חבילה מאמריקה / עמיקם נוישפיל

חבילה מאמריקה

עמיקם נוישפיל - חולית

איור מאת יעקב גוטרמן, העוגן

 

חבילה מאמריקה! חבילה מאמריקה, נשמעה הקריאה ברחבי המשק, החברה אלקה מוזמנת למזכירות.

איור מאת יעקב גוטרמן

פעמיים בשנה נשמעה הקריאה המיוחדת שכל כך ציפיתי, חיכיתי לה, אני בת יחידה, כבת 12, שניצני שדי זה עתה רק הופיעו שבמצוקתי כי רבה לא ידעתי כיצד להחביאם, להסתירם מפני כל ילדי הקבוצה.

 

ציפי! אנא אמרי לאימך שחבילה הגיעה הבוקר מאמריקה. הודיעני, אבי, מזכיר המשק ואני בריצת אמוק כמעט עד טרוף זינקתי אל הרפת ,להודיעה.

 

לאמי אחות המתגוררת בקנדה. אחות בוגרת מבין ארבע אחיות. ששלוש מביניהן עלו לארץ כחלוצות ואילו בת שבע הייתה היחידה שנישאה וירדה לקנדה. פעמיים בשנה על פי עונות השנה הייתה הדודה אורזת בחבילה ענקית את בגדי ילדותיה, הקטנים על מידותיהן, מוסיפה לחבילה מכתב אישי ביידיש לאימי, ומיכל סירופ מייפל מאותם ששיווקו.

 

זו הייתה תמיד חבילה ענקית של חצי מטר על מטר ארוזה היטב בקרטון, עטופה בבד כותנה לבן שממש היה תפור כהלכה מכל קצוותיו ודפנותיו. באותיות לטיניות נרשם ישראל וכולו עטור ומקושט בחותמות ושלל צבעי בולים.

 

יחד, אני ואמי היינו סוחבות ונסחבות עם החבילה הכבדה לחדרנו כשאחרינו נשרכים כל ילדי הקבוצה. עם הגיענו היה מתחיל ריטואל טקסי קבוע, אימי הייתה פורמת לאיטה תפר אחר תפר. אנחנו, כל הילדים, סביבה מחכים בסבלנות אין קץ, לסיום הפרימה ופריצת הקרטון.

 

אימי הייתה לוקחת את המכתב, שהיה כתוב ביידיש, פורשת למיטתה ומיד הייתה פורצת בבכי. ואילו אנחנו הילדים היינו שולפים בגד אחר בגד בכל שלל צבעים. חצאיות קפלים מקטיפה אדומה, שמלות של סטן בצבע ירוק, נעלי זהב בגדים וכובעים פרחוניים, בגדים שראינום רק בסרטים. אנחנו, ילדי הקבוצה, היינו רגילים ללבוש מכנסיים קצרים עם גומי וחולצה כחולה ורק בימים טובים וחג היינו בחולצה לבנה רקומה. עבורנו, הבגדים מאמריקה היו לשעשוע ומשחק. התלבשנו בהם והתפוצצנו מצחוק אחת מהשניה. כמובן שלא העזנו לצאת איתם למרחבי המשק. רק אחרי ימים של שעשועי ילדים, הייתה אימי לוקחת את כל שלל ה"שמאטס", כך היא קראה להם, והייתה מעבירה אותם לטייבלה התופרת, לצרכי תיקוני בגדים ותפאורה לחגים.

 

את סירופ המייפל הייתה משאירה ומחביאה תחת מיטתה. רק פעם אחת ראיתיה לוגמת בחופזה ומעיניה זולגת דמעה חמה על לחיה.

סיפורים אחרונים

עדכון אחרון: