איפיוני הסיפור הקצר - מתוך: מילון מונחי הסיפורת"

מאת יוסף אבן

 

הסיפור הקצר הוא יצירה סיפורית בעלת היקף מצומצם ולעתים אף מצומצם מאוד. בשל צמצום זה מובלט בו בדרך-כלל אחד המרכיבים המרכזיים, כגון דמות, עלילה או רקע, תוך דחיקת שאר המרכיבים. עם זאת מגיע לעתים הסיפור הקצר לאיזון חסכוני ביותר, המעמיד כל אחד מאותם מרכיבים באופן תמציתי עד מאוד.

 

בתחום העלילה ניכר קו התרחשות ישיר, בהיר וחד-כיווני, הנמנע מסטיות ומאפיזודות. מצומצם בו ברגיל גם מקומו של המספר, וזה נמנע מלהתערב, מלהרצות את דעותיו ומלפרש את דמויותיו ואת מניעיהן.

 

הוא נוטה לגיבוש מסוגנן, להצגה סמלית מחודדת ולעתים אף רומזנית מעיקרה. לעתים מעצב הסיפור הקצר רק פרק זמן מועט, אם כי מהותי, בחיי הגיבור, אך יש והוא מכסה פרק זמן ארוך יותר, תוך כדי דילוגים ניכרים. דהיינו, יועלו בו רק שעות-השיא רבות-מתח בחיי הגיבורים.

 

הדמות מוצגת בו ברגיל בצורה סלקטיבית, תוך בחירת היבטים הנדרשים לנושאו המרכזי. לתיאור חיי הנפש מוקדש בדרך כלל מקום, מועט יחסית.

 

בסיפור הקצר דרושה סלקטיביות רבה, המרחק בין הפרטים המסומנים בו מרובה ועל הקורא למלא את הפערים הללו בכוח עצמו ותוך ניצול מדוקדק של כל הפרטים הצדדיים כביכול, המפוזרים בין השיטין בטקסט הסיפורי.

סיפורים אחרונים

עדכון אחרון: