הסליחה של אסף / עליזה שוהם

הסליחה של אסף
מאת עליזה שוהם
איור מאת יעקב גוטרמן, קיבוץ עין החורש  

לאסף יש סליחה שטמונה עמוק בתוכו ואינה יכולה לצאת. מדי יום אסף מקווה שאולי היום יוכל לבקש  משי שיסלח לו, אבל בכל פעם שהוא מגיע לגן ומסתכל בשי, הוא מרכין את ראשו ומתבייש.


איור מאת יעקב גוטרמן

שי הוא חברו הטוב של אסף בגן, גן רקפת בקיבוץ תמרים. הוא אומנם משחק עם כל הילדים אבל עם אסף זה אחרת.

שי שונה מהילדים שבגן מפני שהוא כבד שמיעה מאז שנולד. הקושי שלו לשמוע התגלה כבר כשהיה תינוק, הוא קיבל טיפולים שונים וגם עבר כמה ניתוחים באוזניו, אבל דבר לא עזר, הוא אינו שומע היטב ולכן יש לו מכשיר שמיעה קטן מאחורי אוזנו השמאלית. המכשיר עוזר מאוד לשי לשמוע את אימא ואבא, את חנה הגננת וגם את הילדים בגן. באחד הימים המכשיר התקלקל ואביו לקח את המכשיר לתיקון, שי לא רצה ללכת לגן כי ידע שלא ישמע את אסף מזמין אותו למשחק, הוא ידע שלא ישמע את הסיפור של חנה הגננת בבוקר, אבל אבא ואימא היו בטוחים שהוא יוכל להסתדר יום אחד ללא המכשיר.

כששי הגיע לגן הוא החזיק בחוזקה בידה של אימא ולא רצה לתת לה ללכת, הוא רץ אחריה והתחיל לבכות. כל הילדים הביטו בשי ולא הבינו מה קרה לו, הרי אף פעם לא בכה בגן, הוא תמיד נפרד בנשיקה מאמו ולפני שהלכה תמיד היה צוחק: "אימא אל תשכחי לבוא להחזיר אותי הביתה."

אסף ניגש לשי והציע לו לשחק ביחד, אך שי לא שמע את הצעתו של אסף ולא ענה לו, הוא רק המשיך לבכות עוד ועוד. אסף נעלב מאוד מהתנהגותו של שי וצעק עליו: "מה קרה לך? נעשית תינוק בכיין, זה לא מתאים לך, אני לא מוכן להיות חבר שלך."

חנה שהביטה בשי וידעה כמה קשה לו היום, חיבקה אותו אליה, הרימה אותו וכך הלכה אתו לחדר השקט - זהו חדר שהילדים מתאספים בו בכל בוקר לשיחה. כשכל שאר הילדים באו והתיישבו מסביב אמרה חנה: "ילדים אני רוצה לספר לכם משהו מאוד חשוב היום, דבר שיכול לקרות לכל אחד מכם. יש אנשים שלא רואים היטב ולכן הם מרכיבים משקפיים, יש אנשים שקשה להם ללכת והם נעזרים במקל הליכה. יש אנשים שמסיעים אותם בכיסא גלגלים ויש ילדים שנולדו עם בעיית שמיעה, הם לא שומעים כמו כל אחד מאתנו. כדי לשמוע טוב יותר יש להם מכשיר קטן מאחורי האוזן ובעזרתו הם יכולים לשמוע.

"שי שלנו לא שומע, הוריו שאלו רופאים רבים אם יוכלו לעזור לו לשמוע ככל הילדים, אבל אף אחד מהם לא יכול היה לרפא אותו. כדי ששי יוכל לשמוע הוא מרכיב מכשיר שמיעה. המכשיר הזה התקלקל והיום הוא לא יכול לשמוע אותנו, אני מבקשת מכל אחד מכם לעזור לשי, כשאתם רוצים לומר לו משהו עמדו לפניו כך שהוא יוכל לראות את השפתיים שלכם נעות, אל תדברו אליו מאחורי גבו כי הוא לא יענה לכם."

כל הילדים הסתכלו בשי, נועם הציע ללכת אתו לארגז החול ויחד הם יבנו ארמון גדול, ליה הציעה להרכיב אתו פאזל ולשחק במשחקים שבגן. רק אסף שתק. הוא הבין שפגע בחברו הטוב, הוא לא ידע ששי לא שומע אותו, אסף הצטער מאוד אך התקשה לבקש סליחה, הוא שתק ולא אמר דבר.

לפתע נפתחה דלת גן הילדים ואילן, אבא של שי, נכנס ובידו שקית קטנה, שי ניגש אליו בשמחה וידע שבעוד רגע הוא יוכל לשמוע ככל הילדים. חנה הגננת ביקשה מאילן שיראה לילדים את מכשיר השמיעה של שי. אילן הוציא את המכשיר הקטן מהשקית והסביר לילדים איך הוא פועל. שי היה מאושר, הוא ידע שעכשיו יוכל לשחק עם הילדים ולשמוע את הסיפור של חנה הגננת.

בערב יום הכיפורים, שאלה חנה את הילדים: "ילדים, מי רוצה לבקש סליחה? מי רוצה לספר לנו על מקרה שקרה לו ובגללו היה צריך לבקש סליחה? אולי מישהו פגע בכם ואתם צריכים לסלוח לו?"

הייתה דממה בגן, אסף שזכר את הסליחה שחבויה עמוק בתוכו כבר זמן רב ניגש לשי ואמר: "שי אתה זוכר את היום שהגעת לגן בלי מכשיר השמיעה שלך שהתקלקל? אני הצעתי לך לשחק אתי ואתה פשוט לא שמעת אותי ומאז לא רציתי להיות חבר שלך, אני מבקש ממך סליחה, אני באמת מצטער על מה שקרה ואני מבטיח לך להיות החבר הכי טוב שלך. אם רק היית מספר לנו ומשתף אותנו בבעיה שלך יכולנו כולנו לעזור לך."

כשאסף סיים את דבריו והרגיש שהסליחה יצאה לה החוצה, והיא כבר לא תקועה עמוק בתוכו, הוא הרגיש שעכשיו קל לו יותר, הוא יכול להביט בעיניו של שי ולא להתבייש עוד.

חנה הגננת הרגישה איך דמעה קטנה מבצבצת לה בעיניה וגולשת על לחיה, היא הייתה גאה מאוד באסף שהיה לו הכוח והאומץ לבקש סליחה, "ילדים, אתם יודעים שלא קל לבקש סליחה, יש אנשים שהכעס מלווה אותם שנים רבות והם לא יכולים להתנצל לפני מי שפגעו בו והנה אסף מצא את הדרך לשחרר את הסליחה ועל כך אני מאוד מודה לו. אני מקווה שתמיד יהיה לכם הכוח לבקש את סליחתו של מי שפגעתם בו כי אין יפה מזה."


שווים               

קיבוץ ואקטואליה


סיפורים אחרונים

עדכון אחרון: