13.6.2014

 
סיכום מפגש מחוז הקיבוצים במפלגת העבודה בנושא המדיני - 13.6.2014

 
במפגש השתתפו כ-70 חברי מוסדות ופעילים מהמחוז.

 
משתתפים נוספים:
מפלגת העבודה: ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג - יו"ר המפלגה, ח"כ חיליק בר - מזכ"ל ויו"ר השדולה בכנסת לפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני, ח"כ עמר בר לב.
מהרשות הפלסטינית: מוחמד אל מדיני - חבר בוועד המכזי של תנועת פת"ח ויו"ר הועדה מטעם אש"פ לאינטראקציה עם החברה הישראלית, תת-אלוף בדימוס מאג'די עטרי - חבר הועדה, אליאס זנאנירי - סגן יו"ר הועדה, ד"ר זיעד דרווי - חבר הועדה.
 

סיכום דברי הדוברים:

 
חניק מרשק - מזכירת המחוז:
סקירה בנושאים שעל סה"י המחוז והמפלגה: מפקד אקטיבי, בחירות במשמ"צ, לקראת ועידת מפלגה, עבודת הועדה למבנה ארגוני ועוד.
על התנועה הקיבוצית להוביל במפלגה את התהליך המדיני. עלינו לקחת את גורלנו בידנו. למזער הסיכונים, לעשות צעדים חד-צדדיים אם לא יהיה מנוס מכך, תוך שמירה על גבולות ביטחון והתחשבות בזירה הבינלאומית. לא ניתן לנתק את המצב הביטחוני מהמצב החברתי-כלכלי במדינה. בתנועה הקיבוצית נצטרך לקבל החלטות בכל הנוגע לקיבוצי ויישובי הבקעה, וקיבוצי וישובי עוטף עזה (במסגרת ההצעות לפתרון מדיני וחילופי שטחים).

 
ח"כ יצחק (בוז'י):
מחוז הקיבוצים הראשון במפלגה בעת הזו העוסק בנושא המדיני - זו אמירה חשובה המקרינה על כלל המפלגה והחברה. זהו אתגר לאומי, והתנועה הקיבוצית צריכה לחזור ולהיות הליבה של המפלגה בנושא המדיני ובכלל .נושא השלום והביטחון טבוע עמוק בערכי התנועה והמפלגה. קיים חוסר אמונה בציבור הישראלי כלפי אבו-מאזן והעם הפלסטיני, והוא סקפטי בנוגע לשלום. אני כן מאמין בשלום ויש לטעת אמון זה בציבור בכללותו. נתניהו מתנהל בקמפיין המתמקד באיראן והחמאס, תוך התעלמות מנושאי חברה וכלכלה במדינה וקידום תהליך השלום באזור. שני העמים רוצים היפרדות מוחלטת. הבסיס לכך 67, גושי התיישבות גדולים לישראל שיישארו בריבונות ישראלית. קידום תהליך ההיפרדות. זכות השיבה לפלסטינים רק למדינת פלסטין (מתווה קלינטון). אינו מאמין בתהליכים חד-צדדיים. הגדרת הלאום של כל צד. ישראל מדינת הלאום היהודי, אך אין זה תנאי להמשך המו"מ. מצפה בתהליך הדדי להופיע בכנס כזה ברשות הפלסטינית, ברמאללה למשל. נפגש בחודשים האחרונים עם מנהיגי העולם וכולם מדברים על נוסחה מאוזנת. נפגש עם מלך ירדן ומצא מנהיג שמשקף את הדרישה של האזור - המשך המו"מ, והוא גם מתוסכל מהפלסטינים שלטענתו היו צריכים להיות יותר אקטיביים בתהליך. נפגש עם אבו מאזן, במגמה לשמוע על הפערים בין הצדדים, בכל הקשור לעזה, לשטחים, לבעיית הנשק, החינוך וקיום בחירות בראשות תחת איומי החמאס על נשקו ועוד. לדברי אבו מאזן נתניהו מתנשא עליו - פוגע בתקשורת ביניהם. מאידך נתניהו, לטענתו, איבד האמון באבו מאזן שאינו עומד בסיכומים עמו ו"בורח" לחמאס. על נתניהו היה לשנות היעד ולא להפסיק המו"מ. ממשלת נתניהו אין בה אחידות וכל אחד יש לו תוכנית משלו. יוזמת השלום צריכה לשמש הסדר שלם כחלק מהמו"מ. הפתרון צריך לכלול את כל האזור.
זה הזמן להחליף את השלטון בישראל, מאמין שאפשר לאור היחלשות נתניהו והימין, אשר אינם נותנים, בין היתר, פתרונות למצוקות החברתיות והכלכליות במדינה. העבודה יכולה להוביל את מחנה השלום, בה יכולים לשכון ניצים ויונים. מוכן לעבור קיבוץ-קיבוץ לשכנע את החברים בדרכו.

 
ח"כ חיליק בר:
על המפלגה בראשות הרצוג להוביל תהליך לקידום השלום. תומך בפתרון שתי מדינות - יש לכך רב בכנסת. עלינו להכיר בעובדה ששוכן לידנו עם פלסטיני. עלינו לקיים חילופי שטחים, על בסיס גבולות 67 כדי שיקימו מדינה - זהו
אינטרס ישראלי לא פחות מפלסטיני: כלכלי, חברתי ומוסרי. אין לנו רצון לשלוט בעם אחר ומבחינה דמוגרפית לא נוכל לנצח. ממשלת הימין הקיצוני בראשות נתניהו לא מסוגלת להוביל מהלכים אלו. השיחות של לבני לא קידמו את המו"מ שהתפוצץ, כולל נושא הגבולות. שני הצדדים עשו טעויות. ממשלת האחדות של הרשות והחמאס אינה מצב אידיאלי, ועל אבו מאזן להוכיח שהיא מייצגת את עזה ויו"ש, ואינה מחבלת בקידום תהליך השלום בין שני העמים. ביו"ר השדולה בכנסת, פועל בתוך החברה בישראל ועם החברה הפלסטינית לקידום השלום וההידברות. בזירה הבינלאומית במידה ואנו נציע תוכנית והפלסטינים ידחו אותה, סביר להניח שהמצב ישתנה בזירה זו. יהודים שירצו להמשיך ולחיות בתוך המדינה הפלסטינית - יהיו רשאים לכך.

 
ח"כ עמר בר לב:
על העבודה להציג לציבור תוכנית מדינית ברורה. מציג תוכנית מדינית המבוססת על הנתונים: מה למדנו מההיפרדות מרצועת עזה, הלקחים מההיפרדות מרצועת עזה (העמדה האירופאית ומבט ישראלי), השלבים השונים לקראת הסכם הדדי עם הפלסטינים או לקראת הסדר עצמי, כולל הצגת המפות. על העבודה לעשות: להציג התוכנית לציבור, עיקרה - ביצוע בלתי מותנה בצד השני. התחייבות כלפי הציבור לביצוע בלו"ז מחייב ובמספר שלבים. נושא מרכזי במערכת הבחירות לכנסת ה-20. התנאים להובלה/להצטרפות לכל ממשלה עתידית. (מצ"ל עיקרי התוכנית כפי שהוצגו בהרצאה). צריכים ליצור מצב שגם אופציה ב' בתוכניתו תהייה אטרקטיבית לפלסטינים ואולי יצטרפו בהמשך.
היעד העליון של ישראל - מדינה דמוקרטית עם רוב יהודי מובהק, הנגזרת מכך - שתי מדינות לשני עמים. יש לשאוף להעביר חוק פינוי-פיצוי, לאחריו לפנות המתיישבים (כ-12,000 המוכנים מיידית להתפנות תמורת פיצוי), השלמת הגדר, שיפור יכולת התנועה בגדה המערבית, יציאת צה"ל משטחי C ועוד. על אף שיצאנו מעזה (יציאה חד צדדית) - העולם עדיין רואה אותנו אחראים למה שקורה ברשות ובעזה. חובה עלינו לאפשר להם יכולת קיום שאינה תלויה בישראל, כמו: יבוא וייצוא סחורות, תשתיות, כניסה ויציאה ועוד. חייב להיות רצף בין הגדה לעזה (יש פתרונות שונים לכך). ישמח להגיע לקלקיליה או רמאללה, כמו גם לכל קיבוץ ושכונה לשכנע מדוע המהלך הזה נחוץ ונכון.

 
מוחמד אל מדיני:
המפגש המשותף הוא דרך להסרת מחסומים ואינטרס משותף. ההנהגה הפלסטינית מוכנה לשקול הסדר על בסיס 67 והחלפת שטחים ופתרון הפליטים בהתבסס על החלטת האו"ם. מאמינים בפתרון הסכסוך הישראלי-ערבי ולא רק ישראלי –פלסטיני - שלום כולל יביא שלום גם בננו. היוזמה הערבית תביא להכרה של 57 מדינות בישראל. יש תוכנית שלום המקובלת גם על הקהילה הבינלאומית. טענות כלפי ממשלת ישראל הנוכחית בכל הקשור למו"מ שנפסק. יוצא כנגד הבנייה בהתנחלויות. הבעיה האמיתית החלה עוד מתקופת ברק שטען כי אין בצד הפלסטיני פרטנר לשלום, לצורך קידומו בבחירות. בתקופת אולמרט התקדמו בתהליך שנגדע בשל הבעיות המשפטיות של אולמרט והתפטרותו. מציג בחוברת שהביא את עמדות הפלסטינים בנושא המו"מ (מצ"ל).

ממשלת הפיוס הלאומי עם חמאס אינו אחדות לאומית, משקפת את האינטרס הפלסטיני העליון, זוהי ממשלה טכנית ואין בה חברים של החמאס, ומטרתה הכנת הבחירות ברשות שיתקיימו בשנה הבאה, והיא מביאה קץ לנתק בין הגדה המערבית לרצועת עזה. ממשלה זו אינה מנסה לפגוע במו"מ עם ישראל כפי שטוען נתניהו והשותפים לו בממשלה (כמו בנט), המנסה לכפות על הרשות את מדיניותו. נתניהו המציא את התנאי להכרה במדינה יהודית, כדי להכשיל את המו"מ. הרי העולם והאו"ם הכירו במדינת ישראל (כולל בהסכם מדריד ואוסלו). האם נתניהו רוצה לשנות את שמה של מדינת ישראל למדינה יהודית? - אם כן שילך לאו"ם, אנו לא נתנגד. אינם מקבלים את ההתנגדות הישראלית להקמת ממשלת הפיוס.
רואים בעתיד באזור - עתיד של שלום וביטחון לכל עמי האזור, למען הדורות הבאים בשני הצדדים. לצערם, ממשלת נתניהו אינה רוצה בשלום ועושה הכל לגרור את האזור לסכסוך מתמשך. אין זה משרת אף צד. שני הצדדים שילמו מספיק בסכסוך זה. הגיע הזמן להניח את הנשק ולפעול יחדיו לקידום השלום. ההנהגה בראשות עבאס מושיטה ידה לשלום אמת והוגן לשני העמים, אל תפספסו הזדמנות זו ואל תהרסו את התקווה שלנו לעתיד טוב יותר. מרים את הכפפה לפניית הרצוג ובר –לב להיפגש בקלקיליה או ברמאללה להצגת התוכנית של העבודה/בר לב. הקים צוות שיעסוק בהצעת בר לב. מתנגד לחילופי שטחים בהם גרים ערביי ישראל כפי שהועלה ע"י אחד מהמשתתפים (כמו אום אל פאחם) - אינו מקובל גם על מרבית אזרחי ישראל. הקמת מדינת ישראל ב-48 כללה גם יהודים וגם ערבים שהם חלק בלתי נפרד מישראל.
ברגע שיהיה שלום אמיתי ותקום מדינה פלסטינית - לא תהינה התקפות טילים על ישובים בישראל. בעד פירוז כל האזור מנשק גרעיני, כולל ישראל.
בנוגע לוועדת חינוך משותפת - חשוב לבדוק שאין הסתה בשני הצדדים, הוקמה ועדה משותפת אשר נתניהו הפסיק עבודתה לעומתו אבו-מאזן דרש לחדשה ולא נענה, לדברי נתניהו בישראל אין הסתה כלפי העם הפלסטיני במסגרת החינוכית.
מקווים שכל הכוחות הדמוקרטיים בישראל יתאחדו להנהיג את החברה בישראל לשלום וליציבות - אינטרס לכולם. העם הפלסטיני אינו מוכן להמשיך ולחיות תחת כיבוש.

 
איתן ברושי:
"תוכנית אלון" עליה גדלנו אינה התכנית הלאומית וגם בזמנו לא התקבלה ע"י התנועה הקיבוצית. העבודה, שאנו חלק ממנה, ניצבת בפני אתגר גדול. השאלה - האם אנו יכולים להשפיע כשאנו מחוץ לשלטון. למימד הזמן משמעות קריטית בכל הנוגע לפינוי ישובים מבודדים, ההולכים וגדלים במשך השנים. אם לא תיפסק הבנייה בשטחים, הנושא יהפוך את הפתרון לבלתי ישים, גם אם יהיה לו רוב. התנהלות זו מנוגדת ופוגעת בתפיסה של שתי מדינות לשני עמים. יש להכריז על תכנית חד-צדדית, שהיא לא הפינוי אלא הבינוי. לתנועה הקיבוצית בעיה קשה בדיון הזה. התיישבנו בבקעה ובצפון ים-המלח, לא כקלפי מיקוח, אלא לישוב הגבול לעת שלום. הדיון אצלנו אינו תיאורטי אלא מעשי והוא נוגע ב"בשר מבשרנו" . איננו יכולים לאפשר במפלגה דיון בנושא, בלי הכלת הנושא של הישובים הללו. חילופי שטחים אינו דיון של מה בכך. זה כולל את הדיבור באזור עמק בית שאן (עמק המעיינות), יישובי אשכול והנגב המערבי. אינו בטוח של כל הח"כים בעבודה מכירים ומבינים לאשורו את נושא ההתיישבות והקיבוצים בה. בנוסף, על מנת לקדם את ההסדר עם הפלסטינים והאזור כולו - יש לאחד כוחות עם הקול של ערביי ישראל, תמיד ראינו במגזר זה בסיס לשיתוף פעולה. יש להעמיק את הגשר בננו, תוך חתירה מתמדת לשלום ולביטחון. יכולתנו להשפיע תלויה גם בגודלנו בתוך המפלגה - עלינו לפעול לשם כך.

  
ד"ר זיעד דרווי:
יש להפסיק ולדבר במונחים של שטחים: A,B,C. ממילא צה"ל נמצא בכל השטחים הללו. לא שמע בהצעות על תוכנית עם רצף טריטוריאלי. יש חוסר אמונה בעם בישראל לעם הפלסטיני ולעומד בראשם - אבו מאזן. העם הישראלי מקצין כל הזמן וצריך לפעול ליותר הבנה ופחות הקצנה.

 
התייחסות המשתתפים:

 
• העם רוצה שלום וצדק חברתי, והעבודה היא המפלגה הרלבנטית לקידום נושאים אלו. יש לדבר על הסכם שלום על בסיס 67 וחילופי שטחים. ירושלים המזרחית בירת פלסטין, וירושלים המערבית עם חלקיה החדשים (כמו גילה למשל) בירת ישראל.
• על מפלגת העבודה להיות אקטיבית יותר בציבור ולהשמיע דבריה .
• לכניסה / חזרה לתהליך מו"מ אין צורך כתנאי להציג תוכנית מפורטת, אלא להתרכז בגדול בפתרון של שתי מדינות.
• אימוץ תוכנית קיסינג'ר (פירוז חלקים באזור), כחלק משמעותי לקידום השלום.
• מוכנות להחלפת שטחים לעת שלום, גם אם מדובר בשטחים חקלאיים של קיבוצים/מושבים.
• על התנועה הקיבוצית – תנועה ם דרך ואשר מחפשת משמעות כל הזמן להיות בראש ולהוביל ולסייע בביצוע מהלכים שיקדמו את השלום, בנוסף לקלוט את המפונים לעת שלום.
• דרישה מנציגי הרשות במפגש להעביר המסר כי עליהם והעומד בראש הרשות לקחת אחריות ולעשות חשבון נפש בכל הקורה באזור ובין שני העמים, מבלי להפיל זאת על ארגון פלוני-אלמוני.
• על ישראל לקדם ולקיים אקטיביזם ביצועי בכל הקשור לתוכנית שלום (כולל צעדים חד-צדדיים וחילופי שטחים), כמו תוכנית בר-לב. בסופו של יום הפלסטינים מפסידים את אזרחי ישראל בכל הקשור להתנהלות רבת השנים בנושא השלום.
• נגד העברת שטחים גדולים כמו בקעת הירדן וצפון ים המלח לרשות הפלסטינית.
• תמיכה בהקמת מדינה פלסטינית ע"פ מפת השטחים המיושבים בצפיפות הן ביש"ע והן אצל הפלסטינים.
• פתרון בירושלים המזרחית, חלק מהשטחים כמו מערת המכפלה והישוב היהודי בחברון בריבונות ישראל. יש החושבים בקרב המשתתפים שונה מכך.
• פתרון בעיית הפליטים מחוץ למדינת ישראל - בשטחי הרשות הפלסטינית.
• יש להקים מיידית ועדת חינוך משותפת לישראל ולרשות הפלסטינית, כי יש "פיל בחצר" וכתובתו חינוך אלים נגד ישראל בקרב ילדי הרשות מהגיל הרך.
• תמצית החזון הציוני נמצא בתנועה הקיבוצית. את תהליך השלום יש להתחיל במדינה כולה מלמטה - שהפעילות והתנועה תבוא מהאזרחים.
• האתגר בכדי לחזור להרכיב את הממשלה תלוי ברלבנטיות של העבודה, והשפעתה בהרכבת הקואליציה הבאה.
• יש לפעול להסכם פירוז גרעיני אזורי, כמרכיב הגנתי אזורי.

 
סיכמו חניק וקרן

 

מסמכים מצורפים:

הוועדה הפלסטינית לאינטראקציה עם החברה הישראלית

בין חזון מדיני לאתגר ביטחוני - מצגת מאת ח"כ עמר בר-לב לוועידה המדינית של מחוז הקיבוציםמסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית