סיכום פגישת מחוז הקיבוצים עם ח'כ שלי יחימוביץ', יו"ר המפלגה ב-25/10

 

סיכום פגישת מחוז עם יו"ר המפלגה - ח"כ שלי יחימוביץ

25.10.2011

 

חניק:

סיכום נתוני המפקד שהתקיים לקראת הבחירות לראשות המפלגה ותחילת היערכות לקראת מפקד 3.2012, אינפורמציה לגבי בחירות לתא חברות (11.2011) ובחירות למזכיר המשמרת הצעירה במחוז (יפתח לנדאו ביקש לסיים) וועידת משמרת צעירה ארצי - ייערך במקביל לבחירות בארצי (12.2011). קוראת לאחדות השורות עם בחירתה של שלי במחוז ובמפלגה. בתוכנית לפעול ולהתמקד בקרב הצעירים בקיבוצים, לאחר בחירת מזכיר המשמרת צעירה במחוז.

 

ולוולה:

שאלת קיום המחוז נפסקה, שלי הודיעה שהיא תומכת בקיום המחוז, בניגוד לאחרים שרצו לחסל את המחוז. עלינו להיות מפלגה משמעותית בחברה הישראלית ויש ללמוד מן העבר. כמחוז, כולנו צריכים להתייצב אחרי שלי ולעזור לה עם רוח גבית ולומר להנהגה הנבחרת ולחברים כי נגמרו התהליכים הגנטיים להדחת יו"ר מפלגה לאחר בחירתו. חובה עלינו לחדול מתרבות של מחנות הנאבקים האחד בשני. מברך את יואל על פועלו להחזרת גלעד שליט הביתה.

 

ח"כ שלי יחימוביץ - יו"ר המפלגה:

בכוונתה להמשיך ולהוביל את המפלגה עם סדר יום סוציאל-דמוקרטי, שייבדל אותה ממפלגות אחרות ועל כך נבחרה וקיבלה מנדט גם מחברי הקיבוצים. נפתח חלון הזדמנויות היסטורי בו השפה שלנו והערכים של סולידריות, ציונות, ערבות הדדית (שנחשבו פאסה) נהיו ערכים רלבנטיים ועדכניים, במקום הקפיטליזם על מאפייניו השונים. לנו תפקיד בחרישת התלם העמוק להחזרת המפלגה לעצמה ולדרכה, להקניית ערכי תנועת העבודה לצעירים ולצבורים המחפשים סיבות לחזור למפלגה ולדרכה. דורש עבודה חינוכית ויסודית ויש לנו כלים לעשות זאת כמו שימוש בקרן ברל כצנלסון. לשם כך יש גם להיערך ולבנות יעדים ארגוניים, תקשורתיים כי הבחירות בפתח. עלינו להגיע לבחירות עם ויטאליות, בפריצה קדימה, מאוחדים בגיוס אלפי צעירים שהתפקדו למפלגה מתוך זהות ערכים ותכנים. על כולנו להתגייס. רואה בקיבוצים יסוד מיסודותיה של המפלגה ותנועת העבודה למימוש מעשי. אינה רואה בקיבוצים סקטור, הם בשר מבשרה של החברה הישראלית וראש חץ שלה, לרבות הקיבוצים המתחדשים, שהם פורצי דרך שצריכים יחד אתה כיו"ר המפלגה להצעיד קדימה את העבודה כמפלגה של כל המדינה, של כל הסקטורים והמגזרים למפלגה ציונית ואוניברסלית ולא רק סקטוריאלית. המפלגה פותחת בפרוייקט מפקד במעגלים שונים.

 

סיכום סבב דברי החברים:

*      השינוי בחברה הישראלית הקיץ הוא גם נס שהחיה את המפלגה והפך אותה שוב לרלבנטית.

*      יש לקחת את האידיאולוגיה והערכים של העבודה ותנועת העבודה, המדברים היום לצבורים רבים, המזדהים עם שפת וחיי הקיבוץ מבחינה ערכית ועונים על הנושאים שהועלו במחאה החברתית, כמו: צדק חלוקתי, ערבות הדדית, תרבות וחינוך. יש למנף נושאים אלו ולייצר מהפכה להחזרת ערכים שאבדו.

*      אמונה במנהיגות של שלי כיו"ר מפלגה, להחזרת העבודה להיות משמעותית ודומיננטית להרכבת קואליציה. שלושה היבטים יבטיחו זאת: מנהיגותי פרסונלי - מנהיגות שתוביל צוות, כאן תפקידה של שלי. אידיאולוגי - שלי הצליחה להתמקד בדרך סוציאל-דמוקרטיה תחילה והצליחה בכך. המלחמה נגד חרפת העוני וגאוות העושר דברה לציבור. בנוסף חייבים גם לפעול בנושא קידום הסדרי השלום. ארגוני - המשך קיום מחוז קיבוצים סקטוריאלי, תוך התמקדות בפעילות פנימה (גם בארצי) והיערכות לקראת הבחירות, הקמת צוותי היגוי לקיום חוגי בית ע"פ אזורי הקלפי ובניית תוכנית עבודה עד ליום הבחירות ע"פ מודל זה. יש לשים דגש לפעילות במגזרים כמו: המגזר הרוסי, האתיופי, הערבי והצעירים.

*      בקיץ האחרון נפלה התובנה בקרב הציבור שגורלנו בידנו והחברה היא שלנו, זאת לאחר שנים של פרוק, חוסר אמונה וציניות. לנו היכולת לשנות את ההיסטוריה דרך עשייה יומיומית ואינטנסיבית, בחידוד השיח והבנת המציאות. על כל אחד לפעול בזירה בה הוא פועל ולא לצפות שרך ההנהגה תוביל זאת.

*      המחוז היום הוא צל צלו של מה שהיה פעם, ויש לשנות זאת. תחושה של חוסר אמונה ביכולתנו להיות בעלי השפעה, חובה וניתן לשנות זאת, בעיקר לגיוס אלפי צעירים שישנו את רוחו והרכבו של המחוז. חייב להיות מנגנון ברור יותר כיצד ועם מי מדברים, כיצד המחוז מקבל החלטות, כיצד החבר הבודד יוכל להשפיע על דרכם של המפלגה והמחוז. לנו עבודה קשה גם בחיבור החברים של דור הביניים והדור הבוגר שהלך ונעלם ואל לנו לוותר עליו.

*      צפייה משלי שתסייע למחוז בקירוב תנועות הבוגרים והצעירים, בבניית תוכנית עבודה להשגת יעדים אלו.

*      הזדהות רובו של המחוז והקיבוצים בשלי בבחירתה ליו"ר הם גם ביטוי לדרך ולזעקה החברתית.

*      שלי ראויה להיות יו"ר, על אף שיש חברים בקיבוצים שלא תמכו בה. מבחנה של המפלגה הוא לא לנצח את הבחירות לראשות המפלגה, אלא לחיות את היום שאחרי. רק שלום בית יביא לצמיחה ולנהירת הציבור אליה. יש להשקיע ביסודות פנימה, להושיט יד לשלום בית פנימי, שתוך שיתוף ושקיפות. רק בדרך זו נצליח להגיע למנדטים רבים בבחירות (כפי שמשקפים הסקרים היום).

*      המפלגה אינה מפלגה סקטוריאלית, עליה להוות בית למרכז-שמאל, גם אם המחיר הוא שלא כל הצבורים יהיו אתנו, על אף היותם חלק מהפתרונות המוצעים ע"י המפלגה (כמו המתנחלים, ש"ס), ויש למצוא את הדרך אליהם גם אם לא יצביעו עבורנו.

*      דאגה מתוצאות דו"ח טרכטנברג. קיים פער בין המבוא להצעות. לא שומעים מספיק בתקשורת את המפלגה בנושאים שעל סדר היום (חברתי ומדיני). על שלי להוביל השינוי התקשורתי.

*      התנגדות למגמה שאת הבעיות החברתיות יש לפתור ע"ח תקציב הביטחון. יש לקבוע סדרי עדיפות אחרים בתקציב המדינה. יש לשנות את הנוסחה חברתי-כלכלי תחילה.

*      אסור להתמקד רק בדרך החברתית, על פתחנו נושאי בטחון ושלום, על שלי לגייס דמות מקצועית מהתחום שתסייע לה.

*      הסטייה שמאלה בתחום המדיני גרמה לירידתה של העבודה מבחירות לבחירות.

*      על שלי כיו"ר מפלגה לפעול דחוף לפתרון נושא קק"ל, זו שאלה של אתיקה ולא רק שאלה פרסונלית.

*      מוצע לשנות את שיטת ההתפקדות. התפקדות מרצון ללא תשלום בכל זמן, ותשלום רק ביום הבחירות לפריימריס.

*      יש להשתמש בדרכים מודרניות באמצעות המדיה כמו פייסבוק.

*      מספר שאלות לשלי: מהי עמדתה ביחס לקשת המזרחית ולעקרון הצדק החלוקתי, בעיקר בהתייחס לאדמות מדינה, אותן מעבדים חלק מהקיבוצים?, מהי עמדתה לגבי החלטת ממ"י המפלה את הקיבוצים בתשלום לערך הקרקע?, מהי עמדתה לגבי פתיחת בתי עסק בקיבוצים בשבתות וחגים? ומה יהיה גורלם של הישובים בבקעה לעת שלום עם הפלסטינים?.

 

התייחסותה של שלי לדברי החברים (מפאת קוצר הזמן לא התאפשר לה להתייחס לכל מכלול הנושאים והשאלות שהוצגו במפגש):

רואה חשיבות ומעוניינת בקיום מפגשים עם חברים בקיבוצים, לשיחה מעמיקה תוך דיאלוג. ולהמשיך את השיח עם המחוז.

הפריימריס יעשה בתהליך דמוקרטי, תוך מחויבות עמוקה לקיבוצים ולמחוז הקיבוצים.

הצעירים מגיעים כתוצאה מפעילות וחריש עמוק של גורמים שונים. הזרע נטמן עמוק ועתה הוא נבט ופרח ועלינו להמשיך ולהשקותו ולגדלו. זו עבודה קשה ומתמשכת ואל לנו להרפות מכך.

דורשת מהחברים לעשות ולפעול, כי קולם חזק יותר מקולם של הפוליטיקאים, זה מה שהביא את השינוי והמחאה ובפעם הראשונה במדינה הדיון לא רק על שמאל-ימין מדיני.

בקורת על דו"ח טכטנברג שפוגע בחקלאים, בתעשיינים ובעובדים. כאן אנו מקומנו להסביר לעומק בתקשורת, תוך כדי הנחלת התורה והדרך הסוציאל-דמוקרטית.

מאמינה בסדר יום של חברה וכלכלה ושלום - ע"פ הסדר הזה. שדה הבור בחברה הישראלית זו החברה בישראל. בתוך הגבולות יש את מדינת ישראל והיא מאפיינת אותנו.

תומכת בשתי מדינות לשני עמים, מאמינה במטווה קלינטון.

חובה עלינו לייצר חזית חברתית ומדינית מול הליכוד וקדימה. קצה בהשתחוות למפלגת קדימה. יש לנו עימות פוליטי אתה. אנו צריכים להיות הגדולים בגוש, כי קדימה נכשלה. רק כך נוכל לחזור ולהיות מפלגה מרכזית, עם פסיפס של אנשים מתחומים שונים. לכולם יהיה מקום וסה"י שלה כיו"ר מפלגה הוא חברתי כלכלי קודם כל.

 

סיכמה: חניק מרשק, מזכירת מחוז הקיבוצים

  


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית