שקר חרמש, הבל ולנסי - קיבוצניקים מצביעים 'העבודה'

שקר חרמש, הבל ולנסי - קיבוצניקים מצביעים "העבודה"

אורי קידר, יו"ר המשמרת הצעירה במחוז הקיבוצים וחבר ועידת המפלגה, מפלגת העבודה, 14.1.2013

 

הבחירות שיתרחשו ביום ג' הקרוב (כן, זה כבר ממש כאן מעבר לפינה) מוצאות חלק מחברינו בתנועה הקיבוצית בתחושה קשה. לראשונה, כך נראה, עשויה להיות כנסת ללא קיבוצניקים. רבות כבר נאמר בסוגיה זו, וגם מפלגת העבודה שאני חלק ממנה, אינה חפה מטעויות בסוגיה זו. רגעים כמו אלו שבהם אנו נמצאים כעת, מחייבים את כולנו להסתכל לעתיד, ולחשוב - כיצד ניתן לשנות את המציאות הזו, כיצד יוכלו הקיבוצים לחזור להיות גורם משפיע בפוליטיקה הישראלית? כשאנו באים לשאול שאלה זו, עלינו לזכור כי הקיבוצים לא היו מעולם, ואוי לנו אם נהיה גוף שדואג אך ורק לאינטרסים הסקטוריאליים שלנו. ח"כ חבר קיבוץ הוא בוודאי סוגיה חשובה, גם אם אינה היחידה במערכת השיקולים שלנו. ההצבעה היא בראש ובראשונה למפלגה, לדרכה, לערכיה וליכולתה להשפיע על המדינה, וגם על הקיבוצים וחייהם, דרך הכנסת. בנושא זה לראייתי אין עוררין שמבין המפלגות הקיימות, מפלגת העבודה היא האופציה הראויה ביותר והנכונה לקיבוצים בעת הזו. עם זאת, ישנם קולות הקוראים להצביע למפלגות אווירה כאלו ואחרות, רק משום ש"כך נכניס קיבוצניק לכנסת", ולאור זאת ראיתי לנכון להביע את דעתי גם בנושא זה.

 

ח"כ שי חרמש ממוקם כעת במקום החמישי ברשימת קדימה לכנסת. כל בר דעת שעוקב אחר הסקרים רואה שמקום זה אינו ריאלי, ואינו קרוב להיות כזה. למעשה, הסקר האחרון שבו עברה קדימה את קו חמשת המנדטים, התפרסם באוגוסט. בשבועות האחרונים השיח המרכזי בדבר קדימה דן בסיכוייה הקלושים לעבור את אחוז החסימה. ראש המועצה לשעבר אהרון ולנסי ממוקם במקום ה-11 ברשימת התנועה של ציפי לבני. גם מקום זה, על פי הסקרים האחרונים שמתפרסמים, אינו ריאלי ולא קרוב לכך. התנועה, בכל אחד מהסקרים האחרונים, הגיעה לכל היותר ל-9 מנדטים. בחלקם הלא מבוטל, הגיעה לחמישה או לשישה. חבר הקיבוץ שעוד חוכך בדעתו להצביע לתנועה, מבין אם כן שולנסי לא יהיה בכנסת. את מי "יצליח" אותו החבר להכניס אם יצביע לתנועה? את מאיר שטרית, מקום 5 בתנועה, שכשר הבינוי והשיכון עשה כל שביכולתו להתעמר בהתיישבות העובדת, והצהיר שיעשה הכל כדי לפרק את האגודות השיתופיות החקלאיות ולמנוע מהקיבוצים והמושבים להתקיים בעידן המודרני. החבר שיצביע לתנועה יכניס גם את עמיר פרץ לכנסת, לאחר שעשה כל שביכולתו לפגוע בחברי הקיבוצים בזמן התמודדותו לראשות מפלגת העבודה, ולא בחל באמצעים שפגעו פגיעה אנושה במתפקדי המפלגה בקיבוצים. אבהיר - אני מעריך מאוד את ולנסי ואת חרמש, וחושב ששניהם אנשים ראויים. עם זאת, תקוות שווא הזויות שמקומם בכנסת ריאלי, עשויות להמיט אסון פוליטי על הקיבוצים.

 

הכעסים של חברי הקיבוצים על מפלגת העבודה, לראייתי, אינם ללא בסיס. המפלגה טעתה לדעתי בכך שלא הותירה על כנו את השריון המסורתי של מחוז הקיבוצים, ועם זאת כאמור, ישנם שיקולים רחבים יותר שמנחים אותנו, ככל האזרחים, בבחירה לכנסת. על הקיבוצים להצביע למי שמושגי הצדק והשוויון שעליהם מתבססים הקיבוצים נמצאים בראש סולם הערכים שלהם, למי שיהיו שם גם בשנים הבאות כדי לדאוג להתיישבות, ולמי שיודעים מי הם באמת חברי הקיבוצים - אלו הם אנשי מפלגת העבודה, ולא שום גוף ארעי אחר. פיצול ההצבעה בקיבוצים למפלגות שייעלמו מהמפה הפוליטית בעוד תקופה קצרה תהיה עוול היסטורי שכולנו נבכה אותו בשנים הקרובות, ועל כן, למרות הכעסים הקיימים - עלינו להתייצב כגוף אחד מאחורי מפלגת העבודה, להגדיל אותה ככל שניתן, ולהוות חלופה אמיתית לשלטון האימים של נתניהו וליברמן.

 


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית