כשמאיר פגש באירנה בשלג... / מאיר מינדל

 

כשמאיר פגש באירנה בשלג...

מאיר מינדל - נגבה

איור מאת יעקב גוטרמן

 

זה סיפור על חתן וכלה. החתן הכיר את הכלה בלילה מקפיא אי שם בכפר ליד מוסקבה.

איור מאת יעקב גוטרמן
מה יצא מן השידוך ביניהם? - 30 עמודי תווים ואהבה גדולה.

 

כדי להבין במה עוסקת רשימתנו נגלה לכם, כי החתן הוא חתן פרס ראש הממשלה, 1995. הכלה היא כלת הפרס לקומפוזיציה, 2007. אך, בל נקדים את המאוחר... הימים הם ימי חורף 1990.

 

ה"פרסטרויקה" בעיצומה. ב"לשכת הקשר" נענים ליוזמה של איתן (גדות), אשר יזם שת"פ בין שלושת זרמי התנועה הקיבוצית כדי לערוך סמינר קיבוצי למנהיגות חברתית בקרב הדור הצעיר ברחבי ברה"מ. סט חלם בגדול ומימש בגדול... מצא את "הפלטפורמה" המתאימה - "נתיב" או בלשון פעיליה, "לשכת הקשר". אז ועדיין היום, שו-שו-שו...

 

ואכן, הסמינר יוצא לדרך (המושלגת) והתמקם בסאלטיקובקה - כפר בפאתי מוסקבה. קבוצת מורים מן התנועה מתחילים בלו"ז של לימודים אינטנסיביים - השפה, ההיסטוריה והפולקלור של חגי ישראל.

 

שני מורים מקיבוץ נגבה, נבחרו ל"נבחרת" - ברוך, אסיר ציון, מיזמי "הקיבוץ הרוסי" ומאיר - המלחין והעורך של השירון העברי/רוסי "מלב אל לב". תפקיד נוסף היה למינדל - תפקיד "סמוי", שזהו, בעצם, הפרסום הראשון עליו. הוטל עליו להיות, בעל תשובות - למוסיקאים מקומיים...

 

ממש לא במקרה, ותוך תיאום טרנסאטלנטי מדוקדק, לונדון משדרת תכנית מתחנת שידור BBC בשפה הרוסית - "שעה על אי בודד עם..." בעריכתה של העורכת פאני יאנובה. ממש לא במקרה נבחרה למשבצת השידור, התכנית עם מזכיר הנהלת איגוד הקומפוזיטורים הישראלי - מ.מ. התכנית מסתיימת עם הצעה למאזינים "אם מנקרות שאלות בליבו של מוסיקאי יהודי בברה"מ... עליו לחפש את מינדל ליד מוסקבה, ביער סלטיקובקה כדי לקבל ממנו תשובות".

 

וכך, מתחיל זרזיף של מוסיקאים, אשר מכתתים את רגליהם בשלג ומגיעים לכפר כדי להיוועץ. רבים באו, ובפיהם לבט חורץ גורל - "לעלות או לא לעלות - זאת השאלה".

 

התשובה הייתה נחרצת - "כן לעלות ולא להשתהות. שאלו את הוריכם מה אירע להם ב-1945? הרי בלילה אחד תמים, מפתיע ונורא מסך הברזל הורד, הארץ נאטמה, וכל השערים ננעלו. כל המתמהמהים, כולל אבי ואמי, נלכדו ב"מלכודת", בה חיו עד 1957... אם, חלילה, כסאו של גורבאצ'וב יתחיל לרעוד ושלטונו יופל, השערים - יינעלו מחדש. האם תוכלו אז להישיר מבט לילדיכם ולהוריכם?"

 

המוסיקאים חזרו אל ביתם, ארזו את מיטלטליהם ועלו בהמוניהם. כך, למאיר היה חלק צנוע בהצפת מדינת ישראל באלפי מוסיקאים.

 

לילה אחד, אל היער הגיעה נערה עדינה ורגישה, שבאה עם אביה לקבל תשובות... העצות נפלו על אוזניים קשובות, ואירנה סווטובה והוריה החליטו ועלו.

 

בתחילת ינואר 1991 היא החלה ב"ויה דלורוזה" של עולה חדשה - כמוסיקאית. היא מצאה את המקום הראוי לה כמורה בכירה לקומפוזיציה בקונסרבטוריון ובתיכון שליד האקדמיה למוסיקה, שם היא מלמדת את הדרדקים הירושלמיים לחבר את יצירותיהם. וכאמור היא גם כלת פרס ראש הממשלה לקומפוזיציה, 2007.

 

ובינתיים בנגבה, מאיר הציע לאירנה לכתוב עיבוד הולם לפסנתר, שיהיה שווה ערך ליצירה עצמה, כמקובל בלידרים בימים עברו. סווטובה התרגשה לקרוא את ששת הפיוטים אודות הצמתים בהיסטוריה של קיבוץ נגבה בפרט ובהתיישבות בכלל, והתנדבה לחבר את העיבודים.

 

על המגע הקולי עם המאזינים הופקד נעמן דג, זמר בס ממושב לכיש. עוד מימי נעוריו, כילד במלחמת השחרור, נעמן גדל וחונך על המיתוס של נגבה. חייו, שכללו כמה מן התחנות, המוזכרות בפיוטים, תרמו ליכולתו להגיש את השירים ברוח המצויה בין המלים והתווים. המאזינים המיומנים יגלו את הסגנון הווקלי של ה"ליד", וחובבי הזמר העברי יתחברו לשירה האמנותית בעלת הניחוח המיוחד. וכך, ששת שירי נגבה, שזכו לעיבוד מבריק לפסנתר, יצאו לאור בהוצאת "מל"י" - איגוד הקומפוזיטורים הישראלי.

 

ועל זה נאמר- כשמאיר פגש את אירנה.. ביער מושלג.

אחד השירים...

 

לסוגדים הידד!!!

המילים והלחן: מאיר מינדל

 

כך צעדנו בסך

האמנו רק בך

רוסיה - ארץ מולדת

הלב רטט

כשצבאך צעד

במצעד

בברלין המשוחררת

 

מי שמע על גולאגים?

מחנות עבודה??

סתם שטויות בפרהסיה

נמשיך יחדיו, גברים, נשים

איצק ופייטרק ופסיה

 

חודש מרס הנורא-

האסון בו קרה

סטלין - כבר לא איתנו

כולם בכו

האורות כבו

בצער טבענו כולנו

עד בואו של ניקיטה

היינו גאים:

"סטאלין ולנין - הורינו"

והוא בקול גדול הרעים:

סטאלין רצח את עמנו!!"

 

אז הכול התמוטט

שביל חיינו אובד

אך אנו נמשיך בדרכנו

נבנה חברה

הגונה, ישרה

נמשיך להקריב נעורינו.

 

אם צריך, נתנדב, על גדר נשכב:

"אנו חברה מגויסת

נמשיך יחדיו גברים, נשים"

גצק ופייטרק ופסיה

 

(השמות שייכים לוותיקי נגבה ז"ל: איצק - יצחק דובנו, "יואב". גצק - גרשון שטיין - נשק ומסגר, פייטרק - פנחס פסלסקי- מסגר ואחראי להפעלת בארות המים. פסיה - חברה מסורה).

 

שימו לב, © כל הזכויות לאיורים שמורות ליעקב גוטרמן

סיפורים אחרונים

עדכון אחרון: