שמע ישרוּאאל / מאיר מינדל

 

שמע ישרוּאאל

מאיר מינדל - נגבה

איור מאת יעקב גוטרמן

 

ב-14 בדצמבר, 1947, נשלחה מחלקה מפלוגה ט' מחי"ש ת"א, לסייע ליחידת פלמ"ח בנגב הצפוני.

איור מאת יעקב גוטרמן

תפקידה היה לשמור על מאגרי המים של קיבוצי הסביבה. סיפורם של חיים צרפתי ושל יוסי עובד מחטיבת גבעתי, גדוד 51, מתחיל במאגר המים הגדול שנמצא בין הקיבוצים רוחמה ודורות. מצוידים ברובים, היה עליהם לשמור עליו מכל מני מרעין בישין.

 

סביבם לא הייתה נפש חיה, רק בשמיים טס מטוס סיור קל של הצבא הבריטי. כעבור שעה ארוכה בשממה, הבחינו בטור מכוניות בריטי, שנע על הכביש הראשי. לפתע, שני ג'יפים התפצלו מן השיירה והחלו לרדוף אחריהם. תוך זמן קצר נלכדו השניים. רגע לפני כן, הם השליכו מידיהם את הרובים לנקיק. אך הבריטים מיהרו למצוא אותם והחרימו אותם.

 

אחד מהקצינים בישר לצרפתי ועובד: "אתם נלקחים למשטרת עזה." מששמעו השניים על כך - נתקפו חרדה. הם ידעו היטב מה קורה ליהודים, שנמסרים מידי הבריטים לערבים בעזה.

 

השיירה החלה לנוע מערבה, עוברת על פני קיבוץ דורות וכפר-הוג' (הכפר הערבי, שכיום על אדמותיו בנויה חוות השקמים של אריק שרון). כשהגיעו להצטלבות עם כביש עזה, הרכבים נעצרו לכמה דקות. החייל הבריטי, שישב לצידם של צרפתי ועובד, לחש להם באנגלית "קפצו, רוצו והסתתרו בשטח."

 

שניהם הופתעו. מפאת החשש ממלכודת הם לא מיהרו לזנק החוצה. הבריטי, שהבין להיסוסם, התכופף אליהם ולחש במבטא אשכנזי מובהק "שמע ישרוּאאל". רק אז 'ירד האסימון' לשניהם והם זינקו מהרכב ומצאו מחבוא בתעלה לצד הכביש.

 

השיירה התרחקה, וצרפתי ועובד התחילו לרוץ לכיוון דורות. לקראת כניסתם לכפר הוג', הם הצטיידו במקלות קפא"פ (קרב פנים אל פנים), שמצאו בדרך ולמרות פחדם הפגינו בטחון.

 

תוך ככדי דיבור קולני במתכוון הם הזכירו שוב ושוב את שמו של סולל כהן (מ"מ, פלמ"חניק מדורות). שמעו של סולל וחייליו הלך לפניהם והרתיע את הכפריים מהתנכלות לשני החיילים.

 

כשהבתים המזרחיים של הוג' מאחוריהם, פתחו השניים בריצה מטורפת לקיבוץ .

 

משהגיעו - התייצבו בפני סולל כהן, שהקשיב להם ושמע את פרטי המאורע, אך לא הסתיר את האכזבה העמוקה לשמע הבשורה, הרובים יקרי הערך, הוחרמו.

 

כך, בזכות יהודי בריטי, צרפתי ועובד נולדו מחדש וגם זכו בִּ"מִקְלחת קרה" מסולל כהן (כיום תושב "נווה עומר").

 

סיפורים אחרונים

עדכון אחרון: