שמחת השמאטעס / עלי אלון

 

שמחת השמאטעס

עלי אלון - עין שמר

איור מאת יעקב גוטרמן

 

[מתוך "איתיקה"

 

מהו החלום הרטוב של כל גבר? להחליף את ה"שמעטה", אותה רחל שכבר מזמן הפכה ללאה - ברחל חדשה וצעירה.

איור מאת יעקב גוטרמן

זה מזכיר לי את המאהבת הג'ינג'ית של חברנו שקראנו לו ה"נֶגוֹס", המלך, והוא באמת היה גֶבר-גבר, מנהל חברות כלכליות גדולות... יום אחד, כשהיה כבן 50, הגיעה לקיבוץ מורה שכירה, ג'ינג'ית צעירה, לוהטת ודשנה, תאווה לחיךְ המלך. והמלך - כמו אחיו הקדמון שראה אשה רוחצת על הגג - לקחה לו לפילגש. החצר הייתה כמרקחה. הבחורות התארגנו להגן על אשתו ועל משפחותיהן שלהן. רחלקה אירגנה את ההפגנה: לקחו מטאטאים והלכו אל חדרה של המורה, ובצעקות "קוּרבָה! קורבה!" התנפלו עליה וגרשו אותה מהקיבוץ. "מה הם חושבים להם" - הן צעקו ליד חדר-המזכירוּת - "עבדנו בשבילם כמו חמורות בשמש הלוהטת, בקור ובגשם, בישלנו 14 שעות במטבח על פרימוסים, ילדנו להם, שמרנו בלילות, ועכשיו כשעורנו התרפט ובלה טרם זמנו הם יזרקו אותנו כסמרטוטים לפח האשפה ויקחו צעירות?"

 

וכבר היה אותו המעשה בבני ישראל במדבר, ללמדך שהגברים לא השתנו. "אמר ר' חַגַּי: בשעה שעלו ישראל מן הגולה נתפחמו פני הנשים מן השמש, והניחו אותן ונשאו נשים נוכריות, והיו מקיפות את המזבח ובוכות, והוא שמלאכי אומר: "כסוֹתׂ דמעה את מזבח ה' בכי ואנקה". מהן 'בכי ואנקה', שגזלתָ וחמסתָ ונטלתָ יפיה ממנה אַת משלחה - אתמהה!"

 

תהרגו אותי, אינני מבין מאין לנשיא יש לנשיא ארה"ב, נשיא העולם, יש זמן... לא מצא עיסוק אחר אלא להוכיח את גבריותו בכיבוש האישה הסקסית בעולם, מרלין מונרו - ועוד עשרות פילגשות – וכל-כך הסתבך עד שכנראה הוא הורה להרוג אותה כדי לטשטש עקבות. גם למיטראן או למועמד לנשיאות צרפת, נגיד קרן המטבע העולמית שטראוס-קאהן היו בו-זמנית כמה פילגשים. הנשיא קצב, דיין או יצחק מורדכי ודומיהם "שהיו תמיד ב"דיונים (בזיונים) דחופים."

 

גם בעין-שמר - להבדיל - היה לשני מנהיגים מקומיים - די זמן להתעסק בפילגשים: פעם לשני המזכירים היו מאהבות. העם, שראה הכל, קרא להם "פרופיומו", על שם שר ההגנה הבריטי שנלכד הרשתה של מאהבת... מרגלת רוסייה. וזאת מבלי להזכיר את מנהיגי התנועה כמו חזן, שעל אהבותיו ידעה כל משמר-העמק או ומנחם בדר שהביא אפילו את פילגשיו למזרע, והפעילים המקומיים שלנו, שאפילו הילדים ידעו על עסקי המאהבות שלהם שמחוץ לנישואין בדירותיהם בתל-אביב ובמרחבי העולם.

 

ואם בזה עוסקים מנהיגי העולם - אין פלא שכך העולם נראה. יש לי הרגשה שהנשים היו מנהלות אותו טוב יותר...

 

פעם ביקר ביאליק את משוררי עין-שמר. לאחר שהראו לו את נפלאות הקיבוץ שאלו אותו: "נו, מה אתה אומר?"

 

"צורת חיים נפלאה - יש לה רק חיסרון אחד שבגללו לא תחזיק מעמד: אי-אפשר לחטוא בקיבוץ מבלי שכולם יידעו - וכלום אפשר בלי לחטוא?" אגב: לביאליק הנשוי עצמו הייתה מאהבת עוד ברוסיה ואחרת בארה"ב.

 

שימו לב, © כל הזכויות לאיורים שמורות ליעקב גוטרמן

סיפורים אחרונים

עדכון אחרון: