סיכום מפגש דחוף של מוסדות מחוז הקיבוצים מה-8.1.2011

 

מפגש דחוף של מוסדות מחוז הקיבוצים 8.1.2011

 

משתתפים: כ-120 חברים.

משתתפים נוספים: ח"כ בנימין (פואד) בן אליעזר, ח"כ יצחק (בוג'י) הרצוג, ח"כ אבישי ברוורמן, ח"כ שלי יחימוביץ, חיליק בר - מזכ"ל המפלגה.

 

על סדר היום:

כינוס מיוחד לאור ההתפתחויות הפוליטיות במפלגת העבודה - פרישת חמישה חברי כנסת ובראשם יו"ר המפלגה ושר הביטחון - אהוד ברק, אשר התפלגו והקימו סיעה עצמאית.

 

חניק מרשק - מזכירת המחוז:

מתוך ברטולד ברכט: "יש אמנים שבשעה שהם מתבוננים בעולם קורה להם מה שקורה לפילוסופים רבים. בזמן שהם שוקדים על הצורה, אובדן התוכן... מי שעוסק בעצמו עוסק בלא-כלום. הוא משרת את הלו-כלום ושולט בלא-כלום". ברק עשה כמעשה אותו בעל אונייה, העולה בגודלו וכוח גופו על יורדי האנייה, אלא שהוא כבד שמיעה, ראייתו פגומה, ובקיאותו בענייני הים אינה אלא כיוצא בזה. וכדברי אפלטון אדם כזה אינו ראוי להיות מנהיג. תחת קברניט כזה תשתרר אנרכיה באנייה, והאדם הראוי להנהיג הוא לא האדם החזק ביותר אלא זה היודע את אומנות ההנהגה. ברק וארבעת הפורשים עשו כמעשה שמשון המחריב את הבית, עוד עצמאות כזו ואבדנו. למרות האמור לעיל, אני רוצה לגנות בכל פה את טקס שביעת התמונה של ברק, ע"י צעירי המפלגה בירושלים. זהו מעשה פסול, לא תרבותי וראוי לגנותו. זו לא דרכנו. אני מקבלת טלפונים מחברים שרוצים היום לחזור לבית המפלגתי של העבודה, ואני אומרת בית, כי הבית הוא חזון, דרך וערכים אותם זנחנו והפקרנו את הבמה לנתניהו, ליברמן וישי. הפקרנו לגזענות, לאי-שוויון בחברה, לשלום ולביטחון המתרחק אל מעבר לאופק, להתנחלויות ולממשלת ימין קיצונית. זה אך סמלי כי היום מתנהל "מסע אלונקות" של גופים שונים, כמחאה על ההשתמטות מהשירות הצבאי, עליהם חתמו מפקדי הסיירת שמעבירים את החברה בישראל ב"מסע אלונקות". כל אלו אינם דרכה של מפלגה ציונית-דמוקרטית, מרכזית. אין זו דרכה של תנועה העבודה ומפלגת העבודה. טוב היה אם שרי העבודה היו אוזרים אומץ ופורשים כבר לפני חודשים מהממשלה, ולא מאפשרים פיטורי שרשרת מבזים בחטף.

חברתנו אורית נוקד קיבלה אלפי קולות של חברי קיבוצים (85%), שבחרו בה לייצגם במפלגת העבודה ומהם שאבה את כוחה. ובמקום ללכת לשדה בוקר הלכה לרעות בשדות זרים עם נתניהו, ליברמן וישי. גם בפוליטיקה דרושה אתיקה.

זו העת להתלכד, לעשות צעד פוליטי אמיץ ולשקם את הבית. עתה נדרש שכל ישר, לכידות, ויתור על אגו והגעה להסכמות. דרושה מפלגה שתהייה אלטרנטיבה לדורסנות הימין. עתיד המפלגה הוא בידי כולנו: נבחרים, פעילים וכל אותם חברים דוממים בקיבוצים שעדיין לא ויתרו.

 

זאב (ולוולה) שור - מזכיר התנועה ויו"ר המחוז:

העבודה הקימה את המדינה וזהו לא סוף דרכה. זה אינו סוף התהליך אלא המשכו. היום אפשר להביט בעיני הציבור ביושר, וניתנת לנו ההזדמנות לשינוי ולעשייה חברתית, לחתירה לשלום, אותם זנחה העבודה בישיבתה בממשלה. עלינו לפרוש מהממשלה הימנית של נתניהו וליברמן, לשמור על הדמוקרטיה, לשרת את המדינה מהאופוזיציה ולהוביל את העבודה לדרך חדשה. למפלגה מקום חיוני ומרכזי במפה הפוליטית, ואנו סבורים שמהלך זה יחזיר חברים רבים לתמוך בדרכנו. ראוי שמי שהטיף על שמירת הדמוקרטיה במוסדות המפלגה, שיסתכל עכשיו במראה ביושר. אנו מיצרים על פרישתה של אורית נוקד ועל הדרך בה נהגה.

 

ח"כ בנימין (פואד) בן אליעזר:

בזמנו נכון היה להיכנס לממשלה לקידום המהלך הביטחוני מדיני, אך הקיפאון הביא לשידור ליציאה מהממשלה, שהביא בסופו של דבר למהלך של ברק. על הסיעה, עם ההצהרה של ה-4 שלא פורשים להניח בצד את בעיות העבר למען העתיד ולהחזיר את המפלגה למה שהייתה. אורית פעלה בניגוד למה שאמרה. המחוז צריך לסייע בהחזרת חברים למפלגה.

 

ח"כ יצחק (בוג'י) הרצוג:

עזיבת ה-5 מעשה שוד לאור היום, כולל נציגת המחוז אשר לקחו את המנדטים וקולות החברים שתמכו במפלגה. יש מקום בחברה למפלגה חברתית סוציאל-דמוקרטית – דרכה של העבודה. המחוז מאבני היסוד של המפלגה ויחד יש לשקם את החברות בשותפות ודו-שיח. מברך את הרביעייה שלא פרשה. יש להגיע למתווה להבראת הבית והרמת הדגלים החברתיים והאזרחיים ולא רק דגל הביטחון.

 

ח"כ אבישי ברוורמן:

המשבר הזדמנות לבנייה מחדש של תנועת העבודה. העבודה איבדה את דרכה ואוכלוסיות שונות במהלך תקופת ממשלת ברק-נתניהו. יש לפעול באחידות מטרה ודרך כמפלגה ולא לשים דגש על מנהיג זה או אחר. המשך המלחמות יהפכו את העבודה למפלגת נישה. זה הזמן לקבל החלטות בהסכמה.

 

ח"כ שלי יחימוביץ:

הפרישה מעשה נבלה, מניפולטיבי וציני שלא היה כמוהו בכל תולדות ההיסטוריה הפוליטית. זו ההוכחה שהישיבה בממשלה הייתה מעשה בלתי נסלח, על אף ששרי העבודה הצטיינו בביצוע וקידום נושאים מתחום משרדם. לא מובילים דרך עם אנשי ביצוע אלא עם דרך וערכים. העבודה צריכה להיות האלטרנטיבה למפלגה ציונית סוציאל-דמוקרטית. גדולתה של העבודה בפנורמה של דעות ורעיונות, ייחודה בדרכה החברתית, ביתר הנושאים איננו שונים היום ממפלגות אחרות.

 

חיליק בר - מזכ"ל המפלגה:

אין מצבים מייאשים יש אנשים מיואשים. הפילוג יכול להביא עמו סיכוי לבנייה מחדש, להצטרפות וחזרת אנשים, כולל אנשי רוח, עסקים, צעירים וחובה עלינו לנצל ההזדמנות שנוצרה. מברך את הרביעייה שלא פרשה. הוחלט שהסיעה תפעל רק מתוך הסכמות של השמינייה. אין לנו זכות להתנהג אחרת.

 

סיכום סבב מדברי החברים:

·         קריאה לחברי הקיבוצים לחזור למפלגה ולהתלכד סביב המפלגה שהיא הבית הפוליטי שלנו ובית לא עוזבים. נגד עזיבת המחוז את המפלגה.

·         מצרים על כך שהשרים לא פרשו מהממשלה לפני מספר חודשים. ממשלה שלא הובילה לשום מקום אלא עסקה בהישרדות.

·         למפלגה יכול להיות עתיד אם נשמור על התנאים:

§       אחוות המנהיגים כנשק מחשל, הרעות כערך עליון. בניית המפלגה והפיכתה למפלגה דומיננטית. היו"ר הנבחר צריך לעשות זאת ביושר ובשיתוף ההנהגה - הנהגה קולקטיבית של יו"ר נבחר שהוא ראשון בין שווים.

§       אידיאולוגיה ברורה, סוציאל-דמוקרטית, שוויון חברתי, דגל כלכלי, דגל ההתיישבות וחתירה לשלום.

§       בניית המפלגה במטרה להחזיר ולהביא קהלים ומגזרים שפרשו וחדשים.

§       על המחוז להוות כוח במפלגה ולהוביל ולקדם ערכים ודרך שנזנחו. המחוז כסדן שממנו תתחיל התלכדות המפלגה.

·       כעס על התנהגות הפורשים ובראשם אהוד ברק , שהיו לו לא מעט תומכים במחוז, ועל אורית כנבחרת של המחוז-צעד שנעשה ללא התייעצות עם המחוז. המעשה פסול מוסרית, דמוקרטית ופוליטית.

·       חובת ההוכחה על נבחרי העבודה - הח"כים שנשארו ומזכ"ל המפלגה, בעיקר לאור ניסיון העבר שהפכו את העבודה למטרה במקום לכלי לקידום דרך וערכים.

·       מעט מהדוברים סבורים כי יש להשאיר דלת פתוחה לפורשים ולמצוא את הדרך לאיחוד בינינו לבינם עד הבחירות הבאות לכנסת.

 

סיכמה: חניק.

 


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית