי להשתתף בשעשועוני טלויזיה ומסיבות שונות ומשונות לא התקבלתי.

הטלפון להשתתף באודישן ל"הכספת" תפס אותי מטייל על גגות דוברובניק. כששבתי ארצה וביקשתי הזדמנות נוספת, לא נעניתי, ועתה חסרים לי שני מיליון ש"ח אצל הגזבר בקופה.

איור מאת יעקב גוטרמן

את המיליונר פספסתי כבר בשאלת הסינון הראשונה "כמה אחיות יש לסינדרלה?" אני שמכיר אגדות ילדים רק משמועות, וסינדרלה ושלגיה הן היינו-הך בעיני, עניתי- שבע, במקום שתיים, כך נגוז חלום המיליון.

 

ל"החוליה החלשה" צלצלתי עקב לחץ פיזי כלל לא מתון מצד המשפחה. למחרת החזיר לי צלצול קול חמוד של בחורה, בעיצומו של יום עבודה. אותו קול ביקש לשאול אותי מספר שאלות (מסתבר שהקונספט הוא להתקיל את המתמודד בתנאי לחץ-בעבודה).

על רוב השאלות שעניתי היא סימנה וי-חיובי עד שהגיעה לשאלה "מי האבא של אילנה רובינא?", התרגזתי על השאלה הרכילותית, מה היא מצפה, שאעשה לה בדיקת רקמות?  הישועה הגיעה מכיוון בלתי צפוי, שותפי לעבודה קרב למשרד ושאל אותי איך קוראים לבורג עגלגל וחרוץ, "פן" עניתי לו בכעס וסימנתי שלא יפריע. "נכון" ענה הקול מעבר לקו, "פן אלכסנדר הוא האבא ואתה התקבלת לאודישן ולפי התוצאות אתה באלפיון העליון, בוא בהקדם לאולפני ג.ג בת"א".

אולפני ג.ג למי ששכח נמצאים בבניין ה"אהל" המיתולוגי מקום שם היה גם תיאטרון ה"מטאטא" (המטאטא הוא מעט התה שנותר מן הקומקום אמר פעם שלונסקי), שם צמח גדול כוכבי ה"אהל"-מאיר מרגלית, התרגשתי, אני ומרגלית באותו המבנה?

באודישן תרגלנו הופעה "על יבש" מול מצלמה, למדנו להציג את עצמנו, להפוך את השלט עם השם שלדעתנו צריך לצאת מן המשחק, כן נשאלנו מספר שאלות ידע. רק לא שאלות בבוטניקה, התפללתי, אלא שאז הופנתה לעברי השאלה הבאה: "מהו צבעו של השושן הצחור?"  שזה ברמת קושי מקבילה לשאלה "כמה זמן נמשכה מלחמת ששת הימים?" - "אדום" עניתי.

תשובה שגויה (מפיקי התכנית ממליצים לנחש ולא לומר לא יודע, לומר עבור זה חטא כבד כי זה שייך למשחק אחר). כל ילד גן באזורנו ודאי כבר טייל עם הגננת בכרמל וראה את פריחת השושן הצחור, אותו פרח לבן יחיד במינו בעל עמוד תפרחת בגובה מטר....

לאחר סיום האודישן אמרו לנו המפיקות החינניות מיכל ואסנת את המשפט האלמותי  "אל תתקשרו אלינו אנחנו נתקשר אליכם", נפרדנו כידידים.

 

זמן רב (מדי) המתנתי לתשובת ההפקה, בינתיים אימנה אותי המשפחה בצבעי הפרחים, (רקפת-ורודה, חרצית- צהובה וכו'), כן עברנו על כל הקשרים המשפחתיים באגדות האחים גרים.

כששאלו אותי בני המשפחה מה נעשה בכסף לכשנזכה, אמרתי שניתן לאמא להחליט. הילדים מיד הגיבו שכנראה שאיני מאמין שאזכה אם אני מפקיר את הכסף בידי אמא. האשה-האם לקחה אותי ברצינות ומיד נסעה ל"פיגוע קניות" ביקנעם על החשבון....

כל אותה העת כשרצו לקרוא לי במפעל בכריזה, קראו לי לעיתים "סינדרלה טלפון" ולחליפין "שושן צחור טלפון".

 

הטלפון הגואל הגיע והחמודה בעבר השני של הקו אמרה, "המפיק קבע שאתה עובר מסך-התקבלת".

לא הופתעתי, במשפחה טוענים שזמן רב אני עובר מסך- הלוך ושוב באופרות הסבון.... הוזמנתי לצילומי התכנית באולפני גלובוס גרופ בקרית התקשורת בנוה אילן. התבקשתי להביא 3 סטים של חולצות, לא שחור ולא לבן, לא כחול ולא אדום לא בז' ולא ולא ולא....

מאפרת וגהצן עמדו לרשותנו כל העת וגם מזנון חפשי מלא כל טוב על חשבון הבית. בזמן שנותר עד תחילת הצילומים עברנו, כל משתתפי התכנית על: עשרת הדברות, תרי"ג מצוות, רמ"ח איברים, שס"ה גידים וכן דקלמנו פרקים נבחרים ממילון אבן שושן וכתבי אפלטון. בין לבין נכנסה לחדר סופי צדקה כוכבת הסדרה "לחיי האהבה" (פרקי הסדרה הוקלטו באולפן סמוך) ובקשה ממני סיגריה ואש, אמרתי "אש יש לי רק בלב", ואז עברנו לדבר על כת השומרונים שהיא נמנית עם צאצאיה. היא סיפרה לי שאבא שלה מרצה על השומרונים ואולי אני יכול לסדר לו הרצאה בקיבוץ...

 

בדרך לאולפן הצילום חלפתי על פני פוסטר ענק של שרון סטון, משום מה נראה לי שהיא שכחה ללבוש מספר פריטי לבוש, מההפקה הסבירו לי שיש אנשים שמתפשטים כשהם באים לעבודה....

אמרתי בליבי, אני ושרון סטון באותה הקומה.... וכמעט איבדתי את פתח הכניסה לאולפן.. ב"אינסטינקט בסיסי" מצאתי את הכניסה והצילומים החלו. כל האומה ראתה שזכיתי במקום השלישי המכובד והבאתי כבוד רב לתנועה הקיבוצית (ואפס כסף). זאת ועוד, כמה קיבוצניקים שמעו מאימא של דוגמנית ושחקנית כל כך מפורסמת - ליידי די' את המשפט הבא: "נתחיל מהחוליה החזקה בסיבוב הזה, משה זה אתה"!!!!!..

עם תום צילומי התכנית ובעוד אני מסיר מעלי את שאריות האיפור ואבק הכוכבים, אספר לכם מהנעשה מאחורי הקלעים של התכנית.

 

בתכנית משתתפים תשעה מתחרים - מספר שווה פחות או יותר של גברים ונשים, ומההפקה ציינו בפנינו שזה השעשועון בו משתתף מספר הנשים הרב ביותר.

פנינה דבורין נבחרה כאחת מ - 54 תופעות הטלויזיה הישראלית בכל הזמנים, התכנית הפכה ל"קאלט". המשפט "אתה החוליה החלשה-שלום", כבר נכנס לשפת הדיבור היומיומית ובעת הפגנה נגד המדיניות הכלכלית הונף שלט נגד שר האוצר "סילבן, אתה החוליה החלשה-שלום". בקיבוץ שקלו להדפיס סטיקר עם הכתובת הבאה: "אני מאמין בשלום של דבורין".

גם בטלנובלה "לחיי האהבה" שקבעה את מעמדה של ישראל כמדינה ה-14 בדרום אמריקה, בקטע פרידה בין בני זוג, הבעל אומר לאשתו "את אישה רעה, ריקנית וחסרת ערך. את החוליה החלשה, שלום" נכון פנינה אמרה גם לי את המשפט הזה, אבל לי לא היה אכפת, כי יש חוגים שבעיניהם אני נחשב כ"חסר חוליות" כלל...

 

למחרת שידור התכנית התגובות בקיבוץ היו שונות ומגוונות. בחדר האוכל בארוחת הבוקר, חדלו לדבר על הפנסיה, גם השיכון החדש לא עניין אף אחד, אפילו האולפניסטית שמרתיחה לי את הדם לא זכתה למבט נוסף. נשכחו כל ערכי הליבה של הקיבוץ. כולם עסקו בנושא אחד, ניתוח  ההופעה שלי ב"החוליה החלשה". אוהדי הפועל תל אביב ובראשם א.ה. שמחו לציין שהמקום השלישי אליו הגעתי, גבוה יותר ממיקומה של מכבי בפיינל פור..

המוסדניקית י.ב. ציינה בדאגה שמי שמשתתף בתכנית הוא ודאי חובב S&M  (סאדו-מאזו), א.ל. לחשה לי את כל התשובות מן הכורסה.

 

עולם התקשורת מיהר גם הוא להגיב בדרך משלו: איל התקשורת הקנדי איזי אספר מיהר לנהל מו"מ להשקעה בערוץ 10, והוא עשוי לרכוש 25% - 40% ממניות הערוץ.

מבט על לוח השידורים של ערוץ 10 ביום שני הגדול:

19:00  חדשות עם יעקב אילון

 19:30 "לגעת באושר" עם שרון דוראני

 20:30 "החוליה החלשה" עם משה אביר

21:30  "הקפיצה הגדולה" עם פול ניומן

 

מי היה מאמין שאני ממוקם בין שרון דוראני לפול ניומן, דן תורג'מן עדיין משפשף את עיניו אחוז תמהון...

למי ששואל אם יש חיים אחרי..., בודאי כי הפנקס פתוח והיד רושמת ואלו שלא צפו בתכנית פתחו איתי חשבון...

אלו שהעדיפו את מופע המחול ורטיגו רשומים בעמוד הראשון. בטוש שחור במיוחד נכתבו המעדיפים את שגית לושי וקיבוץ לומד. לטיפול ספציפי יזכו המזפזפים, ובעיקר אלו שצפו ב"לחיי האהבה" ועברו לחוליה רק בעת הפרסומות...

שווים               

קיבוץ ואקטואליה

סיפורים אחרונים

עדכון אחרון: