יורדים לביצה

אבישי גרוסמן - עין שמר

איור מאת יעקב גוטרמן

 

אני שמעתי, אמר יורם לתרצה אשתו, שרונן, זה שמוביל את המחנה של הזרם השיתופי, דורש לעצמו אש"ל כפול מזה הניתן ליתר עובדי החוץ.

איור מאת יעקב גוטרמן

הסיבה האפשרית לדרישתו זאת היא השמועה שהצדיק הזה מחזיק על חשבון הקיבוץ מאהבת החיה בעיר ולכן הוא זקוק לכסף, הרבה כסף.

 

מי סיפר לך את הסיפורים האלה. שאלה תרצה שהכירה את רונן עוד מהתקופה שהיו יחד בקבוצה חינוכית והעריכה אותו כאדם ישר דרך. מדברים בחצר, השיב יורם. וכידוע אין עשן בלי אש. מאז שהדברים נודעו לי אני מקבל את דבריו בכול נושא, ובעיקר בנושאים הקשורים לשינויים באורחות החיים בהסתייגות גדולה, ובאמונה קטנה.

 

במהלך ארוחת צהריים עצרה תרצה את רונן כאשר זה היה בדרכו לעבר מכונת רחיצת הכלים. תגיד רונן, פתחה תרצה בלי הקדמות מרככות. זה נכון שאתה תובע לעצמך סכומי אש"ל גבוהים בהרבה מאלה שמקבלים עובדי חוץ אחרים? ואם כבר פתחתי את הנושא רצוני להרחיב את שאלתי. האם נכונה השמועה שאתה מחזיק מאהבת לצד אשתך והכסף הניתן לך כאש"ל נחוץ לך כדי לסייע לה?

 

רונן נדהם. אחרי רגע של שתיקה הפנה את מבטו לעבר תרצה שהייתה מהקרובות שבחבריו בקיבוץ. מי סיפר לך את השקרים האלה? שאל לבסוף כאשר פניו החווירו מכעס. זאת השמועה שהולכת בחצר, השיבה תרצה ונעצה ברונן מבט בוחן. האמת שמאחורי השמועה היא אותה אמת העומדת בבסיס השמועה שראובן, מי שמוביל את התומכים בשינוי אורחות החיים בקיבוצנו נוהג להציץ בלילות לחלונותיהם של חברים בתקווה לראות את גופה החשוף של האישה המתגוררת בדירה שחלונה אינו מוסתר על ידי וילון. יש חברים שיורדים אל הביצה, המשיך רונן את דבריו, דולים מתוכה גושי רפש וזורקים אותם לעבר חברים המהווים מובילי דעת קהל בקיבוץ.

 

השיתופיים זורקים לעבר מובילי השינוי ואלה מחזירים להם בגושי רפש משלהם. את צריכה להבין, המשיך רונן את דבריו, שתהליך שחיקת אמינותם של מובילי ההשקפות המתמודדות על הבכורה ביניהן, היא כלי חיוני ויעיל כדי לפגוע ברעיון אותו מייצג האיש.

 

זוחלים לתוך הביצה, חופנים בוץ, הופכים אותו לכדור מוצק המסוגל לפגוע ולהכאיב, מיידים אותו בהסתר לעבר המטרה. אם נחשפת לאיש אליו כוון כדור הבוץ זהותו של הזורק, לובש הוא מיד פרווה של כבש תמים, מסיר מעליו את האחריות ומסביר לשואל שהוא לא טוען שהשמועה נכונה אבל כך אומרים בחצר.

 

בקיבוץ השיתופי מעמדו של החבר בעיני חבריו נקבע בעיקר על ידי אפיוני אישיותו, תרומתו לחברה בה הוא חי ויכולתו להפגין דוגמא אישית בבחינת נאה דורש נאה מקיים. בקיבוץ המתחדש הקריטריונים להערכת חבר משתנים. הם קרובים יותר לאלה הקיימים בחברה החוץ קיבוצית. צא וחשוב באיזה משתי צורות החיים הקיבוציות השמועות שנועדו לכרסם באמינותו של אדם הנותן ביטוי לדעותיהם של רבים מהחברים, פוגעות יותר.

שימו לב, © כל הזכויות לאיורים שמורות ליעקב גוטרמן

סיפורים אחרונים

עדכון אחרון: