כשר בכל מחיר

24.4.2008
hadaf_hayarok@maariv.co.il    ארכיון עיתונות   

.

"שמחה רבה, אביב הגיע, פסח בא!" שרו ילדי הגן. בקרבת חדר האוכל, על הדשא הגדול העטור צמחייה מגוונת ומרבדי פרחים מרהיבים בשלל צורות וצבעים של העונה, פיזזו ילדי חברת הילדים.

 

ליד מחסן האספקה פרקו משאיות בזו אחר זו ירקות, פירות ושאר מצרכים לפסח. ההכנות לחג היו בעיצומן.

 

תכונה מיוחדת ויוצאת דופן הייתה בסביבות הרפת. השכלולים והאוטומציה הגיעו גם לכאן, חדרו לכל פינה והפכו סדרי בראשית.

 

כמעט שכחנו את דרכו של החלב פעם - קילוח דק וריחני מעטיני הפרה אל הדלי, שם נטמע בקצף הלבן, וממנו זרם כאשד קל לתוך כד גדול. אחר כך, בעזרת משאבת יד קטנה, הועבר למיכל בדרך לשיווקו לתנובה.

 

שעות עבודה יקרות ומרץ רב הושקעו בשמירת ניקיונם של הכדים, של הדליים ושל כל הכלים שברפת. בשטיפתם היסודית היה טמון טיב החלב. אחת לשנה הם עברו מירוק נוסף, כאשר לקראת פסח נזקקנו לאישור הרבנות, להוכחת כשרות הרפת שלנו, כתנאי לשיווק תוצרתנו.

 

הרב הליברלי, שחיתן אצלנו את הזוגות, הגיע לרפת. כל הכדים והכלים הובאו לפניו, מוכנים לקבלת ברכתו.

 

שעות טרח הרב ועמל, מלמל תפילה לבורא, כל כולו שקוע במלאכת הקודש - הגעלת הכלים, שיהיו כשרים לפסח - כשלפתע פרץ לעברו וחלף בין רגליו חזרזיר ורוד קטן וחמוד, שחמק מכלאו, מהדיר המרוחק מעט מן הרפת. בדוחק הרב שיצרו תריסר אחיו הוורדרדים, כשעטו בשקיקה על כל פטמה מזדמנת, לא נותר לו ולו דד אחד להיאחז בו. נבוך ונפגע נטש את המערכה, ובחבלי קסם נמשך אל צלילי התפילה שעלו מכיוון הרפת, שם זכה תמיד לאהדה ולנחמה.

 

המום ונדהם היה הרב, אך לא איבד את עשתונותיו. כיוון שאסור לו לזון את עיניו בחיה טמאה זו, לא כל שכן לכנותה בשמה, קרא לעזרת הרפתנים וציוה עליהם: "בואו מהר! קחו מכאן את "הברווז" הזה". כלאחר כבוד נלקח "הברווז" בעל ארבע הרגליים, בדברי תוכחה ואזהרות, והוחזר לדיר לשביעות רצון כל הצדדים.

 

והרב - הסומך תמיד על סלחנותו של הבורא - המשיך בעבודת ההכשר המושלמת.

 

עובדה. כמו כל אנשי היישוב שתו מהחלב שלנו גם חסידי בני ברק ונטורי קרתא. שתו, רוו וגדלו, פרו ורבו ויהיו לגוי גדול.

 

רחל ברנהיים, יקום, ניצולת שואה שעלתה מצ'כוסלובקיה. כמה ספרים מפרי עטה ראו אור, בהם ספרה "עגילים במרתף", קורות חייה בתקופת השואה, שתורגם לשפות רבות. החלה לכתוב בגיל 68. אם, סבתא וסבתא-רבתא לשני נינים - פנינים.

להזמנת מינוי ל"הדף הירוק" 03-5632547


מאמרים אחרונים בעיתונות תנועתית וכללית 

עדכון אחרון: