האם ואיך לשבט חבר קיבוץ? / איציק כץ

האם ואיך לשבט חבר קיבוץ?

איציק כץ - עין המפרץ

איור מאת יעקב גוטרמן, העוגן

 

כיום כשנושא השיבוט עלה על השלחן בכל העולם אין כל סיבה שלא נעסוק בו גם במקומותינו. אין מניעה שננצל את המדע לטובתנו גם אם יש לנו לא מעט חששות.

איור מאת יעקב גוטרמן

יש לנו המון סיבות שלא לשבט דגמים מסוימים ונכשלים של טיפוסים. למשל האיש שהופנט ותחת השפעת ההיפנוזה כל הציבור זעק - שירצה לעבוד - והמסכן הזיע קשות, עדיין בתרדמה ולא הבטיח כלום. מה לעשות היה אמן בנשמתו. תועלת חומרית הוא לא הביא מעולם.

 

גם פלח או עובד שדה אחר אין טעם לשכפל כי מי צריך אותו מלבד משרד החוץ לצורכי תעמולה. מוצג נאה לתיירים. אומרים שאגלי זיעה דוחים שיבוט. אותו הדין לבעלי המלאכה השונים שהפכו למיותרים בעידן המודרני. פעם ר'ל היה לנו אפילו ספר כיום בעידן של מעצבי השיער חבר קיבוץ עם מספרים לא ביג דיל.

 

בשום פנים ואופן לא לשבט את פעילי המפלגה מהדור הישן שסיסמאותיהם החבוטות מילאו לנו את החיים תוכן. מה לנו ולהומניזם נאור כשכולם מביטים בחור שבגרוש ומחפשים את העתיד בתחתית הבור. אם היינו משחזרים כמה מהם בגופם היו חוסמים את הקידמה. לא שהדברים שהטיפו להם הצליחו במיוחד אבל גם האלטרנטיבה לא משהו.

 

וודאי לא לנגוע ולשבט את אלה שתרמו בלי חשבון לציבור [קהילה], כמו רקדנים, שחקנים, במאים, זמרים, פסלים, ציירים, או בעלי תפקידים שעשו את מלאכתם ללא תמורה. כי הם עשויים להשחית את נפש הצעירים שאנחנו מטפחים. אומרים שאין נביא בעירו כמו שאין צורך בנביא לצורך עידכון תוכנת האופיס, מספיק ללחוץ על כפתור. הרי הנביא הוא בדרך כלל צנוע עניו ולא עושה לביתו. דוגמה רעה לנוער.

 

מה כן כדאי לשבט?

 

מרכזי משק מוצלחים - כמובן רק כאלה שיש להם תואר אקדמי, אמונים על תכנות מחשב, ובעלי אינטגריטי.

 

מזכירים לשעבר שתמיד ידעו מה טוב לכולנו. כאלה שהביאו הצעות מגובשות של מזכירויות לדורותיהם והמליצו בחום לכולם לקבל אותם בהצבעה מסיבית. כשההצעות מומשו ונכשלו לימים, תמיד הקיבוץ היה אשם. דרך אגב חלקם אין צורך לשבט כי עדיין חיים בינינו. זאת הצעה לדורות הבאים בלבד.

 

חשוב מאד לשבט את כל מנסחי התקנונים למיניהם שלא סובלים בלגן. ומי כמוני חובב בלגנים ידוע יכול לעמוד במחיצתם. אומרים שאין צדיקים יכולים לעמוד היכן שבעלי תשובה יושבים. להם הרי יש את כל התשובות. ואני בקושי מצליח לאסוף מספיק שאלות.

 

חשוב מאד שלא נתעלם מנותני הטון האופנתי כי אותם וודאי חשוב לשבט. אם זה באופנת הלבוש, הטרנדים ההתנהגותיים, כל מי שלא אוהב את הבישול של האמא של רודריגו, כי בלעדיהם איך נדע מה טוב.

 

אחרי כל מה שמניתי שהם רוב רובו של הציבור בקיבוצנו נשאלת השאלה האם כדאי לשבט חבר קיבוץ פשוט נטול יומרות, הולך בתלם, ואוהב קציצת חברים מצויה?

 

פה טמונה הסכנה. כידוע הכבשה דולי וחברותיה נתקפו בהמון מחלות ותוחלת החיים שלהן הייתה מאד קצרה. סביר שגם חבר קיבוץ כזה משובט תוחלת חייו תהיה קצרה מאד וימות מהר מאד ממחלת "התמימות". לכן עליו אני לא ממליץ כמועמד לשיבוט אולי רק לעדכון.

סיפורים אחרונים

עדכון אחרון: