סיכום מפגש מחוז קיבוצים מ-14.11.2013

2.12.2013

 

סיכום מפגש מחוז קיבוצים בתאריך 14.11.2013

 

משתתפים כ-70 חברים.

מוזמנים נוספים: ח"כ שלי יחימוביץ - יו"ר המפלגה, ח"כ יצחק בוג'י הרצוג.

 

סה"י:

1.      בחירות לראשות מפלגת העבודה בתאריך 21.11.2013

2.      הצעת סניף צובה: האם מליאת המחוז תקבל החלטה בתמיכה באחד מהמתמודדים ליו"ר מפלגה

 

חניק מרשק - מזכירת המחוז:

נתנה סקירה בנוגע להנחיות לקראת יום הבחירות וביום הבחירות, ע"פ החלטות ועדת הבחירות המרכזית והתדריך לישיבה בקלפי. הערכות כל קיבוץ בשל מיעוט הקלפיות במחוז (קבועות וניידות).

 

סכום דברי ח"כ יצחק בוג'י הרצוג, כולל מענה לשאלות ודברי החברים:

בכל מחילות השלטון והפקידות קמו על הקיבוצים, מבלי להעריך ולהכיר בחשיבותה ובערכיה של התנועה הקיבוצית. רק בכוח פוליטי ניתן יהיה להחזיר את מעמדה של התנועה. גם העבודה נטשה את הקיבוצים והם אותה - אלפי חברים פרשו. העבודה בראשותו תחזיר את החברים למפלגה ואת מעמדה של התנועה הקיבוצית במפלגה ובמדינה. מתחייב בחקיקה ובכוח פוליטי קואליציוני לדאוג לאינטרסים של התנועה הקיבוצית. טעות הייתה לשנות את המיקום בפריימריס לכנסת, פגיעה בקיבוצים ובסקטורים ואף הגדילו לעשות וגרמו למחוזות הללו להיאבק האחד בשני. מתחייב שהתנועה הקיבוצית תקבל מקום ריאלי בבחירות הבאות לכנסת, ולמקום ריאלי וראוי בצמרת המדינה והמפלגה. הסימפטום לפגיעה בקיבוצים ובפריפריה יש לו ביטוי אף בבחירות הנוכחיות במיקום ובכמות הקלפיות. אין סיבה למנוע מחברי קיבוצים ומתפקדים בפריפריה מלהצביע בביתם.

 

מביא עמו ניסיון ביצועי עשיר, במשרדי הממשלה השונים בהם כיהן ובכנסת, אשר גם התנועה הקיבוצית נהנתה ממנו. מייצג סולם ערכים רחב, המרים את כל הדגלים. ע"פ הסקרים הציבור תומך בו יותר מאשר ביו"ר המפלגה המכהנת - שלי יחימוביץ. שלי אינה מהווה אלטרנטיבה לשלטון, מאידך הוא מייצג גוש רחב של מרכז שמאל, שדרות רחבות בעם. יתרונותיו - יודע לקחת על עצמו תפקידים קשים תוך בניית צוות ורוח פעולה משותפת ולכידות. היום אין מקום להשמעת דעות מעבר לדעותיה של היו"ר, אין כינוס מוסדות ואין שתוף פעולה עם הסיעה. יודע לאחד קואליציות ובא בטוב ולא ברע. הגיש תוכניות שונות בתחום המדיני-ביטחוני, כלכלי-חברתי לחברה צודקת יותר. טעות היה מצד שלי שבחרה לא לדבר על הנושא המדיני-בטחוני - יש קשר בין תהליכי השלום לחברה צודקת יותר. חסיד העבודה המאורגנת, שבנתה מעמד בינוני שהיה בעבר חזק, שאפשר לאומה להתמודד עם מצבים קשים, וכמה תפוחים רקובים בוועדים אינם מעידים על הכלל. הסינתזה והגנה על העובדים והאיגודים המקצועיים חשובים וזו תפיסת עולמו. גדולתה של העבודה שידעה בעבר לעשות סינתזה בין כל הגורמים במשק, למצוא את השווה, יפעל בסגנון שונה משלי בנושא זה על מנת לשמר את התעשיות הגדולות תוך דרישה מהן לתרום תרומה צודקת יותר לחברה.

 

הכניסה בעבר בממשלת ברק-נתניהו הייתה מתוך העיקרון של קידום ההסדר המדיני עם הפלסטינים וקידום השלום של שתי מדינות לשני עמים. מהלך זה לא התקדם. מתכוון לקדם תהליך זה תוך שיתוף החברים.

 

לא ביקש את קיום הבחירות עתה, שלי כפתה את הבחירות במועד זה. מועד הבחירות לראשות המפלגה מחייב שינוי חוקה. מאידך, על המועמד לעמוד במבחן העם ואם נכשל בבחירות - תפקיד הדמוקרטיה להתמודד עם זה. ע"פ הסקרים הוא זוכה לאהדה גדולה מזו של שלי. מביא יותר קהלים וחוצה קבוצות בחברה שמשמש להם מענה כחברה רב-תרבותית. בחר לא לצאת נגד היו"ר הנוכחית במערכת הבחירות. יקבל כל תוצאה ויעבוד לאחר הבחירות בשיתוף פעולה עם היו"ר הנבחר.

 

סכום דברי ח"כ שלי יחימוביץ - יו"ר המפלגה כולל מענה לשאלות ודברי החברים:

אין קבוצה באוכלוסייה שעמדותיה וערכיה זהים לערכי תנועת העבודה כמו הקיבוצים , כולל המתחדשים, שהם יותר הגונים וסולידריים מכל גוף בחברה בישראל. התנועה הקיבוצית היא יסוד מיסודותיה של העבודה. מרגע כניסתה לכנסת פעלה לקידום נושאים הקשורים להתיישבות ולקיבוצים. יוצאת כנגד הפגיעה בסוגיית הדיור בקיבוצים, בניגוד למדיניות בהתנחלויות.

 

בנוגע לבחירות לראשות המפלגה: בגלל יתרונה בקיבוצים גם היא הייתה רוצה יותר קלפיות בקיבוצים , אך ועדת הבחירות היא זו שקבעה את מיקום הקלפיות ומספרן כולל הקריטריונים לפתיחתן, כמו: מספר מצביעים לכנסת, מספר מתפקדים ועלות הבחירות. צורת ההצבעה (חצי ממוחשבת) מאפשרת נגישות גבוהה יותר לבוחרים. קוראת לבעלי זכות ההצבעה ללכת ולהצביע, אלו הן בחירות על דרכה של העבודה.

 

קיבלה החלטה לטובת המפלגה להתנהל רק בקמפיין חיובי, על מה כן ולא על מה לא, לחידוד הדרך והזהות. הבחירות יסתיימו ובסוף על כולנו להיות יחדיו - אחריות ליום שאחרי כיו"ר מפלגה, תוך אחדות ושיתוף פעולה של כולם. אנו מפלגה דמוקרטית הפועלת בדרכים דמוקרטיות. מכבדת את בוג'י ויש לו מקום של כבוד במפלגה. השאלה - האם נהייה מפלגה ניאו-ליברלית עם חמלה או סוציאל-דמוקרטית - זו השאלה הדרמטית הכוללת אחריות המדינה לאזרחיה לשוויון, צמצום פערים, בבריאות, בחינוך, ברווחה ובכלכלה. מדינה עם בסיס לחיים יצירתיים עם זכויות בסיסיות לכל אדם - כאן בא השוני לידי ביטוי בין העבודה למרכיבי הממשלה הנוכחית ועלינו לחדד זאת. העבודה זרם ציוני הרואה בהגשמת הציונות באופן אחר - והאחריות עלינו. בינה לבין בוג'י יש ויכוח על הדרך, על אף זאת המפלגה מכילה בתוכה קשת דעות רחב תוך הגדרת דרכה. בתם הבחירות לכנסת הובילה את העבודה להנהגת האופוזיציה - זהו המסע לגיבוש הזהות מחדש, זהות שאבדה לאחר שנים של ישיבה בממשלות. מימוש השקפת העולם בתוך מסגרת פוליטית רלבנטית, יצירת סה"י, תוך הובלה ושכנוע של האזרחים. אופוזיציה לוחמנית אשר מתכתבת עם המציאות. אם יהיה שינוי מדיני ברור תשקול כניסה לממשלה בתנאים מסוימים. זו הייתה בחירה אידיאולוגית למימוש ערכי תנועת העבודה, ערכים שהופכים להיות רלבנטיים לדור הצעיר שבהמוניו הצטרף למפלגה. קיים פער וויכוח בין דורי במפלגה. יוצאת כנגד מדיניות נתניהו וממשלתו בעימות עם האמריקאים בנושא האיראני, ארה"ב מהווה נכס אסטרטגי שאסור לאבדו. התייחסה לשאלת מיקום נציג הקיבוצים בפריימריס לכנסת ה-19. אורית נוקד לקחה את המנדט שלה מהעבודה ויש לזה תוצאות. יש לה מטרה שבבחירות הבאות יהיה נציג לקיבוצים בכנסת. זהו צורך הן של הקיבוצים והן של המפלגה והמדינה. המפקד הגדול של הקיבוצים מאפשר, תוך לכידות סביב מועמד אחד ראוי בקנה מידה קיבוצי וארצי, להכניס מנהיג מטעמם לכנסת במקום ריאלי גם במבנה הנוכחי.

מרצ מפלגה שחולקת עם העבודה ערכים משותפים, אך חשוב לנו שתהייה מפלגה שהיא יותר שמאל מאתנו. העבודה זרם מרכזי-ציוני יותר ממרצ .

 

איתן ברושי - יו"ר המחוז:

נפגש עם שלי ובוג'י. כמנהיג ויו"ר המחוז עליו להציג מחויבות ומנהיגות ולומר מה עמדתו ובמי הוא תומך ועל כן פרסם תמיכתו בשלי. המבחן הבא יהיה בכל הנושאים הנוגעים להתיישבות ולקיבוצים, מבחן ברמת המדינה - יותר חברתי-כלכלי ופחות מדיני. עסקנו לא במה שהיה צריך אך יש ללמוד מטעויות. על המחוז להתנהל אחרת, להכפיל את כוחו בהתפקדות חבריו למפלגה. הנבחרת הנוכחית בעבודה חלשה ואינה יכולה להחליף את השלטון, על כן לידה צריך להקים קבינט מקצועי שאנו נהייה חלק ממנו. חשובה השתתפות מירב החברים בהצבעה ועלינו לדאוג להביאם לקלפיות. המחוז והתנועה הקיבוצית יעבדו בשיתוף פעולה עם כל מי שייבחר. בכל מכלול הנושאים שעל סה"י עלינו להביא את התנועה הקיבוצית למקום של הובלה ולא ממקום של קורבנות.

 

סכום שאלות / דברי המשתתפים:

·         כיצד על המפלגה להתמודד בנושא הועדים הגדולים, כמפלגה המזוהה עם הועדים הגדולים.

·         בקורת כנגד התנהלות המפלגה בהחלטותיה לערוף את ראש היו"ר לאחר כל מערכת בחירות לכנסת בה המפלגה אינה מרכיבה את הממשלה.

·         קיים תהליך רב שנים (מאז תקופת מצנע כיו"ר מפלגה) של קריסת המפלגה, גם כאשר בוג'י וחלק מהסיעה ישבו בממשלות השונות. מהי הבשורה להשבת מצביעים רבים למפלגה?

·         ביקורת בנוגע לשינויים שנעשו בפריימריס לכנסת ה-19 , כשאין נציג לקיבוצים, למיעוטים ופגיעה בפריפריה. שלי לא לקחה אחריות בנוגע למיקום נציג הקיבוצים בכנסת במקום לא ריאלי, היה זה שיקול מוטעה. בניגוד לנאמר על ידה - לא נכנסנו כי לא היינו במקום ריאלי.

·         ביקורת בנוגע להחלטות ועדת הבחירות בכל הקשור לקיבוצים ולפריפריה בבחירות הנוכחיות לראשות המפלגה, כמו מספר הקלפיות ומיקומן, מהווה פגיעה בזכות הדמוקרטית של חברי המפלגה לממש את זכותם להצביע.

·         האם אנו חוד החנית או קהילת תגרנים בשוק. בעבר הקיבוצים היו חוד החנית, אם נמשיך להיאבק רק על מיקום הקלפי נחטיא את המטרה. עלינו להיאבק קודם כל על אוכלוסיות אחרות.

·         חשוב לתמוך בשלי כמנהיגה המביאה מנהיגות שונה, החשובה למדינה. מנהיגה המייצגת אלטרנטיבה לקידום השיח עם כלל החברה בישראל.

·         הטענות כנגד שלי טעות ביסודן. בבחירות לכנסת ה-19 תמכו בעבודה יותר חברי קיבוצים ממערכות בחירות קודמות. לפני שלי התהליכים בעבודה היו גרועים והייתה התמוטטות של המפלגה.

·         שלי החזירה במדינה את הדיון בדגל החברתי-כלכלי, קריסת המפלגה בעבר הייתה בגלל שהתעסקה רק בדגל המדיני.

·         אפשר להבין את אי-הדיבור של שלי בנושא המדיני, כי במציאות היום בצד הפלסטיני אין היום מנהיג שירצה לקדם באמת את התהליך, כולל התייחסות העולם לנושא זה.

·         חשוב שיהיה לקיבוצים נציג בכנסת, אך מתוקף כוחנו ואחדותנו.

·         שלי לא התייחסה לנושא המדיני בכל הקשור להסדרי השלום עם הפלסטינים, כולל עמדותיה בכל הקשור לבקעה ורמה"ג.

·         קולה של שלי כיו"ר מפלגה לא נשמע כנגד החלטת ממר"י בנוגע לקיבוצים - היכן באים כאן עקרונותיה של שלי בנוגע לצדק החלוקתי. האם יש לכך קשר להזדהותה עם הקשת המזרחית? האם שלי אוהבת את קולותינו אך לא את החברה הקיבוצית בתפיסת עולמה?

·         כנ"ל לא נשמע קולה של שלי בכל הקשור לסגירת עסקי הקיבוצים בשבתות וחגים.

·         בתקופת שלי מיעוט בכינוס מוסדות המפלגה, כמו: לשכה, ועדת חוקה, ברור עתירות ועוד.

·         בקורת כנגד יציאת יו"ר המחוז בתמיכה פומבית בבחירות לראשות המפלגה ביו"ר הנוכחית - שלי יחימוביץ. הכרזה זו עשויה להוות פגיעה במחוז לאור ניסיון העבר. בעתיד יש לקבל על כך החלטה.

·         המפלגה בראשות שלי נכשלה בבחירות לכנסת ה-19, ואין ביכולתה למכסם יותר את מספר המנדטים. לשלי על אף ההזדהות עם ערכיה קושי אישיותי ומנהיגותי. לעומתה להרצוג היכולת להוביל לקואליציות ולאלטרנטיבות שיחזירו את המפלגה למקומה ההיסטורי.

·         היכולת להשפיע על החברה בישראל אינה בישיבה באופוזיציה אלא בקואליציה.

·         על המחוז להוות גורם מלכד ומאחד הן במחוז והן במפלגה יום לאחר הבחירות.

 

 

הצעת סניף צובה (מאיר זרעיה ומרק סרביה):

 

האם מליאת המחוז תקבל החלטה בתמיכה באחד מהמתמודדים לראשות המפלגה:

 

מאיר זרעיה (צובה) נימק מדוע להצביע בעד ההצבעה הנ"ל.

מרדכי ארזי מודי (משמר העמק) נימק מדוע לא לתמוך בהצעה.

 

בעד הצעת סניף צובה    -           2

נגד הצעת סניף צובה     -           25

נמנע                             -           0

 

סיכמה חניק

 


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית