ועידה מדינית-ביטחונית - מחוז הקיבוצים במפלגת העבודה 7.1.2016 - סיכום


ועידה מדינית-ביטחונית - מחוז הקיבוצים במפלגת העבודה 7.1.2016

  
במפגש השתתפו כ-65 חברות וחברים.

 
מוזמנים: ח"כ יצחק הרצוג - יו"ר המפלגה. חברי הכנסת מגישי ההצעות לוועידה המדינית-ביטחונית במפלגה: ח"כ חיליק בר, ח"כ עמר בר-לב, ח"כ עמיר פרץ, ח"כ נחמן שי.

 
הגישו הצעות חברים במחוז הקיבוצים: נמרוד גונן, רן כוחן, יואל מרשק, ישראל סלע, תמר רז-לנג

 
חניק מרשק - מזכירת מחוז הקיבוצים:
לנוכח הקיפאון היזום בין ישראל לפלסטינים של נתניהו ואבו מאזן, שאינם מחמיצים שום הזדמנות להחמיץ הזדמנות לחידוש התהליך המדיני, והאינתיפאדה המתחוללת בחודשים האחרונים, ראוי כי מפלגת העבודה תקיים מהלך שיביא לגיבוש עקרונות, אשר יקדמו את הפתרון לסכסוך עתיק היומין, ויושיבו את שני העמים בחזרה לשולחן הדיונים: תיקוני הגבולות, שמירה על גושי התיישבות גדולים וחילופי שטחים, ירושלים על שכונותיה הערביות, פתרון סוגיית הפליטים, ההכרה של שתי מדינות לשני עמים, הפסקת האלימות וההסתה, תכנית פינוי-פיצוי, שיקום כלכלי-חברתי, גבולות הקבע ועוד. בין ישראל לפלסטינים פעורה תהום בכל אותן סוגיות הליבה. כדי לגשר עליה, נדרשים שנים ואולי אף דורות, אך כל מהלך מתחיל בצעד קטן, בפתרונות ביניים מדורגים, כפי שעולים גם בהצעות השונות שתועלנה כאן במפגש היום. ג'ון פיג'רלד קנדי אמר: "אנשים רואים דברים כהווייתם ושואלים למה? אני חולם על דברים שמעולם לא היו ושואל: למה לא?". למרות הקשיים, מנהיגות נבחנת ביכולתה לבטא עמדות, גם אם אינן מקובלות על חלקים בציבור. חידוש התהליך המדיני עצמו, יש בו כדי לשפר את האקלים הבינלאומי והאזורי והקטנת להבות השנאה, להבי הסכינים ורשף הכדורים. עלינו להציע, ודיה שעה אחת קודם, חלופה ראויה, שבמרכזה הפרדה יזומה, המשולבת במהלך אזורי גדול, כדי למנוע הקמתה של מדינה רב-לאומית, ואשר יביא להיפרדות ובניית עתיד טוב יותר לדורות הבאים.
מחוז הקיבוצים עוסק בשנים האחרונות בסוגיה זו. קיימנו תהליך של למידה וחשיבה. בסקירת ההיסטוריה, מיפוי הבעיות, ההצעות השונות, סיורים באזור יו"ש וירושלים רבתי, מפגש עם נציגים נבחרים מהרשות הפלסטינית, הנהגת המפלגה וחברי הכנסת שלה, אנשי אקדמיה, מובילי דעת קהל ועוד. הנושאים אליהם נחשפנו במהלך התקופה הזו הינם כבדים ומשמעותיים למרקם ועתיד החיים של שני העמים. ועל זה נאמר: "הדרך הטובה ביותר לחזות את העתיד היא ליצור אותו". אני רוצה להודות לראש המפלגה- ח"כ יצחק הרצוג, לחברי הכנסת איתן ברושי, עמר בר לב, חיליק בר עמיר פרץ ונחמן שי. לניר מאיר- יו"ר המחוז, לחברים במחוז שטרחו והגישו הצעות: ישראל סלע, נמרוד גונן, תמר רז, יואל מרשק ורן כוחן, לאורנה דקל ידידתי שתמיד מתייצבת לדגל ובראש וראשונה לחברנו רן כוחן שסייע בידי בכל דבר ועניין להצלחת היום הזה.

 
ניר מאיר - יו"ר מחוז הקיבוצים, מזכיר תק"צ:
בטוח שיש צורך לגבש תפיסה משותפת, עם מסרים ברורים, ואני מצפה ממחוז הקיבוצים לומר את דברו באופן ברור ובקול רם בגיבוש קואליציה רחבה, ועקרונות ללא כניסה לפרטים.

 
ח"כ איתן ברושי:
שתי סוגיות מרכזיות עומדות בפנינו: מדינה לאומית או שתי מדינות לשני עמים. הקרב המרכזי הוא בסוגיה "לאן הולכים" . כיום מתקיימת בנייה מסיבית בשטחים, שאולי לא נהיה בהם. המתווה של בנט ואריאל מנסה למנוע רצף טריטוריאלי פלסטיני, בתקווה להשאיר התנחלויות ולא רק את הגושים. מדובר באלפי יחידות דיור שיהיה קשה לפנותן בנוסח גוש קטיף. עלינו להציג זהות ברורה- מפ' העבודה, המחנה הציוני, מחוז הקיבוצים איתן נוכל להקים ממשלה.
עמיר פרץ בתכניתו מוכן להיפרד מיישובי הבקעה. לא ניתן יד לכך ונילחם על היותם חלק מהמדינה. זו צריכה להיות הנחת העבודה שלנו בדיונים עם הצד השני, וממנה לא זזים. זו צריכה וחייבת להיות ההנחה עליה מחוז הקיבוצים חייב להילחם.

 
תמר רז לנג:
האמירה של המפלגה חייבת להיות חד משמעית "שתי מדינות לשני עמים". אנחנו נבחר מי יהיה הפרטנר שלנו להסכם וזה חייב להיות תמיד הראיס של הרשות ולא שום גוף אחר.

 
ח"כ נחמן שי:
כתב את המצע של מפלגת העבודה, כולל בתחום הביטחוני-מדיני לבחירות לכנסת ה-20. המצע נכתב כבסיס של עקרונות שיהוו בסיס במו"מ, בדגש על: הסדר מדיני לגבולות קבע, מדינה יהודית, חידוש דיאלוג כדי להגיע להסדר. באיזה אופן: מדיני - פנימי, אזורי: מצרים, ירדן, סעודיה, מסגרת עולמית - ארה"ב וכל מעצמה אחרת. הפסקת בנייה מחוץ לגושים. חיזוק מעמדה של ירושלים כבירת ישראל.

 
ישראל סלע:
הציבור הישראלי רוצה לדעת מה עמדתה של המפלגה, מסרים ברורים כי העמימות לא תביא אותנו לשלטון. נאמנות לדרך היסטורית של מפ' העבודה ויצירת מוטיבציה אלקטוראלית שתביא אותנו לשלטון. נתן הסבר על ההצעה המצורפת לפרוטוקול. מבקש להציג עמדותיו בוועידת המפלגה, ושיהיה לה מעמד שווה לתוכניות ולא של פרסונות.

 
נמרוד גונן:
צריך לחשוב אחרת כדי לא להפסיד את המדינה: צה"ל נשאר בשטחים, הגושים עליהם הוסכם יישארו ויתחזקו אחרים. להפסיק להשקיע בהם כי הם יתפנו, 5 שכונות במזרח ירושלים צריך להחזיר לשטח C . הסדר קבע יקבע במו"מ. לקיחת תעודות זהות כחולות מהפלסטינים. נתן הסבר על ההצעה המצורפת לפרוטוקול.

 
רן כוחן:
תכנית הנשענת על עקרונות הינה תכנית גמישה הניתנת למו"מ והמקובלת על שני הצדדים. התוכנית שלי שונה מאחרות, מוגשת כמסמך עקרונות למסגרת התוכנית המדינית-ביטחונית שלי: בנקודת הפתיחה למו"מ לא להציג את הדרישה להכרה ב"לאום". לנו לא נדרשת הכרה שלהם בנו. מדינה ותיקה מכירה במדינה צעירה לכן אנחנו הם אלה שצריכים ליזום את ההכרה בהם ולא להיפך. מדינה מפורזת- את הגבולות והתנאים להשאיר למו"מ, מבלי להיכנס לפרטים. נתן הסבר להצעה המצורפת לפרוטוקול.

 
יואל מרשק:
יש להתמקד ברעיון: הכרה במדינה פלסטינית והיפרדות גם אם תהיה חד צדדית. נתן הסבר להצעה המצורפת לפרוטוקול. שאלה לח"כ בר לב: אם הממשל הקיים יסכים בהיפרדות והכרה במדינה פלסטינית , האם מפלגת העבודה תסכים להצטרף לממשלה?

 
אורי קידר - מזכיר משמרת צעירה ארצי:
חייבים להפסיק לשכנע את הימין לדבר אחרת, הם שונים. חושבים ועושים אחרת, כל עוד לא נדע להגדיר את עצמנו לא ננצח בבחירות.

 
יגאל צחור:
צריך לחשוב מחוץ לקופסה בעתות טרור. צריך לשים את היעד שנת 2048 - 100 שנים למדינת ישראל, ולחשוב איזו מדינה אנו רוצים לדור הבא שלנו. נתניהו נבחר לעמוד בראש הליכוד עד 2023. נכון להיום אין לנו פרטנר להסכם. נתניהו ואבו מאזן לא מסוגלים לשבת יחד. העקרונות והמסרים שלנו חייבים להיות ברורים.

 
אהרון ידלין:
אידיאולוגיה ברורה. מערכת אירגונית משופשפת שתעבוד בשטח לקראת הבחירות. קשר עם המדינות התומכות בהסכם גם אם אנחנו לא בשלטון, כדי לשמר וללחוץ להבנות וגיבוי בין-לאומי לנסיגה חד צדדית. פשרה טריטוריאלית, עם גבולות ברי-הגנה. בקעת הירדן - חכירה ל-50 שנה. ירושלים רבתית כבירת ישראל. זכויות שוות במדינה היהודית לכלל אזרחיה.

 
עדנה סולודר:
מציעה שהמחוז יתרכז בהצעה של רן כוחן, כהצעה מובילה, אולי עם תוספת קטנה או שינוי מזערי. יש לקיים דיון על ועם ערביי ישראל, בעקבות האירועים האחרונים.

 
ח"כ עמיר פרץ (כולל תשובות לשאלות חברים):
עיצוב מדינת ישראל עפ"י שני עקרונות: צדק חברתי ושלום, המשלימים אחד את השני. יש פרטנר ברשות הפלסטינית, בליגה הערבית, באו"ם וגורמים בינלאומיים. המפה האזורית בארצות האסלאם השתנתה - עידן חדש, וחיוני לחזק הקשר עם האסלאם המתון. יש לבחון צירים חדשים. עקרונות התוכנית: חילופי שטחים, מנהרה בין הגדה לעזה, פינוי מאחזים והישארות בגושים שהוכרו כגושי ההתיישבות בעבר. פינוי פיצוי, כולל כ-40 אלף מפונים קשים. מחויבות לשתי מדינות לשני עמים. הבקעה - אם צריך יהיה לפנותה כדי להגיע להסדר, נפנה ויש לקיים שם פיקוח צבאי בלבד. יש גם דברים כואבים בהסדרים. השלום ינצח ביום שנבין שההשפעה היא על הדורות הבאים- אינטרס משותף. נתניהו אינו מאמין בהסדר ובמו"מ, ומפיץ שווק שקרי המרתיע ומפחיד את האזרחים, ולכן הוא התפטר מהממשלה. לאור שאלות חברים התייחס גם בנוגע לחזרתו למפלגת העבודה.

 
ח"כ עמר בר לב (כולל תשובות לשאלות חברים):
לישראל הכוח לחולל שינוי מדיני ובטחוני בטווח מידי. מוצגות כאן תכניות שונות, בחלקן גם עקרונות מקבילים, ולכן קיום ועידה ביטחונית מדינית לא רלוונטית. אנחנו לא בשלטון היום, ואם נתנהל באופן כזה לא נגיע גם בעתיד. במהלך השנים הועלו תכניות שונות בעבודה: 2002 - פואד, 2013 - בר לב, 2015 - בר, 2015 - פרץ. כולן מתבססות על מתווה קלינטון. כל הנקודות נוגעות לדברים החשובים לאזרחים. אסור לנו לדבר על ירושלים ולהשאירה למו"מ. מציע מתווה להיפרדות שייקח 18 חודשים. ארבעה צעדים להיפרדות: הפסקה מידית של בניה מחוץ לגושי ההתיישבות, חקיקת חוק פינוי פיצוי מרצון (לתושבים מחוץ לגושי ההתיישבות) בתוך 6 חודשים, הרחבת שטחי B ביהודה ושומרון לתוך שטחי c יביא להגדלת שטחי האחריות של הרשות ומבלי לאבד את הביטחון אצלנו. מהלך ראשוני עם עזה: פירוז תמורת פיתוח בשילוב גורמים בינלאומיים. תשובה לשאלה: הכרה במדינה פלסטינית אינה מהווה איום. קיים פחד וחוסר אמונה בערבים, וכדי לחולל שינוי יש להביא בבחירות הבאות עוד כ-200 אלף תומכים, רבים מהם חושבים כמונו בנושא המדיני.

 
ח"כ חיליק בר (כולל תשובות לשאלות חברים):
בתוכנית שאני מציע ישנן נקודות המוסכמות גם עם יתר התוכניות. יחד עם זאת התוכנית שלי מפורטת ברמת הביצוע ובסוף התהליך יהיה מוסכם על מימוש 90% והיתר יישאר להמשך המו"מ. חשוב כמו בכל סכסוך שננהל אותו ולא הפוך. שנגיע לשולחן הדיונים עם תכניות מפורטות המהוות בסיס למו"מ. חמישה חלקים לתוכנית: הנחות עבודה: מדיניות ניהול הסכסוך של הימין נכשלה. שתי מדינות לשני עמים כפתרון וחיבור עזה. גישה תבוסתנית של "אין פרטנר". הסכם אפשרי וברובו גמור. צריך מנהיגות אמיצה שתתגבר על המחלוקות שנותרו. ישראל וגבולותיה ברי הגנה. לקחים מכישלון המו"מ עד כה: לא יצרנו תנועה חיובית במו"מ ובדרך להסכם. שיתוף האזור, שילוב סוגיות חומריות אל מול סוגיות פסיכולוגיות- זהותיות. עקרונות המתווה: המטרה שיח אזורי, הכרה בשתי מדינות לאום מפורזות ומשגשגות, כולל מיעוט משגשג בכל אחת ממדינות הלאום. עקרון " גישה מועדפת לעסקים, כלכלה, מדע ואקדמיה", חיזוק כלכלי הדדי- נגישות למוסדות השכלה וכלכלה יעצים את הקשרים המסחריים ויעזור ליציבות כלכלית והתפתחותית לשני הצדדים. עקרון "גישה מועדפת לביקור פולחן ותיירות" למקומות היסטוריים ודתיים תחת פיקוח. מסגרת גבולות לשתי מדינות- על בסיס קווי 67 עם חלופי שטחים. הצעת מסגרת לסוגיית ירושלים - לא תחולק לעולם, עם סידורי ביטחון מעבר וניידות, השכונות הערביות יהוו בירת פלסטין השכונות היהודיות במזרח ירושלים יהוו בירת ישראל. האגן הקדוש יהיה בריבונות ישראל. פתרון בעיית הפליטים מחוץ לגבולות ישראל. הצעדים לתנועה חיובית בדרך למו"מ ולעיצוב שתי מדינות בשטח: הכרה במדינה פלסטינית- שתי מדינות לשני עמים.

 
ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג (כולל תשובות לשאלות חברים):
עידן של תמורות, מאבק על דמותה של הדמוקרטיה הישראלית. נתניהו מטפטף פחד על יכולתנו וזכותנו להתקיים. קרב עקרוני על החירות: השתלטות על ערוצי התקשורת השונים, משפט, חינוך וכו', משתמש בהם ע"פ ולקידום משנתו. התוצאה - שלטון יחיד, ומכאן שמתקיים קרב על הניהול הדמוקרטי. בבחירות לכנסת בחרו בנו 800,000 איש והשגנו 24 מנדטים. עלינו לזוז למרכז ולהגיע לעוד 200,000 כדי להשיג את השלטון. הבוחרים של לפיד נגזרים משלנו, צריך לעבוד על הבוחרים של כחלון.
הסוגיות העיקריות העומדות בסכסוך הפלסטיני ישראלי הן: מה עושים עם הרשות. 24 שכונות דתיות בירושלים. איך עוזרים לאבו מאזן לשלוט בצעירים. עזה היא חלק מהפתרון (אין 3 מדינות). מחייב יוזמה מדינית אזורית: ישראל-מצרים-ירדן, המפרציות, מרוקו כבסיס להבאת ישראל והפלסטינים למו"מ. רואה חשיבות בקיום הועידה, כיוון שצריך לבחון לעומק את כלל הסוגיות ולצאת עם תכנית מפורטת ומצע משותף, שיהווה תשתית לקבוצות בחברה שיזדהו ויסכימו להצטרף אלינו. על המפלגה לעדכן החלטות מתווה קלינטון לעקרונות ויישום החלטת כ"ט בנובמבר - ישראל מדינת לאום לעם היהודי ופלסטין מדינת לאום לפלסטינים, תוך כדי הסדרי בטחון נוקשים, ומעורבות בינלאומית.
ובאשר לנו בתוך המפלגה: יש להפסיק להשתמש במילים ההורגות כל רצון טוב לאחידות ועבודה משותפת. יש ירידה משמעותית של הצבעת ערביי ישראל במפלגת העבודה, חוק החסימה יצר מצב ש-4 המפלגות הערביות, למרות השוני התהומי אידיאולוגי ביניהן - חברו יחד וקיבלו 14 מנדטים יותר מכחלון בנט לפיד ועוד. הצעירים מקרב עולי רוסיה בהם צריך להשקיע , כיוון שהם מחפשים בית. סקטורים נוספים, כמו חד הוריות , עסקים קטנים -הנפגעים מחוקי השלטון בהם יש להשקיע ולגייס אותם. נוכל לנצח רק אם המחנה שלנו יהיה חזק מבפנים ומבחוץ ויפסיק להילחם אחד בשני.

 
ניר מאיר:
סיכם את הכנס והציע הצעה (התקבלה ללא מתנגדים):
בכנס הועלו ונשמעו ההצעות של חברי המחוז, חברי הכנסת והתייחסות יו"ר המפלגה. מכיוון שהשעה מאוחרת, ולא ניתן לגבש עתה במפגש הצעה שתוגש לוועידת המפלגה, מציע להקים צוות של מספר חברים, שיומלץ ע"י ראשי המחוז, אשר יגבש החלטה/עקרונות, לאור הנאמר במפגש. ההצעה תופץ בקרב חברי המחוז ותועבר לצוות ההיגוי של הועידה המדינית ביטחונית במפלגה. בכל מקרה וע"פ החלטות המפלגה, רשאי כל חבר להגיש הצעה ישירות לוועדה במפלגה.

 

סיכמו אורנה דקל וחניק מרשק

 


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית